Na výsluhový dôchodok bude treba slúžiť o desať rokov dlhšie (SME)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS malo by sa viac rozlišovať medzi tými, ktorí sú nasadení v rizikovom prostredí, a vojakmi či policajtmi, ktorí nečelia priamemu riziku. Ako uviedol pre denník SME dňa 30.8. 2012, spolu so zdaňovaním by vláda mala reformovať aj spôsob odmeňovania silových zloziek. Mala by zmeniť koncepciu, na základe ktorej sa bude viac zdrojov poskytovať počas služby a menej, prípadne žiadne po službe.

 

Na výsluhový dôchodok bude treba slúžiť o desať rokov dlhšie (SME)

Výsluhový dôchodok sa nemá iba zdaniť. Aby vojak či policajt získal naň nárok, mal by byť v služobnom pomere dlhšie.

 

Minister vnútra Robert Kaliňák ukázal, ako chce zmeniť výsluhové dôchodky policajtov, vojakov či hasičov.

Zmenami od januára budúceho roka sa má dosiahnuť, aby štát menej dotoval osobitné účty, z ktorých sa tieto dôchodky vyplácajú.

Desať alebo 19 percent

Policajti a vojaci môžu dnes získať výsluhový dôchodok, ak boli v službe 15 rokov. Od budúceho roka sa má dĺžka trvania služby potrebnej na vznik nároku na výsluhový dôchodok začať postupne zvyšovať na 25 rokov. Ráta s tým návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

Aby boli policajti či vojaci motivovaní zostať v služobnom pomere čo najdlhšie, má sa zmeniť aj spôsob výpočtu výmery výsluhového dôchodku. Čím budú v službe dlhšie, tým má byť vyšší.

Z výsluhových dôchodkov, na ktoré vznikol nárok po 30. júni 2002, sa má tiež platiť 10­-percentný odvod.

Dôchodky majú byť takto zdanené dovtedy, kým ich poberateľ nedosiahne dôchodkový vek. U mužov je to 62 rokov, u žien je to dnes menej, v závislosti od počtu detí.

Zdaniť výsluhové dôchodky zrážkovou daňou 19 percent navrhol aj minister financií Peter Kažimír. Oba rezorty tvrdia, že chcú o svojich návrhoch diskutovať.

Opozícia má výhrady

Predĺženie obdobia vzniku nároku na výsluhový dôchodok na 25 rokov navrhla aj Radičovej vláda.

„Kaliňák ako opozičný politik vtedy tvrdil, že je neprijateľné, aby v jednej hliadke boli dve kategórie policajtov: jeden, ktorý bude mať nárok na výsluhový dôchodok po 15 rokoch, a druhý po 25 rokoch,“ pripomenul exminister vnútra Daniel Lipšic.

S niektorými navrhovanými opatreniami by sa dalo súhlasiť, keby sa týkali len nových príslušníkov ozbrojených síl a nie aj súčasných, hovorí exminister obrany Ľubomír Galko.

„Smer pritom pred voľbami deklaroval, že nezasiahne do sociálneho systému súčasných vojakov a policajtov,“ povedal Galko.

V návrhu novely mu tiež chýbajú opatrenia, ktoré by zúžili okruh poberateľov výsluhových dôchodkov do budúcnosti.

„Niečo iné je napríklad elitný vojak ­ pyrotechnik v misii v Afganistane, a niečo iné vojak ­ právnik alebo asistent na generálnom štábe na ministerstve v kancelárii,“ dodal Galko.

Aj analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana si myslí, že by sa malo viac rozlišovať medzi tými, ktorí sú nasadení v rizikovom prostredí, a vojakmi či policajtmi, ktorí nečelia priamemu riziku.

Spolu so zdaňovaním by vláda mala podľa neho reformovať aj spôsob odmeňovania silových zloziek. „Mala by zmeniť koncepciu, na základe ktorej sa bude viac zdrojov poskytovať počas služby a menej, prípadne žiadne po službe,“ dodal Ďurana.

Marianna Onuferová

SME, 30.8. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards