Pre byrokraciu dostane peniaze menej žiakov (HN)

 Róbert Chovanculiaka sa 5.4.2017 vyjadril pre Hospodárske noviny k spôsobu zvýšenia príspevku pre platených asistentov

Pre byrokraciu dostane peniaze menej žiakov  (HN)

 ŠKOLSTVO

Platení asistenti pomáhajú znevýhodneným deťom udržať krok s ostatnými.

Nikola Richterová

Bratislava – Základnú školu v Jarovniciach navštevuje veľká časť detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Za každé jedno dostávala škola až do minulého roka príspevok, z ktorého platila asistentov učiteľa. Tí deťom pomáhajú nielen na hodine, ale aj po vyučovaní a zabezpečujú kontakt s rodičmi. Aj preto ich nepreradili do špeciálnych škôl a neskôr sa ľahšie uplatnia na trhu práce. Starosta Jarovníc Florián Giňa upozorňuje, že v minulom roku dostávala škola každý mesiac príspevky za tisíc detí, po novele ministerstva školstva je ich už iba okolo 300. Škola len tento rok príde o 70-tisíc eur.

Len s posudkom

Podľa údajov rezortu školstva poberali základné školy v roku 2015 vyše 57-tisíc príspevkov na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Momentálne už iba 22-tisíc. Analytička projektu To dá rozum Miriam Hapalová upozorňuje, že počet detí s nárokom na príspevok sa neznížil pre vyššie nároky, ale preto, že kompetentní nemali čas spraviť deťom potrebné posudky. Za všetko môže podľa nej novela schválená v júni roku 2015. "V minulosti bol dieťaťu status žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia prisúdený školou na základe potvrdenia úradu práce o tom, že rodina dieťaťa je v hmotnej núdzi," vysvetľuje. Od septembra je potrebné aj vyjadrenie Centra pedagogickopsychologického poradenstva a prevencie.

Zaťažení psychológovia

Psychológovia mali posudky vypracovať do 15. novembra. Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman však upozorňuje, že školských psychológov je u nás nedostatok. Na 430-tisíc žiakov pripadá iba 157 takýchto odborníkov. Ema Mílová zo Združenia základných škôl preto tvrdí, že zaťaženie psychológov ministerstvom školstva bolo neprimerané. "Niektoré školy si preto nebudú môcť dovoliť asistentov. To znamená, že množstvo týchto detí nedostane potrebnú pozornosť a hrozí im, že skončia na špeciálnych základných školách," dodala. Mílová upozorňuje, že už dnes chodí veľké množstvo detí z rómskych osád či z iného sociálne znevýhodneného prostredia do špeciálnych škôl. No nedeje sa tak preto, že by boli mentálne zaostalé, jednoducho nemajú podmienky učiť sa doma a na bežných školách na ne nemajú čas. Mílová tvrdí, že v súčasnosti dostane psychologické potvrdenie o mentálnom postihnutí deväť z desiatich chudobných detí. Lenže zo špeciálnej školy sa už nemajú ako dostať na strednú školu. Deväť rokov v špeciálnom zariadení je len na úrovni prvého stupňa bežnej základnej školy. Práve asistenti učiteľov pomáhajú znevýhodneným deťom dohnať látku a pokračovať s rovesníkmi na základných školách.

Najmä problém východu

Až 75 percent detí zo sociálne znevýhodneného prostredia sa nachádza v Košickom a Prešovskom kraji. Starosta obce Tomášov v Bratislavskom kraji však priznáva, že takéto deti nájdeme aj inde. Obciam bez početnej komunity sociálne znevýhodnených však zmeny existenčné problémy neprinesú. "U nás je to iba pár detí z rodín, ktoré sa dostali do ťažkostí kvôli úmrtiu jedného z rodičov." Novela priniesla problémy aj Základnej škole Plavecký Štvrtok. Pred zmenami tu škola poberala príspevok za 79 detí, v tomto roku naň nemá podľa údajov ministerstva školstva nárok nikto. Potvrdzuje to aj analytička Miriam Hapalová, ktorá sa angažuje v napredovaní školstva v tejto obci. "Škola v Plaveckom Štvrtku patrí medzi tie, ktoré deti zo sociálne znevýhodneného prostredia podporuje a nechce ich poslať na špecializované školy, aby mali šancu pokračovať v štúdiu aj na strednej škole a zabezpečiť sa v budúcnosti. Vláda im to však komplikuje," dodala. Podľa Hapalovej príde základná škola možno až o 30-tisíc eur na tento rok. Samotné ministerstvo sa k otázkam HN od piatka nevyjadrilo.

Neušetrili

Novela rezortu školstva peniaze vo výraznej miere neušetrila. Analytik INESS Róbert Chovanculiak tvrdí, že minister Peter Plavčan zvýšil príspevok zo 109 na súčasných 260 eur. "V roku 2015 minulo ministerstvo na príspevky 6 a pol milióna eur na takmer 60-tisíc detí. V tomto roku na čosi viac ako 20-tisíc detí pôjde 5,6 milióna eur," dodal. Nové pravidlá nepomohli ušetriť, iba znížili štatistiky o počte chudobných detí na slovenských školách.

Nikola Richterová
HN, 5.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards