Daniari kupujú autá za milión eur (SME)

To je ako princíp odsúvania rekonštrukcií striech donekonečna. Náklady na servis sú niekedy vysoké a na efektívny výkon práce úradníkov môžu byť nové autá potrebné, vysvetľoval Radovan Ďurana z INESS pre SME dňa 13.2. 2013.

Daniari kupujú autá za milión eur (SME)

Finančná správa kupuje 64 áut za milión eur. Časť zaplatí tabakový fond.  

V boji proti daňovým únikom sa úradníci chcú posilniť nákupom nových áut. Na dva tendre vyčlenili vyše milión eur, v prvej várke chcú kúpiť 33 áut v primernej cene po 10­-tisíc eur, v druhom tendri 31 drahších áut po 20-­tisíc eur.

Staré autá, ktoré chcú vymeniť

„Zastaraný autopark nevyhovuje účelom plnenia úloh. Nákup nových automobilov je nevyhnutný, lebo ide o efektívny výkon práce,“ reagovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva Miroslava Slemenská.

V súčasnosti je takmer sto áut finančnej správy pripravených na vyradenie. Až 78 percent vozidiel finančnej správy má viac ako päť rokov.

V mnohých prípadoch sú náklady na ich prevádzku také vysoké, že ich ďalšie užívanie je neefektívne, tvrdí Slemenská. Daniari naposledy kupovali autá v roku 2012, vtedy nakúpili 11 služobných vozidiel Ford Transit.

Tento nákup áut prichádza v období ohláseného veľkého daňového výpadku. Rezort financií ho na tento rok odhadol na 361 miliónov eur, teda pol percenta nášho HDP.

Financované z rozpočtu len sčasti

Ministerstvo financií sa neobáva, že nákupom áut plytvá štátne peniaze, pretože nákup drahších vozidiel nie je financovaný z rozpočtu, ale z tabakového fondu.

„Sú to autá pre pracovníkov Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý je zásadným spôsobom zapojený do boja proti daňovým podvodom,“ odpovedal tlačový odbor ministerstva.

Nákup nespochybňujú ani ekonómovia. „To je ako princíp odsúvania rekonštrukcií striech donekonečna. Náklady na servis sú niekedy vysoké a na efektívny výkon práce úradníkov môžu byť nové autá potrebné,“ tvrdí Radovan Ďurana z INESS.

Vladimír Baláž z SAV tvrdí, že síce detaily nepozná, ale nákup nemožno odsúvať donekonečna. „Musia dbať aj na to, aby sa im v starom aute niekto nezranil,“ dodal.

Jozef Tvardzík

SME, 13.2.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards