Voľba šéfa ÚVO má byť otvorená, navrhujú neziskové organizácie v otvorenom liste (Smer)

Denník Sme publikoval 24.4.2017 príspevok o otvorenénom liste 7 neziskoviek (vrátane INESS) k spôsobu voľby predsedu Úradu pre verejné obstarávanie

Voľba šéfa ÚVO má byť otvorená, navrhujú neziskové organizácie v otvorenom liste  (Smer)

 Podnikateľské asociácie združené v Iniciatíve za vládu zákona označili verejné obstarávanie za hlavný zdroj korupcie na Slovensku.

BRATISLAVA. V júni tohto roka končí funkčné obdobie predsedníčke Úradu pre verejného obstarávania (ÚVO) Zite Táborskej. Skupina siedmich neziskových organizácií preto v otvorenom liste vyzýva vládu, aby voľbe budúceho šéfa ÚVO venovala dostatočnú pozornosť.

Výzvu iniciovali mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, INESS, Slovensko.Digital, Aliancia Fair-play, INEKO, Transparency International Slovensko a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

Otvorený dialóg

Ako na pondelkovom brífingu uviedol riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla, neziskové organizácie v otvorenom liste apelujú, aby proces výberu nového šéfa úradu bol otvorený a transparentný, čo podľa nich pomôže vláde aj parlamentu pri rozhodovaní a zvýši dôveru.

"Veríme tiež, že otvorený dialóg a transparentný proces hľadania kvalitného odborníka, ale aj nezávislého a morálne široko rešpektovaného šéfa ÚVO, môže občanom ukázať, že konštruktívna diskusia vedie k zmenám v prospech spoločnosti," uvádza sa v liste.

Neziskovky navrhujú, aby životopisy aj projekty, ktoré kandidáti preložia, boli vopred zverejnené a vypočutie kandidátov bolo verejné. Zároveň avizujú, že proces výberu nového predsedu budú monitorovať a prinášať o ňom verejnosti informácie.

Výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk zároveň pripomína, že ÚVO prostredníctvom verejných obstarávaní pridelí poskytovateľom tovarov a služieb ročne od piatich do siedmich miliárd eur, za čo by sa dalo vybaviť zhruba 150 nových všeobecných nemocníc. ÚVO môže podľa zástupcov združení významne znížiť mieru korupcie, keďže má právomoci nielen dohliadať nad férovosťou a hospodárnosťou súťaží, ale tiež kontrolovať a pokutovať verejných obstarávateľov.

Zdroj korupcie

Podnikateľské asociácie združené v Iniciatíve za vládu zákona však označili práve verejné obstarávanie za hlavný zdroj korupcie na Slovensku. Nedostatočnú mieru konkurencie v obstarávaniach kritizuje vo svojich správach aj Európska komisia a 54 % manažérov v prieskume Eurobarometer priznalo, že korupcia znemožnila ich firme získať verejnú zákazku.

"Tento stav je podľa nás alarmujúci, značne podlamuje perspektívu Slovenska dlhodobo udržať ekonomickú prosperitu krajiny a férové podnikateľské prostredie. Veríme, že Úrad pre verejné obstarávanie i jeho nový predseda môže významne pomôcť v obnovení dôvery verejnosti vo vládu zákona, predvídateľnosť prostredia a férovosť a vyslať spoločnosti dôležitý signál, že korupcia vo verejnom obstarávaní bude účinne potlačená," uviedli zástupcovia mimovládok v liste.

Kandidáti na post predsedu ÚVO sa môžu prihlásiť do konca apríla tohto roka. Ak sa dovtedy vysoký záujem o tento post nepreukáže, alebo nebudú kandidáti dostatočne pripravení, neziskové organizácie navrhujú aj druhé kolo výberu.

SITA
Sme, 24.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards