Záujem o predčasnú penziu prudko rastie (HN)

 Radovan Ďurana sa 30.3.2017 vyjadril pre Hospodárske noviny k nárastu popularity odchodu do predčasného dôchodku

Záujem o predčasnú penziu prudko rastie  (HN)

Súčasný systém nevyhovuje každému. Ministerstvo chystá preddôchodok.

Bratislava – Šesťdesiatnik Jozef Molnár prišiel vlani o prácu v obuvníckej fabrike a ocitol sa na úrade práce. "Rovnakú robotu som si u nás v Martine nájsť nedokázal, a keďže mi ponúkli predčasný dôchodok, tak som ho vzal," vraví. Podobných príbehov je na Slovensku čoraz viac. Napríklad vo februári využilo tento inštitút vyše 3 300 ľudí, takmer dvojnásobne viac ako pred rokom.

Zvýšený záujem

Celkovo dostáva predčasnú penziu 21-tisíc ľudí, spresňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Demograf Boris Vaňo predpokladá, že dôvodom rastúceho záujmu môže byť demografická krivka. Podľa neho je v súčasnosti približne 304-tisíc ľudí tesne pred penziou. Desať rokov dozadu bolo pritom u nás dva až tri roky pred dôchodkom o 90-tisíc ľudí menej. Vďaka starnutiu obyvateľstva sa môžu tieto počty zvyšovať aj naďalej. Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna si však nemyslí, že to bude automaticky znamenať aj vyšší počet záujemcov o predčasný dôchodok. "Ide o nástroj, ktorý je k dispozícii pre tých, ktorí skončia pred dovŕšením dôchodkového veku bez práce a nemôžu sa zamestnať," dodal. Priznáva, že súčasné podmienky predčasného dôchodku spôsobili, že ľudia využívajú túto možnosť iba v krajných prípadoch. Tí, ktorí to urobia, sú nezamestnaní väčšinou dlhšie ako pol roka. Je pre nich totiž výhodnejšie, ak najskôr poberajú podporu v nezamestnanosti, myslí si analytik INESS Radovan Ďurana. Podľa neho zatiaľ nárast záujmu nemusí znamenať nič. "Dôležité bude zhodnotiť výsledky po pol roku, či ide o trvalú zmenu alebo len dočasný nárast," vysvetlil.

Preddôchodok z tretieho piliera

Z pohľadu seniorov je nevýhodou, že každý mesiac poberania predčasného dôchodku zníži penzie o 0,5 percenta. Výhodnejší by mal byť podľa ministerstva práce takzvaný preddôchodok. Viazaný bude na úspory z tretieho piliera a neskoršiu penziu zníži iba minimálne. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, rezort práce iba nastavuje podmienky. Túto možnosť schvaľuje najmä Konfederácia odborových zväzov, ktorá už v minulosti avizovala, že nie každý zamestnanec bude zvládať pracovať aj po 62. narodeninách. Naráža tak na krok ministerstva práce, ktoré začalo zvyšovať dôchodkový vek o 76 dní každý rok. Nápad umožniť zamestnancom skoršiu rentu zo súkromného piliera chváli analytik Finančnej Hitparády Pavel Škriniar. Podľa neho by mala vláda prostredníctvom preddôchodku zabezpečiť, aby prípadná strata práce niekoľko rokov pred penziou nemala až taký veľký vplyv na starobnú penziu. "Je dobré, ak sa tlmí prepad mesačného príjmu z úspor nadobudnutých počas produktívneho života. Človek na dôchodok sporí desiatky rokov a nepočíta s tým, že krátko pred dôchodkom nebude mať stabilný príjem," vysvetlil. Súčasné blokovanie peňazí z tretieho piliera až do dosiahnutia vekového limitu núti ľudí obmedziť svoje výdavky. Hoci majú našetrené, k peniazom sa nemôžu dostať. Ani model z dielne ministerstva práce si však nebude môcť dovoliť hocikto. "V treťom pilieri je aktuálne nasporených 1,7 miliardy eur. Je to príliš málo, aby tento pilier výrazne zasiahol do možnosti predčasne odchádzať do dôchodku," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas Maroš Ovčarik. Podľa neho má v súčasnosti len málo ľudí v treťom pilieri našetrené toľko, aby dokázali "vyžiť" z preddôchodku niekoľko mesiacov.

Nikola Richterová
HN, 30.3.2017

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards