Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z pondelka 24. apríla (podnikam.sk)

 Portál podnikam.sk publikoval 25.4.2017 príspevok o otvorenénom liste 7 neziskoviek (vrátane INESS) k spôsobu voľby predsedu Úradu pre verejné obstarávanie

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z pondelka 24. apríla  (podnikam.sk)

 DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola minulý mesiac v okrese Piešťany. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 2,74 % disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. Nasledoval okres Trnava s mierou evidovanej nezamestnanosti 2,80 % a okres Galanta, kde bolo v marci 2,88 % disponibilných nezamestnaných z celkového počtu ekonomicky aktívnych ľudí. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

BRATISLAVA – Do systému eHealth je aktuálne pripojených približne 100 ambulantných lekárov, pripojilo sa 15 nemocníc a polikliník. Informoval o tom minulý týždeň na stretnutí s novinármi minister zdravotníctva Tomáš Drucker. "Obstaráva sa momentálne posilnenie hardvéru," priblížil. V roku 2017 bude k dispozícii základná funkcionalita "elektronická zdravotná dokumentácia" a "elektronická preskripcia".

BRATISLAVA – Odborový zväz (OZ) KOVO uskutoční v piatok protestný pochod proti uvoľňovaniu pravidiel pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo Európskej únie na Slovensku. Ako na tlačovej besede uviedla podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková, pochod odborárov sa začne o 13:30 na Blumentálskej ulici a bude pokračovať pred budovu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na proteste sa má zúčastniť približne 400 až 500 odborárov. Ak protestný pochod nepomôže, odborári podľa šéfa OZ KOVO Emila Machynu plánujú svoje protesty stupňovať.

BRATISLAVA – Rýchliky z Bratislavy do Košíc budú opäť jazdiť aj južnou trasou. Cestujúci tak budú môcť od leta využívať štyri vlaky denne bez prestupov. "Rastie počet cestujúcich na linke spájajúcej s Bratislavou Rožňavu, Lučenec, Detvu a ďalšie mestá na južnej trase. Ide o potenciál, ktorý chceme využiť, a preto už od leta zavádzame do ponuky priame vlaky medzi Košicami a Bratislavou južnou trasou," informoval v pondelok priamo vo vlaku do Košíc minister dopravy a výstavby Árpád Érsek.

BRATISLAVA – Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR odštartovali prvú výzvu, kde je možné elektronické podanie žiadostí o príspevok z eurofondov. Ako vysvetlil na brífingu minister hospodárstva Peter Žiga, pilotný projekt sa týka oblasti podpory malých a stredných podnikov v kreatívnom priemysle v rámci operačného programu Výskum a inovácie. Celkovo sú na projekty pripravené štyri milióny eur.

BANSKÁ BYSTRICA – Aktuálne celoslovenské výsledky kontroly zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 percent. Jedinou výnimkou je základné očkovanie proti osýpkam, príušniciam a ružienke vakcínou MMR v ročníku narodenia 2014, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla o pol percenta menej. O aktuálnom stave zaočkovanosti informovala agentúru SITA hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

BRATISLAVA – Slovensko znížilo v minulom roku deficit verejných financií pod úroveň 1,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa v pondelok Eurostatom zverejnenej jarnej notifikácie deficitu a dlhu za rok 2016 totiž schodok hospodárenia verejnej správy vlani dosiahol 1,68 % výkonu ekonomiky, kým rozpočet verejnej správy počítal so schodkom na úrovni 1,93 % HDP. V medziročnom porovnaní sa tak deficit znížil až o vyše 1 percentuálny bod z 2,74 % HDP v roku 2015. Úroveň hrubého dlhu verejnej správy dosiahla 42,053 mld. eur, čo v porovnaní k HDP znamenalo 51,94 %. Medziročne sa tak podiel dlhu na výkone ekonomiky znížil o vyše pol percentuálneho bodu.

BRATISLAVA – V júni tohto roka končí funkčné obdobie predsedníčke Úradu pre verejného obstarávania (ÚVO) Zite Táborskej. Skupina siedmich neziskových organizácií preto v otvorenom liste vyzýva vládu, aby voľbe budúceho šéfa ÚVO venovala dostatočnú pozornosť. Výzvu iniciovali mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, INESS, Slovensko.Digital, Aliancia Fair-play, INEKO, Transparency International Slovensko a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

BRATISLAVA – Likvidácia jadra už druhý rok po sebe nezdraží Slovákom elektrinu. Odberatelia totiž vo svojich faktúrach za elektrinu platia aj za likvidáciu jadra, na takzvaný zadný palivový cyklus. Výška poplatku na vyraďovanie jadrových zariadení či jadrového odpadu sa každoročne mení od júla v závislosti od minuloročnej inflácie. "Na základe hodnoty koeficientu jadrovej inflácie vydaného Štatistickým úradom SR za minulý rok vo výške 0,1 % sa efektívna sadzba odvodu z dodanej elektriny od 1. júla tohto roka nemení a zostáva na hodnote 3,21 eura za megawatthodinu," informoval predseda Rady správcov Národného jadrového fondu (NJF) Ladislav Éhn.

BRATISLAVA – Daňovníci od mája nebudú môcť využiť kontaktné miesto daňového úradu v Banskej Štiavnici. Finančné riaditeľstvo SR totiž od 1. mája 2017 toto kontaktné miesto ruší. Služby pre verejnosť bude namiesto Banskej Štiavnice zabezpečovať pobočka Daňového úradu Banská Bystrica v Žiari nad Hronom. Ako ďalej informovala finančná správa, kontaktné miesto v Banskej Štiavnici bude v dňoch 27. a 28. apríla zabezpečovať správu daní príslušných daňových subjektov v nezmenených úradných hodinách, avšak z dôvodu sťahovania v obmedzenom rozsahu.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) dosiahla v minulom roku čistý zisk 2,53 mil. eur. Ako ďalej banka informovala v účtovnej závierke, v medziročnom porovnaní je to pokles o 16,7 %. Z návrhu na rozdelenie zisku vyplýva, že na výplatu dividend by mali ísť 2 mil. eur. Minuloročné čisté úrokové výnosy sa znížili o 12 % na 16 mil. eur. V konečnom dôsledku tak klesli celkové prevádzkové výnosy o 8,2 % na 19,2 mil. eur. Na druhej strane, prevádzkové náklady sa zvýšili o 6,1 % na 11,6 mil. eur.

BRATISLAVA – V dňoch 27. a 28. apríla sa v priestoroch Agrokomplexu v Nitre uskutoční 7. ročník veľtrhu pracovných príležitostí na Slovensku Veľtrh práce – JOB EXPO 2017. Súčasťou podujatia je aj 19. medzinárodná burza práce European Job Days 2017 a 25. ročník celonárodnej výstavy Mladý tvorca 2017. Informovala o tom hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) Jana Lukáčová.

BRATISLAVA – Niektoré energetické a vodárenské spoločnosti pôsobiace na Slovensku si ani tento rok nesplnili svoju povinnosť voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a neodovzdali správu o dodržiavaní štandardov kvality za minulý rok. Z približne 1 200 energetických a vodárenských firiem si svoju povinnosť nesplnilo necelých 300 podnikov. Štandardy kvality musia spoločnosti dodržiavať, aby zákazník za cenu, ktorú platí za elektrinu, teplo alebo za zemný plyn, dostal primeranú kvalitu. Ako uviedol úrad vo svojej správe, energetické firmy museli za vlaňajšie nedodržanie štandardov kvality zaplatiť svojim odberateľom vyše 253 tisíc eur.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON – Medzi podnikovými ekonómami v USA prevláda optimizmus a po slabšom vlaňajšku väčšina z nich v aktuálnom roku očakáva zrýchlenie hospodárskeho rastu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, o ktorom informovalo v pondelok národné združenie podnikových ekonómov (NABA). V druhom kvartáli ekonómovia počítajú s rastom, prípadne stagnáciou tržieb a ziskov. Politické zmeny od novembrových prezidentských volieb sa podľa väčšiny oslovených ekonómov zatiaľ neodrazili na plánoch firiem v oblastiach ako tvorba pracovných miest alebo investície.

BERLÍN – Podnikateľská dôvera v Nemecku v apríli nečakane posilnila a dostala sa na šesťročné maximum, keďže firmy pozitívnejšie hodnotia svoju terajšiu situáciu. Hodnota indexu podnikateľskej dôvery, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, v apríli stúpla na 112,9 bodu z marcovej úrovne 112,4 bodu. Inštitút o tom informoval v pondelok. Ekonómovia očakávali, že index bude v apríli stagnovať.

BRATISLAVA – Deficit verejných financií a verejný dlh eurozóny aj celej Európskej únie v roku 2016 medziročne klesli. V eurozóne deficit verejných financií klesol z úrovne 2,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2015 na 1,5 % HDP v roku 2016. V rámci celej EÚ sa znížil z úrovne 2,4 % HDP na 1,7 % HDP. Verejný dlh eurozóny sa znížil z 90,3 % HDP v závere roku 2015 na 89,2 % HDP na konci roku 2016. Verejný dlh celej EÚ klesol z 84,9 % HDP v závere roku 2015 na 83,5 % v závere minulého roka. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

PRAHA – Celková dôvera v českú ekonomiku sa v apríli zvýšila. Súhrnný indikátor dôvery oproti marcu stúpol o 0,8 bodu na hodnotu 97,4 bodu. Ukazovateľ dôvery podnikateľov sa medzimesačne zvýšil o 1 bod na úroveň 95,1 bodu. Indikátor nálady spotrebiteľov sa však v porovnaní s predošlým mesiacom mierne zhoršil, a to o 0,3 bodu bodu na 108,4 bodu. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

LONDÝN – Európske akciové trhy aj spoločná mena euro v pondelok výrazne posilňovali vďaka optimizmu po prvom kole francúzskych prezidentských volieb. Najviac hlasov získal centristický kandidát Emmanuel Macron, ktorý sa 7. mája stretne s krajne pravicovou političkou Marine Le Penovou. Favoritom pred druhým kolom volieb zostáva Macron, keď jeho kandidatúru po zverejnení výsledkov prvého kola okamžite podporili francúzski politici umiernenej ľavice i pravice.

BUDAPEŠŤ – Maďarské maloobchodné tržby vo februári podľa neupravených údajov v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka stúpli o 0,8 percenta. Kalendárne upravené tržby maďarského maloobchodu medziročne vzrástli o 0,9 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny KSH. Kalendárne upravené tržby za predaj potravín sa medziročne nezmenili, predaj nepotravinárskych tovarov vzrástol o 3,2 percenta a predaj pohonných hmôt posilnil o 0,7 percenta.

SITA
podnikam.sk, 25.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards