Vláda hovorí o úľave, ale pripravuje záťaž (Sme)
Denník Sme publikoval 18.4.2017 článok o návrhu zavedenia povinného 13. platu v súkromnom sektore s odvodovým zvýhodnením, ktorý komentoval Radovan Ďurana

Povinný trinásty plat či nižšie odvody. Koalícia chystá zmeny, nie každá podnikateľom pomôže
Povinný trinásty plat uškodí opore ekonomiky – malým a stredným podnikateľom.
BRATISLAVA. "Môžeme sa baviť, že ak niekto poskytne trinásty plat, môže prísť k daňovému a odvodovému zvýhodneniu," povedal na nedávnom sneme SNS predseda strany Andrej Danko. Danko by chcel trinásty plat zaviesť ešte v tomto volebnom období, chváli sa tým aj na bilbordoch. Na plat navyše by mali mať podľa neho nárok všetci zamestnanci, ktorí by vo firme odpracovali aspoň jeden rok. Povinný trinásty plat by bol podľa Petra Kremského z Podnikateľskej aliancie Slovenska záťažou najmä pre malých a stredných podnikateľov. "Veľké firmy ich zvyčajne dávajú automaticky a celoplošne. Malé firmy ich vyplácajú podľa ekonomických výsledkov, ale zároveň aj podľa zásluh zamestnancov." "Mzdový balík sa nedá nafúknuť tým, že vláda či parlament rozhodne o jeho zvýšení. To, že ho v niektorých krajinách používajú, neznamená, že je to žiaduce opatrenie," hovorí analytik mimovládneho inštitútu INESS Radovan Ďurana.
Mohli by aj prepúšťať
Napríklad v Španielsku dostávali 13. plat zamestnanci podľa počtu odpracovaných rokov. Opatrenie však podľa Ďuranu razantne prehĺbilo krízu na trhu práce, ktorá pretrváva dodnes. Okrem toho si myslí, že benefit pre lepšie platených zamestnancov by bol zbytočným míňaním a mohol by neskôr viesť k väčšiemu prepúšťaniu. Nevidí sa mu ani možnosť daňových a odvodových úľav pri vyplatení trinásteho platu. "Negatívne dosahy návrhu by znížilo len čiastočne. Pomohlo by najmä firmám, ktoré už dnes 13. plat vyplácajú, a zároveň znevýhodnilo v súťaži o zamestnancov nové firmy," hovorí Ďurana. Šéf mimovládneho inštitútu INEKO Peter Goliaš upozorňuje, že by sa tiež mohlo stať, že by čoraz viac firiem začalo špekulovať, ako čo najväčšiu časť kompenzácií preniesť do 13. platu a vyhnúť sa tak povinným poplatkom štátu.
Nižšie odvody
K Dankovmu nápadu sa ešte v marci prihlásil aj premiér Robert Fico zo Smeru, vyhlásil ho za "podnetný". Naopak, Most-Híd sa doteraz zásadnejšie nevyjadril. "Most-Híd uprednostňuje systémové riešenia. Navrhujeme napríklad znížiť sadzbu nemocenského poistenia zo 4,4 percenta na 3,4 percenta. Alternatívou je zdobrovoľnenie nemocenského poistenia," odpovedá stručne hovorkyňa strany na otázku, akú zmenu chce v tomto roku presadiť pre malých a stredných podnikateľov. O diskusiách na túto tému ešte koalícia neinformovala. O nižších odvodoch už Most hovoril ústami štátneho tajomníka ministerstva práce Ivana Švejnu. V septembri tvrdil, že by chcel, aby sa odvody znížili pre živnostníkov a dohodárov. Opatrenia, ktoré by mali pomôcť podnikateľskému prostrediu, predstavila vláda aj v tzv. národnom programe reforiem. V ňom napríklad píše, že by sa do roku 2020 malo v rebríčku Svetového ekonomického fóra Doing Business Slovensko umiestniť na 15. mieste. Dnes sa pohybuje okolo tridsiateho miesta. Ministerstvo hospodárstva pre zlepšenie zriadilo pracovnú skupinu na znižovanie byrokracie a zlepšenie kvality podnikateľského prostredia. "Výsledkom bude materiál s vyše 30 opatreniami," informoval jeho hovorca Maroš Stano. Pripomienkovať by ho mali dať v máji.
Zmeny v daniach
O aké opatrenia pôjde, ministerstvo nepovedalo, informovalo len o oblastiach, ktorých sa zmeny majú týkať. Ide napríklad o zamestnávanie mimo trvalého pracovného pomeru, zlepšenie elektronickej komunikácie s verejnou správou, zmeny v stavebnom zákone, zjednodušiť by sa malo aj zakladanie spoločností, zmeny v obchodnom registri či komunikácia s daňovými úradmi. "Finančná správa bude pokračovať v znižovaní administratívnej záťaže v daňovej agende, najmä DPH, a zasielaním predvyplnených vybraných typov daňových priznaní," píše sa v programe. Zjednodušene povedané, úrady by mohli namiesto firiem vypĺňať isté typy daňových priznaní. Kedy a ako zatiaľ nepovedali ani ministerstvo ani Finančná správa. O potrebe zmien v daniach hovorí aj Slovenská komora daňových poradcov. Slovensko zavádza tzv. kladivá, teda opatrenia daňovým únikom. Komora upozorňuje, že zasahujú plošne všetkých a nesústredia sa na rizikové skupiny podnikateľov. Najnepriaznivejšie pôsobia najmä na malé a stredné podniky. Navrhuje, aby sa administratívne náročné opatrenia, ktoré nemajú dostatočný daňový efekt, vzťahovali iba na väčšie podniky. Michaela Kušnírová © SME
15. miesto v rebríčku Doing Business je cieľom, kam chce vládna koalícia dostať Slovensko do roku 2020.
Michaela Kušnírová
Sme, 18.4.2017