Taxikári žiadajú rovnaké podmienky (Sme)

 Denník Sme uverejnil 21.4.2017 článok o protestoch taxikárov proti Uberu s vyjadrením Róbert Chovanculiaka

Taxikári žiadajú rovnaké podmienky (Sme)

 V Brne zakázal krajský súd alternatívnu taxislužbu Uber po necelých troch mesiacoch jej pôsobenia

Riešením sporov by bolo podľa odborníkov zmiernenie podmienok pre poskytovanie taxislužieb.

BRATISLAVA. Vodiči v Bratislave by sa mali pripraviť na ešte komplikovanejšiu dopravnú situáciu. Taxikári, ktorým sa nepáči nečinnosťou úradov voči vodičom pracujúcim pre rôzne aplikácie ako Uber či Taxify a ktorých považujú za nekalú konkurenciu, vyrazia v stredu 26. apríla na protestnú jazdu. Odštartujú ju spred obchodného centra Danubia v Petržalke o 9.00 h a pôjdu po obchvate smerom na Avion minimálnou povolenou rýchlosťou, čo je 65 kilometrov za hodinu. Sľubujú, že pôjdu iba v pravom jazdnom pruhu, a teda že nebudú blokovať obchvat.

Čo žiadajú taxikári

Taxikári tak napĺňajú hrozbu, ktorú vyslovili na protestnom zhromaždení na Primaciálnom námestí pred magistrátom v utorok 11. apríla. Na protest vtedy prišlo zhruba 60 taxikárov. "Toto nie je posledný protest. Ak úrady nebudú konať, bude ich veľa a budú väčšie," varoval Matej Krampl, administrátor facebookovej stránky Stop Uber na Slovensku a jeden z organizátorov protestov. Iniciatíva zorganizovala protestnú akciu už aj v marci, keď taxikári blokovali autá Uberu, lepili na ne nálepky a nadávali vodičom aj zákazníkom. Taxikári namietajú hlavne proti vodičom, ktorí si privyrábajú cez rôzne mobilné aplikácie ako napríklad Uber či Taxify. Pre takýchto vodičov podľa nich platia iné pravidlá a kritériá ako pre profesionálnych vodičov taxislužieb. Vďaka tomu môžu ponúkať svoje služby lacnejšie. To sa už odrazilo na tržbách taxikárov, ktoré sa podľa predsedu Únie taxikárov z Bratislavy Ondreja Wenzla od príchodu Uberu na Slovensko znížili minimálne o 30 až 40 percent. Taxikári nechcú mierniť zákony, ktoré pre nich platia. Chcú, aby platili pre všetkých rovnako. Teda aby aj vodiči voziaci zákazníkov cez aplikácie ako je Uber mali taxikárske koncesie, označili si autá ako taxíky, namontovali si taxametre a podrobili sa psychotestom. Ministerstvo dopravy považuje vodičov, ktorí využívajú aplikácie ako Uber, za taxikárov. "Zákon je v tomto prípade absolútne jasný: akákoľvek preprava osôb vozidlami s obsaditeľnosťou najviac deväť osôb vrátane vodiča za odplatu je taxislužbou. V tomto zmysle sa za taxislužbu považuje aj prevádzkovanie taxislužby prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber," ozrejmila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Hlava 22

Prevádzkovatelia taxislužby prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber sú teda povinní spĺňať požiadavky podľa zákona. Ministerstvo však nie je kontrolným orgánom v poskytovaní taxislužby. Tým sú polícia a obec. Bratislavský magistrát však tvrdí, že problematika mobilnej aplikácie Uber a jej podobné služby nie sú v ich kompetencii. "Autá Uberu nie sú označené ako taxi, preto ich mestská polícia nemôže kontrolovať," povedala z oddelenia komunikácie bratislavského magistrátu Iveta Kešeľáková. Aby policajti mohli autá kontrolovať, treba podľa nej zmeniť zákon. Ministerstvo dopravy to odmieta a tvrdí, že existujúci zákon je dostatočný. Navrhuje, aby sa kontrolóri mesta inšpirovali spôsobmi kontroly v zahraničí. Vykonanie kontroly môžu napríklad uskutočniť tým, že sa zaregistrujú v aplikácii, zabezpečia si služobnú platobnú kartu a urobia kontrolu priamo v aute. Hovorkyňa spoločnosti Uber pre Slovensko a Česko Miroslava Jozová však tvrdí, že partnerskí vodiči platformy fungujú v súlade s pravidlami Európskej únie. Registrovaní vodiči si podľa nej tiež plnia daňové povinnosti a preprava ľudí je transparentná. Protesty vodičov taxislužieb podľa Jozovej iba zvýrazňujú fakt, že alternatívy ako Uber sú medzi ľuďmi čoraz populárnejšie. Vodiči Uberu podľa nej navyše poskytujú ľuďom v Bratislave alternatívny spôsob prepravy po meste ako doplnok k taxislužbám a prostriedkom mestskej hromadnej dopravy. "Sme presvedčení, že ľudia by mali mať takúto možnosť výberu," uviedla Jozová.

Zmenia sa pravidlá?

Analytik INESS Robert Chovanculiak si myslí, že vláda by mala zlegalizovať poskytovanie služieb cez zdieľanú ekonomiku, a teda prijať zákony, ktoré budú prispôsobené novým technológiám a inováciám. Existujúce regulácie pre taxikárov by zas mali podľa neho prehodnotiť z pohľadu hodnoty za peniaze.

Uber v zahraničí

Proti Uberu nenamietajú len v Bratislave, protestom čelí aj v zahraničí. Najnovšie krajský súd prevádzku tejto aplikácie zakázal v neďalekom Brne. Fungovala tam pritom ešte len od februára tohto roka. Uber však podľa súdu poskytuje služby v rozpore so zákonom, keďže autá nemali označenie ako taxi a ani taxametre. Uber už zakázali v približne 40 mestách, naposledy v Ríme a Kodani. Jana Liptáková © SME

Za taxislužbu sa považuje aj prevádzkovanie taxislužby prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber. Karolína Ducká, hovorkyňa ministerstva dopravy

Foto:

Taxikári demonštrovali v prvej polovici apríla na Priamaciálnom námestí a pripravujú ďalšie protesty.

Jana Liptáková
Sme, 21.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards