Vláda v SPP kupuje to, čo už má (SME)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS môže byť politický tlak na cenu podielov významný. Ako ďalej uviedol pre SME dňa 11.12. 2012, keď chcete ohodnotiť firmu, ktorá robí predaj, ale predajné ceny sú pod politickým tlakom, neviete vypočítať, aký bude zisk firmy, takže neviete, akým spôsobom sa bude pohybovať predajná cena.

Vláda v SPP kupuje to, čo už má (SME)

Straty z dodávok plynu môžu štátni manažéri ešte zvýšiť. To môžu zaplatiť ľudia cez dane, hovorí zástupca zamestnávateľov.

V stredu má vláda rozhodnúť o tom, či štát posilní svoj vplyv v Slovenskom plynárenskom priemysle.

Podľa vládneho materiálu by chcela získať sto percent namiesto aktuálnych 51 percent v časti plynární, ktoré majú na starosti dodávky plynu domácnostiam a firmám.

Zvyšných 49 percent chce vláda získať od spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) výmenou za to, že jej predtým dovolí vstúpiť do SPP.

V plynárňach by jej tak zostali výnosné podiely v dcérskych firmách zaoberajúcich sa tranzitom plynu či jeho distribúciou.

Koľko za akcie?

Štát plánuje za akcie v obchode s plynom aj zaplatiť. Ako a koľko, vysvetľuje štát nejasne. Čaká sa aj na audit.

„Všetko je započítavané voči čistému dlhu, ktorý si SPP nechá voči dcérskym spoločnostiam a splácať ho bude zo zvýšených dividend,“ vraví hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Štát pritom už dnes stráži ceny plynu cez valné zhromaždenie SPP, v ktorom má právo veta a napokon o nich aj tak rozhoduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Dobrý obchod tak vláda cez akcie SPP neurobí, myslia si opoziční politici a odborníci.

„Snaha získať priamu kontrolu nad cenami je priznaním, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nefunguje,“ myslí si Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

Ministerstvo hospodárstva argumentuje, že ak bude o cenových návrhoch rozhodovať samo, vyhne sa právnym sporom s druhým akcionárom o cenách plynu.

Opozičnému poslancovi Ivanovi Štefancovi (SDKÚ) sa nepozdáva, že by za takéto aktíva mal štát platiť. Pripomína, že na dodávkach plynu domácnostiam sa prerába.

„Sú to aktíva, z ktorých je veľmi pochybný výnos,“ hovorí o majetku SPP Štefanec.

Na rokovaniach sa však údajne hovorí o prevádzkovom zisku, ktorý dosahuje desiatky miliónov eur.

Keď riadi štát

Spoločnosti sa pod vedením štátnych nominantov pravdepodobne bude dariť iba horšie, upozorňuje Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov.

„Štát nie je dobrým akcionárom. Všetci si spomíname, ako bol SPP riadený, keď bol v rukách štátu,“ hovorí Machunka. Keby aj štát cez kontrolu nad SPP dotoval ceny plynu pre ľudí, straty SPP by preplatili všetci cez dane.

„Je to zlá správa pre občanov a ich peňaženky,“ tvrdí Machunka. Navyše, keď štát dáva nahlas najavo, ako veľmi chce akcie kúpiť, dáva EPH výhodu pri rokovaniach o cene za akcie. „Samozrejme, že to každý využije,“ hovorí Machunka.

Ďurana upozorňuje, že aj politický tlak na cenu podielov môže byť významný. Aká by mala byť skutočná cena, môže byť problém určiť aj pre audítora.

„Keď chcete ohodnotiť firmu, ktorá robí predaj, ale predajné ceny sú pod politickým tlakom, neviete vypočítať, aký bude zisk firmy, takže neviete, akým spôsobom sa bude pohybovať predajná cena,“ vysvetlil Ďurana.

Daniela Krajanová

SME, 11.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards