Investori opúšťajú Slovensko. Už pre nich nie sme lacná montážna dielňa (Ekonato. sk)

Ak chce vláda „bojovať“ o zachovanie investorov alebo priťahovať nových, mala by sa uberať cestou znižovania daní, administratívnej záťaže, pružnejšieho Zákonníka práce a zlepšovania vymožiteľnosti práva, toto sú opatrenia, ktoré prospejú všetkým investorom a podnikateľom plošne, zahraničným i domácim, veľkým i malým, súčasným i budúcim, povedal pre spravodajský portál Ekonato.sk dňa 22.11. 2012 Richard Ďurana z INESS. 

Investori opúšťajú Slovensko. Už pre nich nie sme lacná montážna dielňa (Ekonato. sk)

Stále viac firiem si uvedomuje, že situácia sa už výrazne zlepšovať nebude a volia ráznejšie opatrenia.

V poslednom čase sa roztrhlo vrece s informáciami o odchode viacerých zahraničných investorov zo Slovenska. Najväčšiu pozornosť púta samozrejme americký koncern U.S. Steel, ktorý plánuje predať svoj podiel v košických oceliarňach.

Už dlhšie sa rieši aj predaj 49-percentného podielu Francúzov Gaz de France a nemeckého E.ON v Slovenskom plynárenskom priemysle. Podľa denníka SME je v hre aj predaj menšinového podielu francúzskej spoločnosti Electricité de France v Stredoslovenskej energetike.

Tu však zoznam odchodov nekončí. Francúzsky farmaceutický koncern Sanofi oficiálne potvrdil predaj svojho hlohoveckého závodu Zentiva česko-slovenskej investičnej skupine Wood & Company.

V hre je aj zatváranie fabrík

Zatiaľ čo v týchto prípadoch ide o zmenu majiteľov, objavili sa aj prípady, keď chcú zahraniční vlastníci fabriky na Slovensku úplne zavrieť a presťahovať inam. V prípade seneckého závodu spoločnosti Delphi Slovensko sa hovorí o presune do Rumunska.

Firma Z Industries SK, za ktorou stojí taliansky koncern Zanini Industries, má zase podľa kuloárnych informácií presťahovať svoj závod z Topoľčian do Južnej Ameriky.

Odchádzať budú aj ďalší

Podľa odborníkov ide však o prirodzený vývoj a mali by sme si na takéto správy zvykať. „Podnikateľské subjekty sa správajú racionálne. Po naplnení svojich cieľov, ak nevidia ďalšiu perspektívu, pokračujú ďalej,“ myslí si Vladimíra Gešperíka z Capital Markets.

Čoraz viac manažérov si podľa neho uvedomuje, že situácia vo svete sa už výrazne zlepšovať nebude, a tak volia aj ráznejšie opatrenia. So zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou vo svete sa podľa Gešperíka budú objavovať aj ďalšie firmy zvažujúce odchod.

„Ide o prirodzený proces, boli sme montážnou krajinou pre mnohých. Teraz sa najcitlivejší výrobcovia presúvajú za ešte lacnejšou pracovnou silou,“ doplnil.

Odchádzajú aj malé firmy

Neodchádzajú však len veľkí investori, ale do zahraničia utekajú aj malé a stredné podniky. Za prvý polrok odišlo podľa Richarda Ďuranu z inštitútu INESS len do Maďarska takmer 700 firiem kvôli nižším daniam.

Svoju úlohu v tom podľa neho zohrávajú aj aktuálne kroky vlády. Zvyšovanie daní a zmeny v Zákonníku práce podnikateľskému prostrediu určite nepomôžu.

„Ak chce vláda „bojovať“ o zachovanie investorov alebo priťahovať nových, mala by sa uberať cestou znižovania daní, administratívnej záťaže, pružnejšieho Zákonníka práce a zlepšovania vymožiteľnosti práva, toto sú opatrenia, ktoré prospejú všetkým investorom a podnikateľom plošne, zahraničným i domácim, veľkým i malým, súčasným i budúcim,“ myslí si Ďurana.

Lukáš Kvašňák

Ekonato.sk, 22.11. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards