Šek pre jednu domácnosť: Olympiáda vyjde každú rodinu na 240 €! (Nový čas)

Ako povedal Richard Ďurana z INESS dňa 6.4.2013 pre Nový čas, ak každá rodina pošle sumu 240 eur a zároveň sa každý dôchodca vzdá dobrovoľne vianočného dôchodku, môže premiér uvažovať o organizovaní ZOH.

Šek pre jednu domácnosť: Olympiáda vyjde každú rodinu na 240 €! (Nový čas)

Organizácia zimných olympijských hier v roku 2022 spolu s poľským Krakovom má svojich priaznivcov aj odporcov.
Kým premiér Fico tvrdí, že to bude skvelá reklama pre krajinu, čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, že Slovensko nemá na organizáciu takého veľkého podujatia dostatok peňazí. Podľa predbežne vyčíslených odhadov by sme museli vytiahnuť z rozpočtu 300 miliónov eur. Ekonomický inštitút INESS prepočítal, že každý Slovák by tak na ZOH dal 60 €, a teda štvorčlenná rodina 240 €. Zaplatili by ste takýto šek, keby vám prišiel domov?!
 

To, že Slovensko pôjde do spoluorganizácie zimnej olympiády v roku 2022 s poľským Krakovom, dohodol premiér Fico so svojím poľským kolegom Tuskom pred Veľkou nocou v Poprade. Presná suma, koľko bude kandidatúra stáť, zatiaľ nie je jasné. Slovensko má záujem o hokejový turnaj a zjazdové lyžovanie a pri rozdelení nákladov sa hovorí o pomere Poľsko : Slovensko 7 : 3. Ministerstvo školstva ešte vo februári odhadlo, že v prípade úspechu bude slovenská strana potrebovať 250 až 300 mil. eur. A tak má olympiáda aj mnoho kritikov.
 

„Európu stále sužuje kríza, štátny dlh Slovenska prepočítaný na jedného pracujúceho dosahuje 17 000 eur, nezamestnanosť atakuje 15-percentné hodnoty a vláda zvýšila dane. Ročné deficity verejných financií sa pohybujú rádovo v miliardách eur a v tejto situácii chce vláda organizovať olympiádu, ktorú oxfordskí vedci považujú za finančne najriskantnejší vládny megaprojekt,“ reagoval analytik INESS Richard Ďurana. Táto suma predstavuje zhruba 60 € na každého Slováka vrátane detí a dôchodcov, čo je 240 € na štvorčlennú rodinu.
 

„Ak sa chce vláda presvedčiť, či Slováci naozaj chcú olympiádu, môže vyhlásiť dobrovoľnú zbierku. Ak každá rodina pošle sumu 240 eur a zároveň sa každý dôchodca vzdá dobrovoľne vianočného dôchodku, môže premiér uvažovať o organizovaní ZOH,“ zdôraznil Ďurana. Ministerstvo školstva má v spolupráci so SOV do konca októbra predložiť vláde analýzu environmentálnych dosahov a kvantifikovaných nákladov na organizáciu hier. „Nevieme, z akých výpočtov vychádzala spoločnosť INESS, ale v tejto chvíli sa ešte nedá povedať, aké budú celkové náklady, keďže ešte nie je rozhodnuté, ktoré športy by sa mali uskutočniť na Slovensku, čo by sa malo budovať, na čom by participovala samospráva,“ reagovalo včera tlačové oddelenie rezortu školstva.
 

Za posledných 50 rokov sa však všetky olympiády predražili priemerne viac ako trojnásobne. „Soči už teraz avizuje viac ako 10-násobné zvýšenie pôvodného rozpočtu a Rusi minuli už viac ako 50 miliárd dolárov. Slovensko si takýto luxus nemôže dovoliť, najmä keď príjmy z turizmu zďaleka nedosahujú náklady na ich usporiadanie,“ dodal Ďurana s tým, že ak chce premiér zviditeľňovať Slovensko, nech zníži firemné dane, ktoré sú teraz najvyššie spomedzi postkomunistických krajín. „Skôr si nás budú všímať zahraniční investori, ktorí privezú kapitál a vytvoria pracovné miesta, čo je pre bežných Slovákov istotne viac než krátkodobé a drahé posilnenie pocitu národnej hrdosti formou olympiády,“ uzavrel.
 

Nový čas, 6.4.2013
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards