Ficova vláda chce vyberať aj druhú daň z nehnuteľnosti. Priplatia si ľudia v mestách (Aktuálne.sk)

Ako uviedol Radovan Ďurana z INESS pre Aktuálne.sk dňa 21.6. 2012, problémov na strane výdavkov je toľko, že zavedenie novej dane v konečnom dôsledku poslúži na financovanie plytvania. Pričom veľmi dobre vieme, že dane sa ľahko zavádzajú, ale podstatne ťažšie rušia.

Ficova vláda chce vyberať aj druhú daň z nehnuteľnosti. Priplatia si ľudia v mestách (Aktuálne.sk)

Vláda Roberta Fica chystá ďalšiu daň z nehnuteľností. Platiť by sa mala od budúceho roka. Viac za byt či dom zrejme zaplatia ľudia, ktorí vlastnia nehnuteľnosť vo väčších mestách.

Ozdravný balíček Ficovej vlády dvíha nahor viaceré dane. Slováci by mali odviesť viac peňazí do štátnej kasy, ak vlastnia nehnuteľnosť.  Štát by chcel týmto opatrením získať zhruba sto miliónov eur.

Dvojité zdanenie

Daň z nehnuteľnosti už v súčasnosti vyberajú mestá a obce, peniaze z výberu idú do obecnej kasy. No vláda počíta so zavedením novej štátnej dane na byty a domy, z ktorej by peniaze prúdili do štátneho rozpočtu.

Analytik Next Finance Martin Prokop daň z nehnuteľnosti neschvaľuje, pretože podľa neho ide o dvojité zdanenie. „Je to jedna z tých daní, ktorú platíme z niečoho, čo sme si už skôr zaobstarali za zdanené peniaze,“ hovorí Prokop.

Analytikovi Inštitútu INESS Radovanovi Ďuranovi sa nepáči, že nie je stanovený účel, na čo budú získané peniaze použité.

„Bude slúžiť na financovanie prémie k stavebnému sporeniu? Alebo na financovanie predražených železníc? Problémov na strane výdavkov je toľko, že zavedenie novej dane v konečnom dôsledku poslúži na financovanie plytvania. Pričom veľmi dobre vieme, že dane sa ľahko zavádzajú, ale podstatne ťažšie rušia,“ pripomína Ďurana.

Druhá daň z nehnuteľnosti

Nová centrálna daň by sa mala určiť podľa cenovej mapy, vyplýva z návrhu konsolidačného balíčka, ktorý Fico poslal opozičným stranám. Najviac budú zrejme zaťažení ľudia, ktorí majú nehnuteľnosť v hlavnom meste. V Bratislavskom kraji sú ceny bytov a domov podľa údajov Národnej banky Slovenska zhruba o tretinu vyššie ako je slovenský priemer.

„Ľudia, ktoré majú nehnuteľnosti väčšie a tieto nehnuteľnosti si postavili v minulosti svojpomocne, nebudú zaťažení daňami, radšej by som sa im vyhol,“ povedal nedávno premiér Robert Fico, ako plánuje jeho vláda nastaviť daň z nehnuteľností.

No podľa návrhu sa má do úvahy brať aj veľkosť nehnuteľnosti. Pre dosiahnutie progresivity v zdanení sa má zaviesť nezdaniteľná časť, ktorá má byť viazaná na rozlohu bytov a domov.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 21.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards