Načo ďalšia stanica?

Týždeník Trend priniesol zaujímavý článok na tému financovania investícií na železniciach z eurofondov. Budovať sa má nová podzemná železničná stanica pri bratislavskom Trnavskom mýte, s očakávanými nákladmi 424 mil. eur. V kruhu s priemerom 5 km tak ku staniciam Hlavná stanica, Bratislava Nové Mesto, Bratislava Predmestie, Bratislava Vinohrady,  pribudne 5 stanica. Pýtate sa prečo?

Načo ďalšia stanica?

Argument č. 1

„Hlavná stanica je už vyťažená na sto percent a nie je možné ju rozšíriť. Ak chceme riešiť zvýšenú prímestskú dopravu ďalšími vlakmi, musíme ju odľahčiť a časť spojov presmerovať na novú železničnú stanicu,

Argument č.2

ŽSR tvrdia, že nová stanica je potrebná, lebo Hlavná stanica „nespĺňa európske štandardy dĺžkou nástupíšť a je situovaná v oblúku“.

Protiargumenty?

1) Pôvodne sa uvažovalo s tunelom z novej železničnej stanice popod Dunaj do železničnej stanice Petržalka. Dnes však podľa Trendu EK odmieta financovať miliardovú stavbu, a prepojenie sa neuskutoční. Malo ísť pritom o prepojenie, ktoré by umožnilo príjazd rýchlikov z Paríža cez Viedeň a Petržalku do Bratislavy. Od tohto podivného nápadu EK upustila. Nová stanica teda bude koncová, a jediný rozdiel oproti súčasnému stavu bude v tom, že vlaky ktoré dnes končia na bratislavskom Predmestí, budú môcť zájsť na Trnavské.

2) Trend uvádza, že všetky podstatné medzinárodné rýchliky budú naďalej stáť na Hlavnej stanici. Dĺžka perónu teda zdá sa nie je podstatná. (A zdržovať medzinárodné rýchliky zachádzaním do neprejazdnej stanice tiež nedáva zmysel).

Možno prehliadame nejaké dôležité skutočnosti z koncepcie rozvoja železničnej dopravy v Bratislave. Budeme radi, ak nás na ne upozorníte. Ale takto postavená výstavba sa zdá byť viac než zbytočná. Tento príklad poukazuje na skutočnosť, ako ľahko sa míňajú peniaze európskych daňových poplatníkov v mene vyššieho cieľa, ktorý nemusí byť ekonomicky definovaný návratnosťou – zvýšenia dopravnej dostupnosti. Akosi sa však zabúda, že každé minuté euro má alternatívne náklady. Počnúc v znižovaní daní, končiac  v investíciách do užitočnej infraštruktúry.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards