Fico na HNClube: Biznisu dáme na vedu štvornásobok (HN)

 Hospodárske noviny publikoval 5.4.2017 článok o raste štátnej podpory výskumu prostredníctvom zvýšenia odpočítateľnej položky s komentárom Martina Vlachynského

Fico na HNClube: Biznisu dáme na vedu štvornásobok (HN)

 DANE

Firmy si budú môcť z daní odpočítať podstatne vyššie výdavky na výskum. Priblížime sa tým okolitým krajinám.

Veronika Šoltinská, Stanislava Luppová

Bratislava – Firmy, ktoré sa rozhodnú investovať do vedy, dostanú od štátu výraznú úľavu. Vláda sa chystá skokovo zvýšiť superodpočet, vďaka ktorému platia podnikatelia štátu nižšie dane. Kým dnes si môžu spoločnosti odrátať z daní 25 percent výdavkov na výskum, po novom to bude až sto percent.

Štyrikrát viac

"Chceme výrazne zvýšiť podporu vedy a výskumu. Superodpočet zvýšime na takú úroveň, ako je v Českej republike," odkázal premiér Robert Fico podnikateľom na diskusnom fóre HNClub. Ak si dnes firma kúpi napríklad laboratórium za milión eur, pri súčasnej úľave ušetrí na daniach za rok 8 750 eur. Po novom však zaplatí štátu až o 35-tisíc eur nižšiu daň, prepočítala daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Bližšie k susedom

So štvornásobením tejto úľavy sa priblížime okolitým krajinám. V susednom Česku majú odpočítateľnú položku 100-percentnú, v Maďarsku až 300-percentnú. "Napríklad v Budapešti je výskumné centrum Bosch, ktoré zamestnáva viac ako tisíc vývojových pracovníkov. Ak chceme, aby sa spoločnosti viac zakorenili na Slovensku, mali by tu mať vlastný výskum, aby vedeli pružne reagovať na požiadavky trhu," reagoval generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Ján Pribula. Firmy na Slovensku dnes superodpočet využívajú omnoho menej, než predpokladal štát. Rezort financií počítal s tým, že kvôli podpore vedy pribudne do štátnej kasy na daniach o 24 miliónov eur menej. V skutočnosti napočítali za rok 2015 len 9,2-miliónový výpadok. "Súčasná výška daňovej podpory výskumu a vývoja nie je pre podnikateľov dostatočne príťažlivá, o čom svedčí aj nízky počet firiem, ktoré ju využívajú," skonštatoval predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík. Po nástroji totiž siahlo len pár desiatok spoločností.

Pokračovanie na strane 2

Dokončenie zo strany 1

V roku 2015 využilo superodpočet len 82 spoločností, informovala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Takmer polovica z nich si odpočet uplatnila vo výške do 30-tisíc eur. Údaje za rok 2016 ešte daniari nestihli spočítať, keďže firmy mali čas na odovzdanie vlaňajšieho daňového priznania do konca uplynulého mesiaca. Kvôli zlému nastaveniu tak mnohé spoločnosti odpočet ignorujú. "Ak si vezmeme tieto čísla, ale tiež výšku daňovej podpory u našich českých susedov, tak úvahy o jej razantnejšom zvýšení sú namieste," skonštatoval predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík. Do vývoja na Slovensku investuje napríklad spoločnosť Kia Motors Slovakia. "Počkáme si na finálne znenie zákona, v ktorom budú konkretizované podmienky," odkázal hovorca Jozef Bačé k avizovanej zmene.

Firmy chcú viac

Spoločnosti si dnes z daní môžu odpočítať nielen nástroje potrebné na vedu, ako napríklad laboratórium, ale aj mzdy pracovníkov, ktorí v ich firme pracujú na výskume. Avšak z daní si môžu odrátať len platy mladých absolventov do 26 rokov. "To je nepostačujúce a bolo by treba zvýšiť to na minimálne tridsať, optimálne na 35 rokov," povedal generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Ján Pribula. To, ako slovenskí podnikatelia reagujú na súčasný superodpočet, už päťkrát zisťovala agentúra Deloitte spolu so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu. Z posledného prieskumu vyplynulo, že väčšina oslovených firiem plánuje využiť superodpočet na výskum a vývoj. Avšak želali by si, keby si mohli z daní odpočítať rovnako vysoké percento ako okolité krajiny. Spoločnostiam okrem toho prekážalo, že nemajú dostatok informácií o tom, čo všetko si môžu odpočítať z daní. "Podnikatelia by privítali aj rozšírenie ďalších možností odpočtu, prípadne predĺženie obdobia na ich odpočet, ak v roku uplatnenia nákladov zaznamenali stratu," doplnila daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Vyššie percento

S tým súhlasí aj Solík. Superodpočet by mal byť podľa neho nastavený tak, aby bol dostupný aj pre stredne veľké domáce firmy. "A nevytvárali sme komplikovaný systém, ktorý generuje biznis najmä poradenským spoločnostiam," povedal. Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský hovorí, že delenie investícií firiem na užitočné a neužitočné je ekonomickým nezmyslom. "Nevieme povedať, či je pre rozvoj Slovenska dôležitejšia hi-tech investícia do vývoja v Bratislave, alebo zefektívnenie píly v Rožňave," dodal Vlachynský. To, či sa vďaka novinke podarí docieliť výraznejší rozmach vedy a výskumu, je otázne. Existuje totiž riziko, že odpočet budú využívať predovšetkým firmy, ktoré lejú peniaze do výskumu už dnes. Upozornil na to Peter Klamo z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. A súhlasí s tým aj najväčšia IT firma na Slovensku. "Eset sa výskumu a vývoju venuje bez ohľadu na to, či je daňovo zvýhodňovaný alebo znevýhodňovaný," povedala pre HN nedávno hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová. Premiér pred vyše mesiacom uviedol, že pre podnikateľov zvýši odpočet zo súčasných 25 na 50 percent. To, že sa percento zvýši až na stovku, odprezentoval prvýkrát na HNClube. Vláda podľa Ficových slov predstaví novinku verejnosti prvého mája. Zmena by mala platiť od budúceho roka.

Príklad

Spoločnosť v januári 2018 nadobudne zariadenie výskumného laboratória, ktoré bude využívať výlučne v súvislosti s realizáciou projektu výskumu a vývoja. Hodnota laboratória je vo výške 1 000 000 eur bez DPH. Zariadenie laboratória zaradí spoločnosť do svojho majetku a podľa zákona o dani z príjmov odpisuje toto laboratórium v druhej odpisovej skupine (6 rokov). Výdavky vynaložené na výskum a vývoj budú v roku 2018 vo forme odpisov vo výške 166 667 eur. V prípade ponechania legislatívneho stavu firma ušetrí 8 750 eur na daniach v roku 2018, za celé obdobie používania laboratória to bude 52 500 eur. V prípade zvýšenia sadzby na 100 percent na superodpočet spoločnosť ušetrí 35 000 eur na daniach v roku 2018 a celkovo to bude 210 000 eur.

Najzaujímavejšie výroky premiéra Roberta Fica z diskusie HNClubu:

Nemám problém vymeniť ministra, ministrov som menil ako na bežiacom páse aj za druhej vlády.

O Slovensko je obrovský záujem zo strany investorov. My ich už začíname aj varovať, pokiaľ ide o pracovné sily. Bude tu už určitá miera kanibalizmu medzi firmami.

Aj v Smere uvažujeme o generačnej výmene. Bol by som blázon, keby som uvažoval, že môžem byť 25 rokov na čele. To nejde. Je tu miera opotrebovanosti, ale mám zodpovednosť.

Vážim si pána prezidenta a snažím sa konfliktom vyhýbať. Na druhej strane ma mrzí, že prezident príde za študentmi a na mňa nadáva.

Vedenie RTVS nezvládlo úlohu zabezpečiť úlohu verejnoprávnosti. Považujem spravodajstvo RTVS za absolútne opozičné.

Veľa ľudí prišlo za mnou a povedalo, dajte pokoj s Mečiarovými amnestiami. Choďte medzi ľudí a opýtajte sa na to. Bol tu jasný cieľ, čo sa malo na túto tému dosiahnuť.

Chceme výrazne zvýšiť podporu vedy a výskumu. Superodpočet zvýšime na takú úroveň, ako je v Českej republike.

Robert Fico, premiér SR

82 spoločností využilo v roku 2015 superodpočet.

FOTO:

So slovenským premiérom Robertom Ficom na HNClube diskutovala šéfredaktorka Hospodárskych novín Marcela Šimková.

Premiér Robert Fico na diskusii HNClubu povedal, že zvýšenie superodpočtu pre firmy predstaví verejnosti prvého mája.

Stanislava Luppová, Veronika Šoltínska
HN, 5.4.2017

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards