Atómku chce vláda postaviť s Rusmi, majú nahradiť ČEZ (SME)

Značná neochota firmy ČEZ pustiť sa do tohto projektu ukazuje, že nebude až taký výhodný. Elektriny je na európskom trhu dosť a vzhľadom na ekonomickú situáciu sa nedá v ďalších rokoch očakávať výraznejší rast spotreby u nás ani v Európe, povedal dňa 5.4.2013 pre Sme Martin Vlachynský z INESS.

Atómku chce vláda postaviť s Rusmi, majú nahradiť ČEZ (SME)

Rosatom sa chce dohodnúť so štátom na podmienkach. Hovorí sa aj o zárukách štátu.
Kto postaví s našou vládou novú Jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach?
Pôvodne si štát síce vybral za partnera ČEZ, ale teraz sa na nej môže podieľať ruský energogigant Rosatom. Má totiž záujem o účasť v projekte, z ktorého ČEZ cúva.
Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, ČEZ a Rosatom už o týchto plánoch spísali memorandum. Teraz by mali o ďalšom postupe rokovať aj zástupcovia ministerstiev hospodárstva a financií.
„Budú analyzovať možnosti Slovenskej republiky poskytnúť podporu projektu,“ píše sa v materiáli, ktorý má prerokovať vláda.
Riešiť sa majú aj možnosti, ako získať potrebné peniaze na elektráreň. V materiáli sa spomínajú aj záruky. Tie môžu byť potrebné napríklad v prípade, ak pri zháňaní úverov akcionári budú musieť poskytnúť projektu dodatočnú podporu alebo ručenie.
Rokovať sa má aj o rozdelení moci nad atómkou medzi štátom a Rosatomom. Dnes je manažérska kontrola medzi štát a ČEZ rozdelená na polovicu.
Detaily nie sú známe
Keď vláda s projektom v roku 2008 začínala, hovorila, že jediný štátny vklad do projektu bude vo forme infraštruktúry pre elektráreň, napríklad pozemkov.
Dosiaľ ich vložil v hodnote 122 miliónov eur. ČEZ prispel sumou 117 miliónov eur.
Rosatom tvrdí, že to tak v zásade má aj zostať.
„Rokujeme so slovenskou stranou o projekte vrátane financovania a garancií. Druhé spomínané obsahuje práve zaistenie infraštruktúry,“ povedal Ivan Dybov, hovorca Rosatom Overseas.
Na otázku, či budú žiadať ďalšie financie, neodpovedal. Odvolal sa na zmluvu o mlčanlivosti.
Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič tvrdí, že záruky riešia to, aby slovenská strana po odchode ČEZ¬u pristupovala zodpovedne k budúcnosti atómky.
Stabilné prostredie
Štát by pri vyjednávaní nemal súhlasiť s akýmkoľvek príspevkom Rosatomu na atómku, myslí si Radovan Kazda, vydavateľ mesačníka Energo.
„Ani z hľadiska proklamovaných cieľov vlád, čiže energetickej sebestačnosti, bezpečnosti a nízkouhlíkového hospodárstva nie je Slovensko odkázané na budovanie elektrárne s pomocou štátnych zvýhodnení,“ vraví.
Zdôrazňuje, že ceny energií sú také pokrútené regulačnými zásahmi, že ani nie je jasné, či je výroba z jadra výhodnejšia než pri iných typoch zdrojov.
O výhodnosti tohto projektu pre štát pochybuje aj analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.
„Značná neochota firmy ČEZ pustiť sa do tohto projektu ukazuje, že nebude až taký výhodný. Elektriny je na európskom trhu dosť a vzhľadom na ekonomickú situáciu sa nedá v ďalších rokoch očakávať výraznejší rast spotreby u nás ani v Európe,“ myslí si.
Podľa Vlachynského by štát nemal súkromníkovi s atómkou pomáhať. Jedinou formou pomoci by podľa neho mala byť garancia stability prostredia.

Daniela Krajanová
Sme, 5.4.2013
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards