Patentová vojna
O koncepte duševného vlastníctva počuť čoraz viac. Pamätáte si na nedávny trapas SOZA, ktorý chcel vyberať poplatky od prevádzkovateľov internetových stránok za embeddované videá? Tam však išlo o fazuľky. Aktuálne dianie na poli patentovej ochrany za oceánom naberá obrovské rozmery.

Aj veľké giganty ako Google sa boja možných súdnych sporov vyplývajúcich z porušovania patentovej ochrany a začali so skupovaním patentov od konkurentov. Tu sa dozviete, ako tichá vojna, ktorú technologické firmy vedú o patenty, stojí miliardy dolárov.
Vo svojich prednáškach o duševnom vlastníctve (ďalej IP ako Intellectual Property), ktoré prirovnávam k štátom garantovaným monopolom, okrem iného hovorievam, že navzdory proklamovanému tvrdeniu neexistuje empirický dôkaz, ktorý by potvrdzoval hypotézu, že garancia ochrany autorom myšlienok generuje viac inovácií, vynálezov, tvorivosti.
Jedným z mnohých argumentov je aj zlá alokácia zdrojov spôsobená IP.
Namiesto toho, aby boli prostriedky investované do výskumu, sú smerované do menej produktívnych či neproduktívnych oblastí, a inováciu naopak brzdia, pretože:
- firmy znášajú vysoké náklady na patentovanie, aby zabránili konkurentom výkon ich podnikateľských aktivít a/alebo aby sa ochránili pred možnými súdnymi spormi s konkurentmi
- výdavky smerujú do patentovateľných oblastí a umelo sa obmedzujú výdavky do nepatentovateľných oblastí
- patentové zákony narúšajú typ výskumu. Náklady na výskum sú predimenzované v počiatočných fázach, keď nikto nemá patent, a naopak po získaní patentu sú príliš zredukované
Bude zaujímavé sledovať, ako budú veľké firmy s barličkou štátu presadzovať svoje záujmy na úkor malých vývojárov. V každom prípade sa však môžeme pripravovať na celospoločenskú diskusiu o (ne)zmysluplnosti konceptu IP.