Gréci majú smolu. Na scéne je väčšia ryba (Hospodárske noviny)

Ako povedal Martin Vlachynský z INESS pre Hospodárske noviny dňa 23.7. 2012, správy o odchode Grécka sa objavujú už takmer dva roky. Biely uterák hodený do ringu MMF, udajné dočasné zastavenie akceptácie gréckych dlhopisov ako kolaterálu v ECB a pesimizmus nemeckých politikov naznačujúci, že situácia sa zhoršuje, no stále platí, ze zotrvanie Grécka v eurozóne je otázkou dohody politických špičiek eurozóny.

Gréci majú smolu. Na scéne je väčšia ryba (Hospodárske noviny)

Odchod Grécka už nie je veľký problém. Naozajstnou hrozbou je Španielsko.

Štátny bankrot zadlženého Grécka je čím ďalej tým pravdepodobnejší. Najdôležitejší veritelia už nie sú ochotní krajine poskytnúť žiadnu ďalšiu podporu okrem predtým sľúbených opatrení.

Ako uviedol prestížny nemecký týždenník Der Spiegel, okrem Nemecka sa na pomoci juhoeurópskej krajine už ďalej nechce podieľať ani Medzinárodný menový fond. Týždenník sa odvoláva na vysokopostavených bruselských predstaviteľov Európskej únie.

Podľa Martina Prokopa z Next Finance eurozóna nad Gréckom pomaly láme palicu a MMF taktiež nedáva Grécku príliš veľa šancí. "Pre Grécko je to o to horšie, že je teraz len malou rybou. Všetko sa musí sústrediť na veľkú rybu Španielsko. Grécku by teraz požičal iba blázon," dodáva Prokop.

Politické divadlo

Analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček si myslí, že nikto okrem ECB už Grécku pomôcť nemôže - na záchranu Grécka by sa tak jedine mohli tlačiť peniaze. "Podľa môjho názoru sa Grécko s MMF v nasledujúcich týždňoch dohodne a súčasné tlaky sú len tančeky, ako Grécko donútiť k zvýšenej snahe svoje problémy riešiť," dodáva Tyleček.

V súčasnosti delegácia takzvanej Trojky, zloženej z Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a MMF, skúma plnenie reformných záväzkov Atén.

Podľa ďalšieho nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung je štátny bankrot Grécka stále pravdepodobnejší, lebo v sanačnom programe Grékov sa znovu objavila "diera rádovo desiatok miliárd" eur. Príčinou je podľa mníchovského denníka dlhá predvolebná kampaň na začiatku roka, počas ktorej Grécko prerušilo takmer všetky reformné kroky.

Politici priznávajú svoju chybu

"Po dvoch rokoch politici zistili, že bez Grécka sa dá žiť. Teraz totiž je v popredí záujmu Španielsko. Kým pred rokom si nikto nevedel predstaviť eurozónu bez Grécka, teraz je to už čím ďalej reálnejšie. Ale politici tým priznávajú svoju chybu. Do Grécka naliali desiatky miliárd eur úplne zbytočne," myslí si Prokop.

Grécko dúfa, že v auguste a septembri dostane ďalšiu tranžu v hodnote 12,5 miliardy eur zo záchranného úveru. Podľa informácií z Atén by sa predstavitelia Trojky mali do krajiny vrátiť 26. júla. Delegácia bola v Aténach naposledy 9. júla, a to tesne pred stretnutím ministrov eurozóny. Zistila, že Gréci opätovne neplnia ciele úsporného balíka, a odporúčala urýchlenie reforiem.

"Správy o odchode Grécka sa objavujú už takmer dva roky. Biely uterák hodený do ringu MMF, udajné dočasné zastavenie akceptácie gréckych dlhopisov ako kolaterálu v ECB a pesimizmus nemeckých politikov naznačujúci, že situácia sa zhoršuje, no stále platí, ze zotrvanie Grécka v eurozóne je otázkou dohody politických špičiek eurozóny," uviedol analytik INESS Martin Vlachynský.

Grécka koaličná vláda chce opäť otvoriť rokovania o podmienkach záchranného balíka, predovšetkým chce dosiahnuť, aby veritelia posunuli lehotu na plnenie úsporných opatrení. Podľa dohodnutých podmienok by Atény mali v rokoch 2013 a 2014 ušetriť celkovo 11,5 miliardy eur. Vláda chce tento termín posunúť na roky 2015 a 2016.

"Je to ako s komunizmom v Československu. Tiež každý vedel, že čoskoro musí skončiť, pretože nefunguje. Len nikto nevedel, kedy sa tak stane," tvrdí Prokop.

Finweb, 23.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards