Brusel: Zaťaženie dohodárov sa nám pozdáva (Hospodárske noviny)

Práve dohody sú využívané predovšetkým osobami s nízkymi príjmami. Tento krok síce mierne zvýši príjmy štátu, ale významne zhorší pružnosť trhu práce, kritizoval zavedenie odvodov na dohody pre Hospodárske noviny dňa 18.1. 2013 Radovan Ďurana z INESS.  

Brusel:  Zaťaženie dohodárov sa nám pozdáva (Hospodárske noviny)

Slovensko má pridať v zdaňovaní. Konkrétne v oblasti nehnuteľností a životného prostredia. Naznačil to pre HN eurokomisár pre clá, dane a boj proti podvodom Algairdas Šemeta. „Urobili ste však pokrok v súlade s odporučeniami, ktoré Slovensko dostalo,“ celkovo zhodnotil posun v daňovej politike po stretnutí so slovenskými politickými špičkami v Bratislave.

Okrem dobrej spolupráce na príprave dane z finančných transakcií ocenil aj to, že vláda Roberta Fica sa snaží skresávať obchádzanie daňových povinností. Príkladom je zaťaženie dohodárov.

Rozporuplní dohodári

„Odporúčania pre našu vládu si na niektorých miestach odporujú,“ poznamenal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Poukázal práve na zavedenie odvodov na dohody, pričom Európska komisia požaduje zníženie daňového zaťaženia nízkopríjmových skupín. „Práve dohody sú využívané predovšetkým osobami s nízkymi príjmami. Tento krok síce mierne zvýši príjmy štátu, ale významne zhorší pružnosť trhu práce,“ dodáva Ďurana. Pomerne pozitívne hodnotenie zo strany komisie je preto podľa neho minimálne rozporuplné. Ďalej upozornil, že komisia skôr presadzuje zvyšovanie majetkových daní a znižovanie zdanenia práce. „Takúto cestu si vybralo Slovensko. Musí splniť svoj cieľ zníženia deficitu pod tri percentá hrubého domáceho produktu,“ neutrálne okomentoval smerovanie daňovej politiky našej vlády Šemeta.

Zaostrené na daňové úniky

Témou číslo jeden počas návštevy Šemetu však bol boj proti daňovým únikom, ktoré ročne stoja úniu až jeden bilión eur. „Slovensko má druhý najhorší výber DPH spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ pripomenul smutnú skutočnosť minister financií Peter Kažimír. Potvrdil, že ministerstvo chystá takzvanú bločkovú lotériu, aby motivovali ľudí pýtať si od obchodníkov daňový doklad. Štátna pokladnica by si mohla v prípade úspechu riadne polepšiť. Kažimír totiž odhaduje, že ročne príde štát na únikoch v prípade registračných pokladní asi o 150 miliónov eur. Podrobnosti o lotérii neprezradil, povedal však, že sa chcú vyhnúť zvyšovaniu záťaže pre obchodníkov v podobe povinnosti zaobstarať si pre potreby lotérie novú pokladňu. Šemeta označil novinku za potenciálny zdroj zaujímavej skúsenosti. V mene obmedzenia únikov u nás však volá hlavne po reforme verejnej správy.

Jakub Mendel

Hospodárske noviny, 18.1. 2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards