Záchranu U. S. Steel zaplatíme všetci: Odhadom dostal vyše 75 miliónov eur! (Nový čas)

Dňa 28.3.2013 hodnotil Martin Vlachynský z INESS pre Nový čas ponuku vlády pre americký U. S. Steel.

Záchranu U. S. Steel zaplatíme všetci: Odhadom dostal vyše 75 miliónov eur! (Nový čas)

Pracovné miesta v košickom U. S. Steele sú zachránené. Za aké ústupky prijal americký U. S. Steel ponuku vlády?
Pätnásť miliónov eur ročne bude Slovákov stáť, že Američania nepredajú oceliarne najbližších päť rokov. Finanční analytici varujú, že začatie udeľovania výnimiek veľkým firmám s veľkými úľavami a špeciálne nastavenými podmienkami naruší konkurenčné prostredie na Slovensku. Deformácia konkurenčného prostredia, zneprehľadnenie systému a prenos záťaže na iných podnikateľov alebo obyvateľstvo, a tým nepriamo aj na verejné financie. Tak vidí dohodu medzi Slovenskom a americkou spoločnosťou U. S. Steel riaditeľ INEKO Peter Goliaš.
Hoci firma, ktorá roky na Slovensku zarábala, chcela z krajiny odísť, teraz na Slovensku zostane ďalších 5 rokov. Nadštandardne výhodné podmienky až na 15 rokov zo strany vlády firmu presvedčili. V podmienkach memoranda, ktoré Fico s oceliarmi podpísal, dostal U. S. Steel sľúbené napríklad milióny eur za „výkupné ceny elektriny“, prísľub eurofondov z Bruselu či peniaze z predaja emisných kvót na svoje projekty. Ročne by za výkup energií fabrika mohla získať až 15 mil. eur, čo v konečnom dôsledku zaplatia štát a odberatelia energie.
Analytik INESS Martin Vlachynský tvrdí, že zmluva je symbolickým obrazom toho, ako sa na Slovensku pristupuje k podnikaniu. „Mali by sme vytvoriť také lákavé prostredie, kde by nás odchod jednej firmy nemal trápiť, pretože na jej miesto by čakali ďalší uchádzači. Namiesto toho si doslova kupujeme na pár rokov veľké firmy rôznymi úľavami, dotáciami, stimulmi a výnimkami, za ktoré platia ostatní podnikatelia a aj občania,“ hodnotí. Novej zmluve Vlachynský vyčíta, že z hutníckych plynov sa razom stali obnoviteľné zdroje, ktoré sú dotované špeciálnym poplatkom v cene elektriny.
„Väčšina podnikateľských subjektov žiadne dotácie či výnimky nezíska, a to na úkor pomoci pár firmám. Vláda môže takto podporiť iba niekoľko desiatok firiem, na Slovensku je ich však 540 000,“ pripomína.„Vnímam negatívne, že vláda firme prisľúbila pomoc až na 15 rokov, pričom nemáme záruky, že sa budú prijímať nápravné opatrenia,“ povedal Peter Goliaš.
Ústupky vlády U. S. Steelu
- lepšie nižšie ceny za elektrinu
- fabrika navyše získa milióny eur za vyrobenú energiu
- zmena zákona o obnoviteľných zdrojoch
- peniaze pri náročných investíciách do technológií vo fabrike
- nezvyšovanie poplatkov za odpad 
- pomoc pri získaní peňazí z eurofondov
- finančná pomoc z predaja emisií

Americkí oceliari dali Fica dole
U. S. Steel dostal na kolená Slovensko, šéf ovia amerických oceliarní zase slovenského premiéra. Počas stretnutia predsedu vlády Roberta Fica s Davidom J. Rintoulom a Johnom Surmom sa viackrát ukázalo, kto ťahá za kratší koniec. Na Slovensku niet politika, ktorý by sa v komunikácii vyrovnal súčasnému premiérovi Robertovi Ficovi. No aj súčasný predseda vlády sa má ešte čo učiť. Počas stretnutí so šéfmi U. S. Steel v neverbálnej komunikácii premiér Fico zlyhal. „Robert Fico je vynikajúci komunikátor, ale tentoraz podcenil reč tela. Šéf U. S. Steel majstrovsky využil gesto tzv. hornej dlane, čo dáva nášho premiéra automaticky dole, do submisívnej polohy, nehovoriac o ľavom ,utešujúcom‘ ramene, ktorým premiéra objal,“ zhodnotila odborníčka na komunikáciu Silvia Kušnírová. Rintoul a Surma získali nad Ficom neverbálnu prevahu. „Vizuálne je jasné, kto na stretnutí rozdával karty. Na premiéra nie sme v tejto submisívnej role zvyknutí,“ povedala Kušnírová.
 

Nový čas, 28.3.2013
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards