Pokrok len raz za štyri roky nestačí (Hospodárske noviny)

Dňa 28.2. 2012 sa Richard Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny vyjadril na tému hodnotenia podnikateľského prostredia na Slovensku.

Drobné postupy – áno. Zastavenie prepadov v ratingoch podnikateľského prostredia – ani náhodou. Asi takto možno zhodnotiť pôsobenie väčšiny vlád od pádu vlády Vladimíra Mečiara z hľadiska odborníkov z podnikateľského prostredia. „Mnoho dôležitých aspektov sa permanentne zhoršuje bez ohľadu to, akej ideologickej orientácie je vláda, ktorá je pri moci,“ glosuje napríklad Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

Na ilustráciu – v správe Svetového ekonomického fóra z roku 2007, po druhej Dzurindovej vláde, sme v konkurencieschopnosti padli o štyri priečky. Podľa hodnotenia Svetovej banky za rok 2010, teda na konci vlády Roberta Fica, sa Slovensko v podmienkach na podnikanie prepadlo medziročne o sedem priečok.

Podľa analytikov totiž ani pomalé tempo čiastkových úspechov často nestačí.

(Dis)kontinualita

Problémy, výzvy, využité i premrhané príležitosti zlepšiť situáciu v podnikateľskom sektore možno podľa analytikov rozoberať po desiatkach. No hlavný problém zostáva pevne zakorenený v samotnej politickej kultúre Slovenska. „Najväčšou hlúposťou zostáva, že opozícia a koalícia sa neboli schopné dohodnúť na dlhodobých cieľoch pre Slovensko. Keby to napríklad v roku 1998 – 2000 spravili, Slovensko by bolo ďalej,“ vysvetľuje napríklad Ľuboš Vančo za KPMG Slovensko. Podľa jeho slov sa tak za posledných 14 rokov skutočne vládlo asi len sedem rokov. „Prvý rok novej vlády sa nič nerobí a práce sa skončia už rok pred jej koncom. Je to veľa premárnených rokov,“ uzatvára Vančo. Pričom i pri hodnotení jednotlivých kabinetov treba brať do úvahy globálne ekonomické faktory, ktoré ich vládu sprevádzali.

Raz za štyri roky

„Roky 1998 – 2012 možno rozdeliť na tri etapy. Prvá etapa – stabilizácia ekonomiky, druhá – reformy a zásadné zlepšenie podmienok na podnikanie, tretia – pasivita a postupné znižovanie konkurencieschopnosti,“ takto hodnotí vývoj Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa neho najužitočnejšími „probiznis“ opatreniami boli ozdravenie bánk v roku 1998, reforma daní a pracovnej legislatívy v roku 2002, vstup do eurozóny v roku 2008 a zverejňovanie zmlúv v roku 2010. „No pre podnikateľské prostredie boli najprínosnejšie roky 2003 a 2004,“ spresňuje Kičina.

Dzurinda a Fico

„Tribunál“ analytikov a podnikateľských združení tak korešponduje s hodnotením firiem. Najúspešnejšia mala byť druhá Dzurindova vláda a na druhej strane najhorším obdobím mala byť vláda Roberta Fica. „Obnovila tripartitu s favorizovaním odborov a zvýšila daňové zaťaženie pracujúcich s vyššími príjmami,“ podotýka Richard Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Na druhej strane práve za jeho vlády bolo v podstate bezproblémovo prijaté euro, ktoré sa v „biznis kruhoch“ stále teší popularite. Istým sklamaním sa však ukázala aj vláda Ivety Radičovej.

Napriek tomu, najväčšie „problémy“ podnikateľov na svoje riešenie i naďalej čakajú. „Najviac negatívne možno hodnotiť oblasť školstva. Pri školstve sa žiadnej vláde nepodarilo presadiť významné zmeny,“ konštatuje Matúš Pošvanc, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka. Rovnako na svoje riešenie čaká systém odvodov a reforma dôchodkov.

Tomáš Ferenčák

Hospodárske noviny, 28.2. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards