Slovensko: Hotovosť učí zodpovednosti (TV JOJ)

 TV JOJ odvysielala 24.4.2017 reportáž o iniciatíve na zrušenie hotovosti, v ktorej Juraj Karpiš vysvetlil negatíva zrušenia hotovosti

Slovensko: Hotovosť učí zodpovednosti  (TV JOJ)

Výňatok:

Michal Rybanský, redaktor: "Už žiadne vreckové deťom, drobáky v prasiatku, či almužna žobrákom, zrušenie hotovosti by však prinieslo aj oveľa citeľnejšie následky."

Maroš Ovčarik, analytik portálu Finančný kompas: "By sme v prvom rade prišli o určitú anonymitu, pretože údaje každej finančnej transakcii sa uchovávajú v databázach."

Juraj Karpiš, ekonóm INESS: "Tieto stopy môžu byť zneužité a to buď kriminálnikmi alebo samotným štátom."

Michal Rybanský: "Počet bezhotovostných operácií neustále narastá a Slováci si zvykajú aj za drobné nákupy platiť kartou či mobilom. Prísť do obchodu či reštaurácie len s hotovosťou totiž začína byť niečo výnimočné."

Ondrej Macko, odborník na IT technológie: "V porovnaní s tým, že stratím peniaze z peňaženky je ten proces toho bezhotovostného platenia jednoduchší a bezpečnejší."

Michal Rybanský : "Ešte stále sú však aj prevádzky, kde bez cashu nezaplatíte a dôvodom nie sú len poplatky za bankové terminály, ktoré napokon možno nahradiť aplikáciou. Úplný zánik bankoviek preto u nás nateraz nehrozí."

Maroš Ovčarik: "Na Slovensku stále nie je dostatočná finančná gramotnosť pre to, aby ľudia využívali platobné karty, mobilné aplikácie, internetbanking."

Juraj Karpiš: "Aj naši politici majú radi hotovosť ako poukazujú niektoré kauzy z minulosti."

Michal Rybanský: "Bez nej by sme sa mohli stať rukojemníkmi bánk a ťažko by sme si schovávali naše úspory pod vankúšom, nebolo by tam totiž, čo dať. Spokojný by však určite boli najmä hygienici. Napriek tomu, že na takejto bankovke by sme pod mikroskopom mohli nájsť stovky baktérií, jej šuchot a vôňu má zrejme rád každý. Čo už na tom, že platiť elektronicky je pohodlnejšie a bezpečnejšie, prázdna peňaženka je predsa len varovný prst, že niečo s našimi financiami nie je v poriadku."

Juraj Karpiš: "Tá hotovosť vedie ľudí trošku zodpovednejšiemu finančnému správaniu."

Michal Rybanský: " Michal Rybanský, televízia JOJ."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards