Môže to byť ešte lepšie (Plus Jeden Deň)

 Plus Jeden Deň publikoval 26.4.2017 článok o aktuálnom deficite Slovenska s vyjadrením Róberta Chovanculiaka

Môže to byť ešte lepšie  (Plus Jeden Deň)

 Slovensko má najnižší deficit v histórii +++ Analytik však dvíha varovný prst:

Našej ekonomike sa darí. Financmajster Peter Kažimír a šéf vlády Robert Fico sa pochválili dobrými číslami. Tie hovoria o klesajúcom deficite. Analytik však vidí celú vec inak a upozorňuje, že ten mohol byť ešte nižší.

Pochválili sa. Slovensku sa podarilo medziročne znížiť deficit verejných financií o jeden percentuálny bod na úroveň 1,68 % HDP. "Máme historicky najnižší deficit, máme aj najnižší dlh za posledných päť rokov, najvyššiu spotrebu domácností od roku 2008, teším sa vývoju situácie na trhu práce, máme najväčšiu mieru zamestnanosti. Nič z tohto nie je samozrejmé. Výsledky sú lepšie, než sme očakávali," pochválil sa minister financií Peter Kažimír. Pripojil sa k nemu aj šéf vlády Fico. "Tieto čísla, ktoré potvrdil Eurostat, dokazujú, že na Slovensku vládne koalícia, ktorá vedie zodpovednú politiku a má záujem, aby sa dobré výsledky postupne pretavovali aj do lepšej životnej úrovne," pridal sa k chvále nad dobrými výsledkami aj premiér. Analytik však tieto tvrdenia trochu chladí. "Na Slovensku dlhodobo rastú príjmy verejnej správy, čo ma taký vplyv, že vláda aj bez toho, aby prijímala nejaké šetriace opatrenia alebo optimalizovala verejnú správu, dokáže dosahovať nižšie deficity. Tieto deficity by však mohli byť ešte výrazne nižšie," myslí si analytik INESS Róbert Chovanculiak. Taktiež dodáva, že sme otvorenou ekonomikou a veľký vplyv má na nás to, čo sa deje vonku. "Momentálne v zahraničí prebiehajú veľmi pozitívne zmeny a ekonomika šliape aj vo svete a čerpáme z toho aj my," tvrdí. 

vek
Plus Jeden Deň, 26.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards