Môžeme sa tešiť na nižšie dane?! (Nový Čas)

Nový Čas publikoval 26.4.2017 článok o aktuálnom deficite Slovenska s vyjadrením Radovana Ďuranu

Môžeme sa tešiť na nižšie dane?!  (Nový Čas)

Kažimír (48) sa chváli najnižším deficitom v histórii Slovenska

BRATISLAVA - Slovensko má najnižšiu finančnú stratu v histórii! Štátu sa podarilo v minulom roku lepšie hospodáriť s našimi financiami, dokázal ,,ukočírovať" a znížiť výdavky a, naopak, navýšiť príjmy. Z ekonomického hľadiska to znamená, že Slovensko má najnižší deficit v histórii. Ako sa však tento nečakaný úspech šéfa rezortu financií Petra Kažimíra (48) prejaví v peňaženkách a vo výdavkoch bežných Slovákov?

Deficit sa Kažimírovi za minulý rok podarilo znížiť na 1,68 percenta. ,,Slová nasledujú činy a dnešné čísla to potvrdzujú. Dnes prepisujeme históriu. Dosiahnutý výsledok znamená pokorenie doposiaľ najnižšieho deficitu v dejinách Slovenska z roku 2007," pochválil sa minister financií svojimi výsledkami. Podľa ekonóma z J&T Banky Stanislava Pánisa nie je hodnota slovenského deficitu náhoda. ,,Pod tieto čísla sa podpísal fakt, že v minulom roku sme nečerpali toľko eurofondov. Eurofondy sú financované čiastočne zo štátneho rozpočtu a z eurofondov sa minulo minimum, preto to spôsobilo, že je deficit najnižší v histórii," skonštatoval Pánis. Analytik z INESS-u Radovan Ďurana upozorňuje, že dôležité je to, že deficit nerastie, čo by znamenalo zvyšovanie daní. Premiér Robert Fico tvrdí, že vláda už pripravuje opatrenia, ktoré pozitívne pocítia bežní ľudia. ,,Pôjde o niekoľko konkrétnych opatrení, ktoré sa týkajú Zákonníka prace, zvýšia sa príplatky za nočnú prácu či príplatky za víkendy," konkretizoval s tým, že opäť sa zrejme zvýši minimálna mzda.

VYŠŠIA MZDA AJ MENEJ NA DANIACH

Radovan Ďurana, ekonomický analytik INESS

- Ak by deficit klesal rýchlejšie, to znamená, že vláda by škrtala neefektívne výdavky, mohlo by dôjsť k zníženiu daní, čo by občania priamo pocítili vo vyššej čistej mzde. Tým, že vláda prestala prijímať opatrenia na zvyšovanie efektivity verejnej správy, rast čistých príjmov bude pomalší. Vláde hrá do karát rastúca ekonomika, ktorá sama napĺňa štátne pokladnice. No napriek tomu vláda neváha napr. zvyšovať odvody vyššie príjmových zamestnancov.

Čo je deficit?

Deficit verejných financií je v praxi rozdiel, o ktorý výdavky verejnej správy prevyšujú jej príjmy v pomere k HDP

Vývoj deficitu Slovenska

2005 -2,9 %
2006 - 3,6 %
2007 - 1,9 %
2008 - 2,4 %
2009 - 7,8 %
2010 - 7,5 %
2011 - 4,3 %
2012 - 4,3 %
2013 - 2,7 %
2014 - 2,7 %
2015 - 2,7 %
2016 - 1,7 %
2017 - 1,3 %*

*(predpokladané číslo)

 

Nový Čas, 26.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards