Milionársku daň platil vlani každý dvadsiaty zamestnanec (SME)

Podľa Martina Vlachynského z INESS nastavenie hranice sadzby v prípade progresívneho zdanenia je za čisto politická otázku. Ako uviedol dňa 4.10. 2012, daň sa dotýka podľa neho najmä strednej vrstvy, nie zopár milionárov. Ľudia s mierne nadpriemerným príjmom – nad 826 eur pokrývajú tri štvrtiny všetkých výnosov z dane z príjmov fyzických osôb. 

Milionársku daň platil vlani každý dvadsiaty zamestnanec (SME)

Rozpočet štátu obohatila milionárska daň vlani o takmer 26 miliónov eur.

Milionársku daň u nás vlani zaplatil každý dvadsiaty človek, ktorý pracoval na plný úväzok. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky. Táto daň sa týka ľudí, ktorí mesačne v hrubom zarobia vyše 1773 eur.

Vtedy sa začne postupne znižovať nezdaniteľná časť základu dane.

26 miliónov pre rozpočet

Vlani z tejto dane získal štátny rozpočet podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky takmer 26 miliónov eur. Dotkla sa štyroch percent zamestnancov, tvrdí.

„Hranica, od ktorej sa nezdaniteľná časť základu dane zvyšuje, sa každoročne posúva podľa rastu životného minima,“ vraví hovorca ministerstva financií Radko Kuruc. Tvrdí, že tento spôsob sa ministerstvo nechystá meniť.

Sadzba je podľa Vladimíra Baláža z SAV nastavená realisticky. Počet ľudí, ktorých sa dotkne táto daň, nepovažuje za vysoký.

Upozorňuje, že sa do toho nepočítajú nezamestnaní, dôchodcovia či študenti. Obísť ju môžu aj podnikatelia, ktorí by si plat vyplatili ako dividendy. Z nich totiž neplatia dane. „Zamestnanci sú tak diskriminovaní,“ vraví Baláž.

Platy rásť výrazne nebudú

Nastavenie hranice sadzby v prípade progresívneho zdanenia považuje analytik INESS Martin Vlachynský za čisto politickú otázku. Daň sa dotýka podľa neho najmä strednej vrstvy, nie zopár milionárov.

„Ľudia s mierne nadpriemerným príjmom – nad 826 eur pokrývajú tri štvrtiny všetkých výnosov z dane z príjmov fyzických osôb,“ povedal.

Počet platiteľov milionárskej dane nebude podľa šéfa personálnej agentúry Trenkwalder Luboša Sirotu stúpať. „Výraznejší rast platov totiž neočakávame,“ povedal.

Skôr s poklesom reálnych miezd ráta aj Miroslav Dravecký, manažér Platy.sk. „Istým profesiám môže reálny plat rásť. Pre zamestnancov bude naďalej kľúčové udržať si prácu,“ povedal.

Veronika Folentová

SME, 4.10. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards