Odkaz Miltona Friedmana pre slobodu v Bratislave

V piatok 29.7. 2011 INESS organizoval už druhý ročník podujatia Odkaz Miltona Friedmana pre slobodu. 35 hostí, medzi ktorými nechýbali podnikatelia, akademici, novinári, študenti či priaznivci ekonómie, si prišlo vypočuť prednášky Juraja Karpiša z INESS a Ronalda Ižipa z TRIM Broker na zaujímavé témy a diskutovať nielen o eure, ale aj o slobode kapitalizme ako takom.

Odkaz Miltona Friedmana pre slobodu v Bratislave

Analogické podujatie sa v piatok uskutočnilo v 6 krajinách sveta a v takmer všetkých štátoch Spojených štátov amerických, odkaz Miltona Friedmana si pri príležitosti osláv jeho 99 nedožitých narodenín pripomínali aj také bašty protrhového myslenia ako Cato Institute či Atlas Economic Research Foundation. Na Slovensku sme podujatie organizovali spolu s Foundation for Educational Choice a Slovensko je jedinou krajinou v Európe, kde sa toto podujatie tento rok uskutočnilo.

Osobu Miltona Friedmana asi netreba veľmi predstavovať, keďže ide asi o najznámejšieho bojovníka za osobnú slobodu, slobodný trh a obmedzenú úlohu vlády a nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu za rok 1976. Je známy nielen vďaka svojej akademickej činnosti, kde sa ako predstaviteľ tzv. Chicagskej školy a tzv. monetarizmu venoval teórii peňazí, kde napríklad upozorňoval, že inflácia je čisto monetárny fenomén, ale - a preto si ho pripomíname aj v INESS - kvôli svojmu úsiliu na poli politickej ekonómie. Napísal niekoľko kníh venovaných myšlienkam osobnej slobody a slobodného trhu, tie najznámejšie sú Kapitalizmus a sloboda a Sloboda voľby (spolu so ženou Rose, ktorá bola tiež ekonómka). Tieto knihy sa stali bestsellermi a popularitu svojim myšlienkam dodal určite aj svojimi pravidelnými stĺpčekmi v časopise Newsweek, kde pokračoval po Henry Hazlittovi a kam prispieval skoro 20 rokov, ako aj televíznou sériou Sloboda voľby pomenovanej podľa jeho knihy.

Bol najvýznamnejším kritikom štátneho plánovania a keynesiánskeho prístupu k tvorbe politiky. Zaoberal sa témami ako je licencovanie lekárov, povinná vojenská služba, protimonopolné zákonodarstvo, minimálna mzda, cenová kontrola, veľmi známe sú jeho návrhy ohľadom negatívnej dani z príjmu či kupónového systému v školstve, podľa ktorého by peniaze nemali ísť školám, ale študentom.

Na našom podujatí, ktoré sa uskutočnilo v Jazz Cafe v Bratislave si naši hostia mohli vypočuť dve zaujímavé prednášky súvisiace s odkazom Miltona Friedmana. V prvej Ronald Ižip z TRIM Broker hovoril o tom, prečo je kapitalizmus jediný morálne obhájiteľný koncept spoločenského usporiadania. V druhej sa Juraj Karpiš z INESS vrátil k Friedmanovej kliatbe (Friedman ako jeden z prvých poukazoval na negatíva eura vyplývajúce z konfliktu medzi spoločnou monetárnou politikou a mnohými samostatnými fiškálnymi politikami a predpovedal rozpad eurozóny) a rozprával o súčasnom dianí v eurozóne, záchrane Grécka a ďalších problémových krajín a možných scenároch, ku ktorým vývoj dlhovej krízy smeruje.

Po prednáškach nasledovala živá diskusia, ktorá trvala až do prvej hodiny rannej.

Fotogaléria z podujatia:

Richard Ďurana z INESS

Ronald Ižip z TRIM Broker

Juraj Karpiš z INESS

Foto: Tomáš Forgáč

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards