Nemci získali od štátu už tretiu pomoc (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by štát vôbec nemal poskytovať investičnú pomoc. Vďaka ušetreným peniazom by mal znížiť dane pre firmy a zamestnancov, povedal pre Hospodárske noviny dňa 11.4.2013.

Nemci získali od štátu už tretiu pomoc (Hospodárske noviny)

Najväčšia investícia tohto roka nás bude stáť 20 miliónov eur. Presne toľko sľúbil premiér Robert Fico (Smer-SD) gumárenskej spoločnosti Continental Matador Rubber za to, že v Púchove vytvorí 600 nových pracovných miest. Je to pritom už tretia pomoc nemeckej spoločnosti na Slovensku. Po jej započítaní je celkový účet za Continental už 40 miliónov eur na úľavách z dane z príjmu.

„Ak to prepočítame na jedno pracovné miesto, tak intenzita pomoci je absolútne priemerná, je v poriadku,“ povedal Fico k najnovšiemu bonusu pre firmu. Každé pracovné miesto tak bude stáť približne 33-tisíc eur. Continental má bonus vyčerpať v priebehu dvoch rokov.

Prvé miesta už v tomto roku
Firma v už existujúcom závode preinvestuje celkovo 250 miliónov eur a v Púchove tak vznikne najväčšia fabrika Continentalu v Európe. Väčšinu z peňazí preinvestujú Nemci v budúcom roku. Už v tomto roku si však nájde prácu 163 ľudí.

Podľa viacerých ekonómov je však snaha znížiť nezamestnanosť cez daňové úľavy nesprávna. „Štát by vôbec nemal poskytovať investičnú pomoc. Vďaka ušetreným peniazom by mal znížiť dane pre firmy a zamestnancov,“ tvrdí Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Podobný názor má aj Matúš Pošvanc z Nadácie F. A. Hayeka. Na pomoc firmám sa totiž skladajú všetci zamestnávatelia a daňoví poplatníci. „Ideálnejšie by bolo zlepšiť podnikateľské prostredie pre všetkých. A to tak, že vláda zníži administratívnu záťaž a bude menej regulovať trh.“

Príde aj výskum
Na druhej strane väčšina týchto peňazí bola doteraz smerovaná do priemyselnej výroby. Premiér však včera vyhlásil, že nepôjde len o klasických robotníkov za montážnou linkou. Nemci majú v Púchove vytvoriť aj výskumnovývojové centrum. „Slovensko doteraz nemalo také príležitosti v priemysle. Každé pracovné miesto v tomto segmente je super,“ zhodnotil prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. To, či je cena 20 miliónov eur za to adekvátna, však nevedel posúdiť. Premiér totiž nekonkretizoval, aká veľká časť fabriky bude pracovať práve na výskume a vývoji.

Žiadajú aj ďalší
Vláda pritom na začiatku roka okresala stimuly pre firmy. V regiónoch s nižšou nezamestnanosťou už investori nemôžu získať také vysoké úľavy ako vlani. O pomoc je však stále záujem. Ministerstvo hospodárstva pracuje na 22 projektoch. V najbližších dňoch by štát mal potvrdiť úľavy napríklad pre popradskú Tatravagónku.

Ďalšie veľké meno Johnson Controls by zase v Lučenci malo vytvoriť nové pracovné miesta taktiež za bonusy od štátu. Detaily však zatiaľ taja samotné spoločnosti, ako aj ministerstvo hospodárstva. „Pokiaľ sa neukončí schvaľovací proces, nebudeme zverejňovať výšku investičnej pomoci,“ odkázal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Osobitným príkladom, ako štát podal pomocnú ruku investorovi, je záchrana košických železiarní U.S. Steel. Americkí majitelia už nemali nárok na daňové prázdniny, vláda im však sľúbila zmeny zákonov, vďaka ktorým získa cez vyššie výkupné ceny elektriny až 15 miliónov eur ročne.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 11.4.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards