Ľudia nanovo povedia, kto im má platiť penziu (SME)

Vláda postavila každého občana do nepríjemnej situácie. Na jednej strane znižuje dôchodky v prvom pilieri a zároveň znižuje odvod do druhého piliera. Najväčší problém pre každého pri rozhodovaní je tak politické riziko, vysvetľoval pre denník SME Radovan Ďurana z INESS dňa 29.8. 2012.

Ľudia nanovo povedia, kto im má platiť penziu (SME)

Sporitelia sa budú znovu rozhodovať, či sa chcú v budúcnosti spoliehať len na štát, alebo chcú penziu aj z druhého piliera.

Sporitelia si už od soboty budú na dôchodkové účty odkladať štyri percentá z hrubej mzdy namiesto dnešných deviatich percent.

Celková odvodová povinnosť sa nezníži, len väčšia časť odvodov ako doteraz zostane v Sociálnej poisťovni.

Druhý pilier sa od septembra otvorí na päť mesiacov. Ľudia sa budú môcť rozhodnúť, či doň vstúpia, alebo z druhého piliera vystúpia.

To sú zmeny, ktoré presadil v druhom pilieri Smer.

Menia sa oba piliere

Sporiteľ, ktorý si šetrí na dôchodok v druhom pilieri, bude menej závislý od finančnej situácie Sociálnej poisťovne. Závislosť od situácie Sociálnej poisťovne sa však po zmenách od septembra zvýši.

Sporiteľ sa môže s dôchodkovou spoločnosťou v zmluve od januára dohodnúť aj na dobrovoľnom príspevku. Na dve percentá z hrubej mzdy sa bude vzťahovať daňové zvýhodnenie. Ekonómovia však nepredpokladajú, že túto možnosť využije veľa ľudí.

To ešte neznamená, že sa má občan v budúcnosti spoliehať len na štát. Smer už prijal niekoľko zmien, na základe ktorých budú penzie rásť pomalšie. Pri nových výmeroch dôchodkov sa zvýši aj miera solidarity.

„Vláda postavila každého občana do nepríjemnej situácie. Na jednej strane znižuje dôchodky v prvom pilieri a zároveň znižuje odvod do druhého piliera. Najväčší problém pre každého pri rozhodovaní je tak politické riziko,“ hovorí Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.

Aj po prijatých zmenách však prvý pilier zostane podľa Ďuranu deficitný. Reštrikcie v ňom tak neboli konečné.

Niektorým sa oplatí viac

Ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž si myslí, že kto si už raz začal sporiť na dôchodkových účtoch, nemal by z druhého piliera vystúpiť.

„Platí, že niektorým sa druhý pilier oplatí viac, iným menej,“ hovorí Baláž.

Viac sa oplatí najmä mladým ľuďom s vysokoškolským vzdelaním a perspektívou vyššieho príjmu.

Tým, že sa zvýši odvodový strop na päťnásobok priemernej mzdy, no pri výpočte dôchodku zo Sociálnej poisťovne sa to nezohľadní, ľudia s vyšším príjmom sa podľa Ďuranu budú rozhodovať, či celú túto časť dajú ako daň Sociálnej poisťovni, alebo časť sa im pripíše na dôchodkový účet v druhom pilieri.

„Ale to neznamená, že druhý pilier nie je výhodný pre ľudí s nízkym zárobkom. Určite je lepšie mať v starobe aspoň dva druhy príjmu a nespoliehať sa len na štát,“ dodal Baláž.

Výhoda dedenia nebude

V prípade, že sa niekto rozhodne zo systému vystúpiť, je v podstate jedno, či tak urobí v septembri, alebo až v januári. Na dôchodok z prvého piliera to nebude mať vplyv.

Ak sporiteľ z druhého piliera odíde, na peniaze, ktoré si doteraz nasporil v druhom pilieri, sa už nebude vzťahovať možnosť ich dedenia.

Úspory sa z jeho dôchodkového účtu presunú do Sociálnej poisťovne. Bude sa to brať tak, ako keby si celý čas platil dôchodkové poistenie len v prvom pilieri.

Veľkou výhodou príspevkov do druhého piliera je podľa ekonómov aj to, že sa tam ukladajú nezdanené peniaze. Investícia je potom vyššia, ako keby si tam platili príspevky z čistého príjmu.

Marianna Onuferová

SME, 29.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards