Rok vlády Roberta Fica: Takéto dostali vysvedčenie! (Nový čas)

Podľa Jána Dingu z INESS niektorí investori môžu v dôsledku opatrení zo Slovenska aj odísť. Tento spôsob konsolidácie preto pláta rozpočet na úkor budúceho hospodárskeho rastu a znižuje vyhliadky poklesu vysokej nezamestnanosti, povedal 3.4.2013 pre Nový čas.

Rok vlády Roberta Fica: Takéto dostali vysvedčenie! (Nový čas)

Vláda Roberta Fica má zajtra rok. Ide o prvý jednofarebný kabinet v dejinách Slovenska.
Pre krajinu to bolo ťažkých dvanásť mesiacov, výkon slovenskej ekonomiky klesá, armáda nezamestnaných narastá. Ľudia, ktorí pracujú, platia vyššie dane aj odvody. Oproti prvej vláde Fica má táto menej škandálov. Aké by dostali jednotliví členovia za rok pôsobenia vysvedčenie od Nového Času? Čo urobili dobre, čo im nevyšlo a čo sa od nich v najbližších týždňoch očakáva?
Politológ Ján Baránek tvrdí, že medzi pozitívum druhej Ficovej vlády patrí snaha o zlepšovanie vzťahov s Maďarskom. „Lepšia je tiež kultúra komunikácie. Plusom je aj snaha ministra školstva o zracionalizovanie štúdia v tom zmysle, aby sme tu nemali tisíce absolventov sociálnej práce, politológie a podobne,“ zhrnul Baránek. Za najväčšie negatívum považuje málo transparentný boj proti korupcii.
Plátanie rozpočtu„Predchádzajúca vláda aspoň o tom veľa hovorila, no na tejto vláde mi to veľmi chýba. Ďalším mínusom je sociálna politika - nepovažujem za racionálne oplácať predvolebnú podporu odborárom a prijímať opatrenia, ktoré posilňujú sivú ekonomiku, alebo zvyšujú nezamestnanosť. Negatívum vidím aj v zdravotníctve - ministerka nepredložila žiadnu víziu zdravotníctva, minister spravodlivosti takisto nepredložil víziu, ako riešiť korupciu v súdnictve, to sú všetko zlé signály v prostredí, ktoré naň čaká,“uzavrel.
Analytik Ján Dinga z INESS si myslí, že z ekonomického hľadiska sa niesol rok vlády v znamení konsolidácie verejných financií. „Pozitívne môžeme hodnotiť snahu dostať deficit pod kontrolu a udržať ho v tomto roku pod úrovňou 3 % HDP. Problematický je však spôsob, ktorým sa to vláda rozhodla docieliť. Namiesto prehodnotenia efektivity vládnych výdavkov, a teda škrtov na výdavkovej strane, sa konsolidácia nesie v znamení vyšších daní a vyšších odvodov, ktoré majú priniesť dodatočné príjmy do štátnej kasy,“ zdôraznil Dinga.
Vyššie dane a odvody podľa neho predražujú firmám podnikanie, znižujú ich konkurencieschopnosť a obmedzujú tvorbu pracovných miest. „Niektorí investori môžu v dôsledku opatrení zo Slovenska aj odísť. Tento spôsob konsolidácie preto pláta rozpočet na úkor budúceho hospodárskeho rastu a znižuje vyhliadky poklesu vysokej nezamestnanosti,“ dodal Dinga.
 

Nový čas, 3.4.2013
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards