Cenové konanie s účasťou ministerstva môže napadnúť Brusel (Energia.sk)

Portál Energia.sk uverejnil 31.3.2017 reportáž o potencionálnom rozpore zásahov ministerstva hospodárstva do cien energií a pravidiel EÚ, na ktorý poukázala na diskusií INESS, Elektrický chaos, zástupkyňa Európskej komisie na Slovensku

Cenové konanie s účasťou ministerstva môže napadnúť Brusel  (Energia.sk)

 Účasť ministerstva hospodárstva na cenových konaniach v elektrine a plyne môže byť v rozpore s pravidlami EÚ. Na diskusii inštitútu INESS to pripustila Lívia Vašáková zo zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku. Zmenu prináša novela zákona o regulácii, ktorú tento týždeň schválila vláda a teraz putuje do parlamentu.

Novú podobu zákona o regulácii po expresnom vyhodnotení pripomienkového konania tento týždeň schválila vláda. V skrátenom legislatívnom konaní o nej bude rokovať NR SR už na budúci týždeň. Lívia Vašáková zo zastúpenia EK na Slovensku vníma pozitívne najmä rekonštrukciu vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). "Oddelenie pozície predsedu ÚRSO od Regulačnej rady je niečo, čo EK už dlho riešila s ministerstvom hospodárstva SR," povedala.

Súlad s pravidlami EK je otázny pokiaľ ide o účasť ministerstiev pri cenových konaniach v elektrine i plyne. "Čo som si pozrela európsku legislatívu, tak sa tam vyslovene hovorí o tom, že je zákaz akéhokoľvek vplyvu - či už ex ante alebo ex post, politického alebo biznis vplyvu - do cenových rozhodnutí," poznamenala s tým, že konečné rozhodnutie bude môcť spraviť EK až po prijatí zákona a ukončení legislatívneho procesu na národnej úrovni.

S ostatnými zmenami ako zavedením povinnosti zverejňovať dopadové štúdie a zdôvodňovať rozhodnutia by Brusel nemal mať problém. "To bude na našej strane pozitívne vnímané".

Opačný názor na vec prezentoval minister hospodárstva Peter Žiga. "Ak dáme námietku, ÚRSO ju vôbec nemusí akceptovať. My budeme mať právo odvolať sa na vyššiu inštanciu, Regulačnú radu. Preto sme aj neakceptovali veľké množstvo pripomienok, ktoré prišli. Boli veľké počtom, ale v zásade sa týkali troch či štyroch oblastí. Jednou z nich bolo práve spochybňovanie postavenia ministerstva hospodárstva ako účastníka cenového konania," zdôraznil.

Deň po predložení novely na medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) minister Žiga v relácii Téma dňa na TA3 dňa 16. marca 2017 sebavedomo uviedol: "Nemám žiadnu obavu, že by sme mali mať nejaký konflikt so smernicou EÚ. Koniec koncov, my sme tieto veci konzultovali aj s odborníkmi z Európskej komisie, aj s odborníkmi z právnej praxe, ktorí sa zaoberajú smernicou o regulácii v energetickej oblasti."

V MPK bolo vznesených 180 námietok, z toho až 117 zásadných. Rezort hospodárstva bez rozporového konania akceptoval 38 pripomienok, z toho iba 8 zásadných. Podrobnejšie sme sa výhradám účastníkov trhu venovali tu.

Do MPK sa zapojilo aj Združenie dodávateľov energií (ZDE). Predseda Michal Hudec verí, že niektoré pripomienky, ktoré neprešli, dostanú šancu v NRSR. Za obmedzujúcu považuje reguláciu všeobecných obchodných podmienok, ktoré sú pre každého dodávateľa rovnaké a zaniká tak možnosť odlíšiť sa.

Žiga v tejto otázke ponúkol možnosť ďalších konzultácií. "Nevylučujem, že by sme to vedeli zmeniť, keď k nám prídete a dáte argumenty na stôl," povedal.

Živá diskusia prebiehala v ZDE aj o nastavení predsedníctva ÚRSO. Za dobrý nápad podľa Hudeca považujú spolupodpisovanie cenových rozhodnutí šéfom ÚRSO a súčasne podpredsedom úradu. "My sme tam navrhovali, aby ten, kto kontrasignuje, musel byť nezávislý od toho, komu ten podpis prikladá," dodal.

Na návrh vlády by sa tak podľa Hudeca mal menovať nielen predseda, ale tiež podpredsedovia. Všetci nominanti by boli odvolateľní podľa zákona. "Aj ten podpredseda sa môže rozhodovať voči osobe predsedu slobodnejšie, keď je nominant vlády a nie je nominantom toho, komu podpis prikladá, " uzavrel.

Príspevky zazneli počas diskusie "Elektrický chaos - kto a ako ho uprace" dňa 30.3.2017. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

Energia.sk
Energia.sk, 31.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards