Rozuzlenie s potenciálom potopiť euro-Titanik (SME)

Nekonečné čakanie na dohodu o novom záchrannom balíčku a „dobrovoľnej“ spoluúčasti súkromného sektora na reštrukturalizácii gréckeho dlhu sa zrejme blíži ku koncu. Úsporné opatrenia navrhované trojkou po odstúpení šiestich ministrov grécka vláda schválila. Včera mal o memorande rozhodnúť parlament, píše v stĺpčeku pre denník SME dňa 12.2. 2012 Juraj Karpiš z INESS.

Rozuzlenie s potenciálom potopiť euro-Titanik (SME)

Rozuzlenie, ktoré určí osud tejto krajiny, je, zdá sa na ceste. To, čo zástupcovia únie pred dvoma rokmi nazývali výlučne gréckou krízou, sa ukázalo ako vrchol ľadovca problémov celej eurozóny s potenciálom potopiť euro-Titanik.

Grécko nemôže byť pre euro problémom, veď tvorí len 2,8 percenta HDP únie, presviedčali nás pred dvoma rokmi optimisti. Po dvoch rokoch by problém mal byť ešte menší. Podiel gréckeho hospodárstvo sa scvrkol na 2,5 percenta.

V tejto dráme však nejde o veľkosť. Hrozbou pre euro je prípadný neriadený bankrot člena eurozóny. V Grécku nemajú peniaze len európske banky či štáty eurozóny cez 110-­miliardový prvý záchranný balíček, ale aj ECB. Tá drží grécky bankový systém nad vodou úvermi presahujúcimi sto miliárd a v rukách má aj kopu gréckych dlhopisov ako zábezpeku.

Euro by mohli pochovať aj prípadné obavy obyvateľov ostatných krajín PIIGS. Tí by na Grécku a novej drachme videli, aký osud čaká ich úspory, ktoré si hneď nepošlú do Nemecka. Nehovoriac o problémoch euro-systému, ktorý s vystúpením nepriateľsky naladenej krajiny nepočítal.

Práve tento existenčný strach vysvetľuje urputnú snahu predstaviteľov únie ignorovať horkosť z nesplnených sľubov a ďalšie peniaze do Grécka poslať. No ani ďalších 130 miliárd eurozóne pokoj nekúpi. Grécko si to s tvrdým bankrotom môže hocikedy rozmyslieť. Ruku opäť natŕča aj Portugalsko a Írsko by pri rozdávaní ústupkov tiež nerado zostalo bokom.

Juraj Karpiš

Autor je analytik INESS, spoluautor projektu cenastatu.sme.sk

SME, 12.2. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards