ANALYTICI: Zníženie ratingu Talianska nie je pohromou, situácia sa ale zhorší (TASR)

Zníženie ratingu len odráža súčasnú situáciu, v ktorej sa krajina nachádza. Úroková miera na talianskych dlhopisoch sa pohybuje na úrovni 6 %, pričom obsluha obrovského dlhu je už dnes veľmi nákladná, vysvetľoval pre TASR dňa 16.7. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

 ANALYTICI: Zníženie ratingu Talianska nie je pohromou, situácia sa ale zhorší (TASR)

Zhoršenie ratingu talianskych štátnych dlhopisov o dva stupňa z A3 na Baa2 agentúrou Moody's nie je podľa slovenských analytikov ničím dramatickým. A to aj napriek tomu, že obsluha štátneho dlhu vďaka horšiemu hodnoteniu ešte zdražie.

"Samotný akt zníženia ratingu sa dal očakávať, nebude znamenať nejakú radikálnu zmenu nálady," povedal pre TASR analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Podľa neho zníženie ratingu len odráža súčasnú situáciu, v ktorej sa krajina nachádza. Úroková miera na talianskych dlhopisoch sa pohybuje na úrovni 6 %, pričom obsluha obrovského dlhu je už dnes veľmi nákladná. "Je pravdepodobné, že situácia sa bude v ďalších mesiacoch zhoršovať," zhodnotil Vlachynský.

Ako TASR povedal analytik Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimír Baláž, zhoršenie ratingu, ako aj jeho negatívny výhľad je aj odrazom neistoty budúcoročných parlamentných volieb v Taliansku. "Nevieme, čo sa stane. Či politici, ktorí tam budú vo voľbách zvolení, budú presadzovať také opatrenia ako Monti, alebo nie," uviedol Baláž. Ako dodal, víťazstvo Berlusconiho by pre krajinu príliš vhodné nebolo.

Taliansky dlh sa v súčasnosti blíži k 2 biliónom eur, pričom ďalšie "diery" v radoch stoviek miliárd sú v jeho bankovom systéme. Podľa Vlachynského pri takomto obrovskom dlhu by v prípade problémov nemusela stačiť ani pomoc z eurovalu a zachraňovanie Talianska by sa nezaobišlo bez výraznejšej podpory Európskej centrálnej banky (ECB).

Vzhľadom na situáciu, v akej sa Taliansko nachádza, je pravdepodobné, že zníženie ratingu zo strany agentúry Moody's je prvou lastovičkou, ktorú budú nasledovať aj ostatné agentúry. "Každá agentúra ma vlastné mechanizmy udeľovania ratingu, ale je pravdepodobné, že v krátkom čase dospejú k podobným výsledkom," konštatoval Vlachynský.

TASR, 16.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards