Hon na bohatých (SME)

Dňa 12.3. 2012 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v denníku SME na tému vyššieho zdanenia bohatých.

Hon na bohatých (SME)

---

Tak už viete, kto vám zvýši dane. Nie je to slovenské špecifikum, dlhovú krízu máme v celej Európe. Hostina je pri konci, politici sedia pri stole a bezradne hľadia na účet. Špajza vybrakovaná, sľuby nasľubované a z ekonomiky samé zlé správy. Socializmus jednoducho prestane fungovať, keď vám dôjdu cudzie peniaze.

Pravidlá hry sa tak definujú nanovo. Komu zobrať bez rozhnevania príliš veľkého počtu voličov? „Zaplatia to bohatí!“ navrhne politik s jánošíkovským génom a hodinkami v cene ročného priemerného platu v hospodárstve. To, že príjmy zo zdanenia bohatých sú v porovnaní s dierou vo verejných financiách zanedbateľné, nie je prekážkou v popularite tejto myšlienky. U voličov jánošíkovský archetyp jednoducho rezonuje.

Na nezamýšľané dôsledky tohto novodobého zbíjania vtipne upozorňuje kampaň francúzskeho socialistického kandidáta na prezidenta Francoisa Hollanda. Líder prezidentských volieb navrhol marginálnu daň 75 percent na príjmy nad milión eur. Po počiatočných oslavných hlasoch sa postupne dvíha vlna prekvapivého odporu. Zvýšenie dane sa síce dotkne len tritisíc Francúzov, no je medzi nimi asi 120 - 150 špičkových futbalistov.

Prezident francúzskej ligy varuje, že takéto opatrenie bude mať za následok útek špičkových francúzskych futbalistov do okolitých krajín a z majstra sveta z roku 1998 spraví republiku hrajúcu druhotriedny futbal „s krajinami ako Slovinsko a jemu podobnými“.

Čo spraví zvyšných 2850 dobre zarábajúcich Francúzov, ktorí produkujú iné hodnoty ako futbalovú zábavu k vychladenému pivku a našuchorené národné perie, už bežného voliča (čiže nikoho) nezaujíma. Chlieb a hry.

Juraj Karpiš, analytik INESS

SME, 12.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards