Dopad Kaliňákových zmien pre policajtov a vojakov stále nevypočítali (SME)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS reforma výsluhových penzií je potrebná. Ako uviedol pre denník SME dňa 19.9. 2012, ak však má byť pripravená za jeden mesiac a bez uvedenia dosahov, je to opäť práca z rýchlika, ktorá prinesie minimálny úžitok.

 

Dopad Kaliňákových zmien pre policajtov a vojakov stále nevypočítali (SME)

Ministerstvá vnútra a financií nevyčíslili, aký je presne dosah Kaliňákovho návrhu zmien pre policajtov a vojakov na rozpočet.

 

Týždeň pred tým, ako má vláda riešiť zdanenie výsluhových penzií, nie je jasné, aký má byť dosah jedného z alternatívnych návrhov na verejné financie.

Ministerstvo financií navrhuje zdaniť výsluhové dôchodky zrážkovou daňou 19 percent. Rozpočet by si tak v budúcom roku polepšil o 32 miliónov eur.

Ministerstvo vnútra pripravilo pre mužov v uniformách balík zmien. Ich súčasťou je aj zdanenie výsluhových dôchodkov, na ktoré vznikol nárok po 30. júni 2002, a to sadzbou desať percent.

Negatívny vplyv?

Opatrenia majú znížiť výdavky ministerstva na osobitný účet, z ktorého sa dôchodky vyplácajú. Návrh ako celok má mať podľa doložky vplyvov negatívny dosah na rozpočet verejnej správy.

Rezort vnútra nepovedal, o aký negatívny vplyv by malo ísť v roku 2013 či ďalších rokoch. Neuviedol ani to, ktoré opatrenia by ho spôsobili.

Tlačové oddelenie iba uviedlo, že sa vyhodnocujú pripomienky. Aký je dosah návrhu ministra Roberta Kaliňáka na rozpočet, nevie ani ministerstvo financií.

Ak by bol dosah negatívny, nebolo by to v súlade so zámerom vlády konsolidovať verejné financie. V systéme výsluhových dôchodkov by sa nešetrilo.

Ak prejde Kaliňákov návrh, dĺžka trvania služby na vznik nároku na výsluhový dôchodok sa začne postupne zvyšovať na 25 rokov. Čím budú policajti, vojaci či hasiči v službe dlhšie, tým budú mať penziu vyššiu.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana súhlasí s tým, že reformu výsluhových penzií treba. „Ak však má byť pripravená za jeden mesiac a bez uvedenia dosahov, je to opäť práca z rýchlika, ktorá prinesie minimálny úžitok,“ dodal Ďurana.

Marianna Onuferová

SME, 19.9. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards