Jahnátek píše zákon mesiace, komentujú mu ho len vybraní (SME)

Chýba vám oficiálny link na tento nový návrh? Neexistuje, pravidlá portálu právnych predpisov neumožňujú vložiť dokumenty na také krátke pripomienkové konanie, ako požaduje ministerstvo pôdohospodárstva, reagoval na svojom blogu Radovan Ďurana z INESS, uviedol denník SME dňa 11.2. 2013. 

 

Jahnátek píše zákon mesiace, komentujú mu ho len vybraní (SME)

Budúci týždeň môže vláda prerokovať návrh zákona o odbytovom fonde. Hoci sa pripravuje od minulého roka, na portál právnych predpisov sa nedostal.

Návrh zákona o odbytovom fonde, ktorý má platiť od 1. júla, nebol zverejnený na portáli právnych predpisov. Ministerstvo pôdohospodárstva ho len zaslalo vybraným organizáciám.

Na pripomienky im dalo dva pracovné dni. Upozornila na to Potravinárska komora Slovenska (PKS).

Prečo nebol na webe?

„Nezverejnenie návrhu zákona na portáli znamená, že nie je oficiálne v pripomienkovom konaní a nemôže byť predložený na rokovanie vlády a jej poradných orgánov,“ povedal prezident PKS Daniel Poturnay.

PKS preto žiada, aby bol stiahnutý z legislatívneho procesu.

„Chýba vám oficiálny link na tento nový návrh? Neexistuje, pravidlá portálu právnych predpisov neumožňujú vložiť dokumenty na také krátke pripomienkové konanie, ako požaduje ministerstvo pôdohospodárstva,“ reagoval na svojom blogu Radovan Ďurana z INESS.

Pripojil návrh zákona, ktorý získal od podnikateľaského zdroja.

Nie je dosť času?

Ministerstvo pôdohospodárstva sa vyhlo otázkam SME, prečo nebol návrh zákona zverejnený na legislatívnom portáli a koľko času bolo na zaslanie pripomienok.

V odpovedi napísalo, že ak sa v utorok pripomienkové konanie uzavrie, vláda o ňom bude rokovať 20. februára.

Tvrdí, že všetky dotknuté organizácie dostali návrh zákona na pripomienkovanie a môžu sa k nemu vyjadriť.

Svoj postup obhajuje tým, že už v novembri bol návrh prezentovaný na potravinárskom dni Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre v podobe, v akej je v pripomienkovom konaní.

„Keď aj bol návrh zákona na tejto akcii predstavený, neznamená to, že bola verejnosť o ňom informovaná, nebola k nemu diskusia,“ tvrdí Jarmila Halgašová, riaditeľka PKS. Dodala, že sa zákon dostal len k úzkej skupine ľudí.

„Je nevyhnutné urýchlene riešiť otázky podpory predaja slovenských potravín, preto nevidíme priestor na prerokovávanie odznova,“ povedala Zuzana Gulová, hovorkyňa ministerstva.

Denisa Čimová

SME, 11.2. 2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards