Analytici: Zvýšenú sadzbu dane pre FO nemožno chápať ako solidárnu (TASR)

Mieru dopadu je ťažké vopred odhadnúť, isté je len to, že nebude pozitívny, komentoval zvýšenú sadzbu dane z príjmov pre TASR dňa 4.1. 2013 Radovan Ďurana z INESS. 

Analytici: Zvýšenú sadzbu dane pre FO nemožno chápať ako solidárnu (TASR)

Zvýšená sadzba dane z príjmov pre zamestnancov s nadštandardným zárobkom nad 3300 eur mesačne bude mať podľa analytikov negatívny dopad na ekonomiku SR. "Mieru dopadu je ťažké vopred odhadnúť, isté je len to, že nebude pozitívny," konštatoval pre TASR Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS).

Upozornil, že niektorí pracovníci pôsobia v spoločnostiach, ktoré dokážu kompenzovať výpadok čistej mzdy zvýšením platov, iné však nie. Mnohých tak môže vyššia sadzba dane motivovať k založeniu si živnosti alebo vlastnej firmy. "V niektorých firmách však takáto spolupráca možná nie je," podotkol.

Podľa jeho názoru vo firmách, v ktorých nedôjde k dohode a spokojnosti na oboch stranách, môže zvýšená sadzba spôsobiť odchod kvalifikovaného zamestnanca do inej firmy či do zahraničia. "Avšak už pred zvýšením sadzby platila menšina zamestnancov s najvyššími príjmami väčšinu daní z príjmu, preto vyššiu sadzbu nemožno chápať ako solidárnu," dodal.

Zvýšenú sadzbu dane zaviedla súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD), parlament ju schválil v októbri minulého roka. Fyzickým osobám zarábajúcim mesačne viac ako 3300 eur tak zdanenie od 1. januára tohto roka vzrástlo z 19 % na 25 %.

TASR, 4.1. 2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards