Googlu hrozia sankcie za úspech

Viete si predstaviť dnešný svet bez vyhľadávača Google? Garážový vyhľadávač založený  na inovatívnom   systéme zoraďovania výsledkov behom chvíle prevalcoval konkurenčné vyhľadávače a dodnes dominuje trhu s bezpečným náskokom.

Googlu hrozia sankcie za úspech

No úspech sa odpúšťa len veľmi ťažko. Eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia vyhlásil, že Google zneužíva dominantnú pozíciu na trhu. Google pri zobrazovaní výsledkov vyhľadávania zvýrazňuje svoje vlastné služby, ak sa vo výsledkoch zobrazia, čo sa nepáči menej úspešným konkurentom v týchto službách.

Európska komisia tak rozkazuje súkromnej spoločnosti, ako by mal vyzerať jej produkt. Je úplne prirodzené, že Google sa snaží v prvom rade ponúknuť návštevníkom produkty z jeho vlastnej ponuky. Je to ako by sme reštaurácii prikázali do menu napísať aj jedlá konkurencie a zakázali si tie vlastné aspoň podčiarknuť žltou fixkou.

Google podobnej žalobe čelil v USA, kde nebola uznaná, no napriek tomu prisľúbil upraviť vzhľad výsledkov, aby sa vyhol možným budúcim problémom. S rovnakými problémami sa dlhé roky borí Microsoft, ktorý čelil viacerým žalobám za integrovanie svojho internetového prehliadača do operačného systému Windows.

Zaujímavé je, že hoci štátne autority firmy na jednej strane cepujú za dominanciu, na druhej strane ju často krát podporujú. Napríklad netransparentným nákupom ich služieb. Ani nehovoriac o štátnych monopoloch v mnohých odvetviach.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards