Bráňme si hotovosť

Môžeme si vybrať, aké veľké, drahé a silné auto si kúpime. Pri štátom monopolizovaných peniazoch nám takáto sloboda chýba. A teraz jej má byť ešte menej.

Bráňme si hotovosť

O tom, koľko a akej hotovosti budeme používať, ani dnes nerozhodujeme my, ale úradníci. No tí majú pocit, že by sme jej mali používať menej. Populárny slogan vo Švédsku, ktoré sa pasuje za šampióna bezhotovostnej ekonomiky, znie ,,Hotovosť potrebuje len tvoja babka - a bankoví lupiči." Využívanie a držanie hotovosti má však svoje dôvody, ktoré nemajú nič spoločné so zaostalosťou.

Prenesením celého svojho finančného života do banky nad ním strácate plnú kontrolu. Stačí omyl exekútora alebo podozrenie z trestnej činnosti a prakticky okamžite padnete do existenčných problémov bez ohľadu na váš príjem a finančné rezervy. Odstaviť bankový účet je totiž otázkou pár sekúnd.

Hotovosť predstavuje okamžitý a konečný transfer hodnoty medzi dvoma stranami. Nie je pri nej riziko tretej strany (ak abstrahujeme od štátu, ktorý ju emituje). Elektronické platby sú, naopak, vykonávané treťou stranou - sprostredkovateľom, ktorého kreditné riziko musíte akceptovať a ktorému platíte odmenu.

To, že riziko bánk nie je dobré ignorovať, ukázal vývoj po finančnej kríze. Vaše peniaze v banke nie sú skutočným vkladom, sú úverom banke. Ak sa banke prestane dariť, vaše eurá v nej zrazu nemajú rovnakú hodnotu, ako tie v peňaženke. A môže sa to týkať celých bankových systémov - eurá v gréckych alebo cyperských bankách mali dlhý čas nižšiu cenu ako eurá v mojej peňaženke. Ľudia sa potom môžu modliť, aby rozdiel dorovnal štát. Preto ak nás štát bude nútiť vzdať sa hotovosti, tlačí nás do väčšieho rizika.

Navyše, ak nie je umožnené ľuďom utiecť do hotovosti, centrálne banky získavajú totálnu kontrolu nad peniazmi a my sa stávame subjektmi ich experimentov. Záporné úroky, keď človek banke musí platiť za to, že má u nej uložené peniaze, sa vtedy stávajú ľahko realizovateľným rozhodnutím.

A platí aj to, že ak sú všetky vaše platby elektronické, potom o vašom finančnom živote existujú dáta, ktoré môžu zneužiť kriminálnici, štát alebo ich kombinácia. Spomeňte si, ako podivne sa slovenský premiér dostal k dôverným daňovým informáciám svojho politického oponenta a použil ich v kampani proti nemu. Z vášho bankového účtu sa tiež bude dať vyčítať, kadiaľ sa pohybujete, kedy chodíte na dovolenku a akú kozmetiku kupujete. Súkromie má pritom pre mňa hodnotu, a to aj napriek tomu, že nerobím nič zlé. Jednoducho sa nechcem legitimovať pri každom nákupe.

Keď nie je hotovosť, je tiež výrazne ľahšie zdaniť v ekonomike čokoľvek, čo sa pohne. Realizovateľným sa stáva aj exotický návrh, ktorý sa objavil aj na Slovensku: zdaniť každú elektronickú finančnú operáciu, teda výber z bankomatu, ale aj pripísanie výplaty či zaplatenie jogurtu. Takáto daň sa síce maskuje nízkou sadzbou, no na ekonomiku má deštruktívnejšie dopady ako priame či nepriame dane.

Pre to všetko je hotovosť hodná ochrany.

.týždeň, 9.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards