Ceny energií? Zistíte ich len s pomocou expertov (HN)

 Martin Vlachynský sa 29.3.2017 vyjadril pre Hospodárske noviny k cenovej regulácií v sektore energetiky na Slovensku

Ceny energií? Zistíte ich len s pomocou expertov  (HN)

 Chaos s faktúrami, zložité cenníky a tarify. Tak kupujeme energiu.

Keď vojdeme do predajne potravín či odevov, je nám hneď jasné, čo koľko stojí. Na etiketách sú koncové ceny. Vieme si zrátať, koľko pri pokladnici zaplatíme a či je cena tovaru v "súlade" s našou peňaženkou. Pri energiách – elektrine a plyne a výbere ich dodávateľa – to tak nie je. Zistiť koncovú cenu za kilowatthodinu, megawatthodinu alebo kubický meter energetického média a podľa toho si z množstva taríf a dodávateľov vybrať najvýhodnejšiu ponuku, je takmer nemožné.

Lacnejšia energia

Domácnosti sa však môžu tešiť, že po chaose v cenách energií z úvodu tohto roka, by v jeho priebehu nemali za elektrinu a plyn platiť viac ako vlani. Distribútori avizujú, že energie budú ešte o niečo lacnejšie. Ale pozor. Situáciu stále komplikujú rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Od začiatku roka vydal dve vyhlášky a rozhodnutia, ktoré upravujú ceny. "Viacerí odborníci upozorňujú na to, že aplikácia nižších, teda novších cien, je retroaktívna, a teda protiústavná," upozorňuje advokátka Mária Sadloňová z kancelárie Dvořák Hager & Partners. Nie vždy je možné cenu elektriny vyjadriť jedným číslom, ako pri nákupe topánok či litra nafty – vysvetľuje analytik INESS Martin Vlachynský. Tvorí ju variabilná, ako aj fixná zložka. "Možnosť na sprehľadnenie cien však určite existuje," povedal. To by sa však muselo na Slovensku zmeniť niekoľko pravidiel v obchode a v regulácii energií. Trh s týmito médiami je u nás podľa Vlachynského preregulovaný a skostnatený. "Dodávatelia majú ruky zviazané v cenotvorbe, ako aj v informovaní potenciálnych zákazníkov. Na Slovensku nemôžu ponúknuť plávajúce tarify, paušály či kreditný systém, ako poskytujú napríklad mobilní operátori. Musíme preto dúfať, že postupne sa bude aj tento trh liberalizovať," dodal Vlachynský. Napriek prísľubu, že ceny energií sa v tomto roku nezmenia, či dokonca budú nižšie ako vlani, treba povedať, že by mohli byť ešte nižšie, ako sa teraz očakáva. Dôvodom, prečo to tak však nebude, sú poplatky zahrnuté do cien, ktorými odberatelia dotujú niektoré zdroje. Napríklad aj kontroverznú ťažbu hnedého uhlia v Hornonitrianskych baniach.

Spleť predpisov

Mnohí koncoví spotrebitelia energií sa často nedokážu správne orientovať v spleti právnych predpisov, terminológie, prepočtoch energetických jednotiek a množstve ďalších údajov, s ktorými sa stretávajú pri uzatváraní zmlúv alebo vyúčtovaní preddavkových platieb, potvrdzuje hovorca regulačného úradu Jaroslav Igaz. Túto skutočnosť si úrad podľa neho všíma veľmi pozorne. "Potom sa nedokážu kvalifikovane rozhodnúť pri výbere svojho dodávateľa elektriny alebo plynu, či pri najvhodnejšom nastavení taríf na svoje potreby," dodáva Igaz. Na druhej strane sa však regulátor "nemôže primárne sústrediť na ochranu spotrebiteľských práv odberateľov. Na tento účel sú iné štátne inštitúcie". Igaz ďalej pripomína, že úrad všetky cenové rozhodnutia zverejňuje na svojom webe. O cenníkoch dodávateľov platí, že na trhu s voľnou súťažou o zákazníka je to záležitosť obchodných vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi a úrad nemá kompetenciu do nich vstupovať.

Kalkulačka len naoko

Pre lepšiu orientáciu a rozhodovanie o zmene dodávateľa plynu či elektriny, regulačný úrad ako pomôcku ponúka cenovú kalkulačku. Ani tá však bežným spotrebiteľom konečnú cenu energií nepovie. Kto si klikne na kalkulačku, objaví sa mu tento text: ...kalkulácia sa v prípade elektriny a plynu týka výlučne dodávky komodity ako rozhodujúcej, ale predsa len iba jednej zložky koncovej ceny. Výsledok nie je koncová alebo takzvaná integrovaná cena, pretože neobsahuje v sebe sieťové poplatky, ktoré pre všetkých dodávateľov jednotne určuje úrad, a teda ich vlastne netreba brať do úvahy, ale ani obchodné marže dodávateľov a DPH. Aby sa spotrebiteľ vedel zorientovať v podmienkach odberu, cien podľa jednotlivých taríf a dodávateľov, či chce alebo nechce, ostáva mu jediné: konzultovať ceny s príslušnými dodávateľmi a prípadne aj s nezávislými odborníkmi.

Dodávatelia majú ruky zviazané v cenotvorbe, ako aj v informovaní potenciálnych zákazníkov. Martin Vlachynský, analytik INESS

Ako sa v roku 2017 zmenila základná cena za elektrinu pre firmy (v eurách) (Cenové porovnanie sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Prvá Energetická)

Tabuľka uvádza základné ceny z cenníkov verejne dostupných na internetových stránkach firiem.

Vysvetlenie

(Pre orientáciu uvádzame vysvetlenie prvého riadku, čo sa následne analogicky týka všetkých nasledujúcich riadkov prezentujúcich cenové zmeny pri firmách aj pri domácnostiach.) Malý podnik, ktorému dodáva elektrinu Magna Energia, mal v roku 2016 v jednotarifnej kategórii cenu 55,77 eura, zatiaľ čo v roku 2017 mu dodávateľ znížil cenu o 15,4 percenta na 47,17 eura. V dvojtarifnej kategórii mal v roku 2016 cenu vo vysokej tarife 69,83 eura a v nízkej tarife 41,25 eura, pričom v roku 2017 prvá cena klesla o 16,4 percenta a druhá o 17,4 percenta. V prípade vykurovania ceny vo vysokej a v nízkej tarife medziročne klesli dokonca o 53,7 percenta a o 38,1 percenta.

Distribučné sadzby pre firmy:

Jednotarifa: Jednopásmová sadzba s nižšou spotrebou elektriny

Dvojtarifa: Dvojpásmová sadzba s nižšou spotrebou elektriny

AKTUÁLNE KAMPANE PRI DODÁVKE ENERGIÍ PRE DOMÁCNOSTI

Vybrali sme aktuálne kampane pre domácnosti dvoch monopolných a dvoch alternatívnych dodávateľov:

SPP

– fixácia ceny so zľavou 4 percentá na 12 mesiacov pri 24-mesačnej viazanosti, online bonus 50 percent zľava zo stálej mesačnej platby za odberné miesto.

ZSE

– nonstop havarijná služba s preplatením nákladov do 150 eur počas celej lehoty bezplatne, asistenčné a poistné produkty 1 mesiac zadarmo + online zľava 10 percent, zvýhodnený energetický certifikát či spoplatnené riešenia inteligentnej domácnosti.

SE predaj

– poistenie technických a právnych asistenčných služieb v domácnosti do 850 eur počas celej lehoty bezplatne.

Magna Energia

– ak platíte faktúry bez omeškania, zľava 50 percent zo stálej mesačnej platby za odberné miesto, úročenie 2,5 percenta ročne. Na preplatky zľavy za odobratú energiu (1 MWh = 1 euro) v e-shope Magna Energia, cashback od Lyoness.

NA ČO SA OPLATÍ DAŤ SI POZOR, KEĎ CHCETE UŠETRIŤ NA ENERGIÁCH

Určite zaváži aj imidž firmy či osobné preferencie, ale sú to práve ceny a zľavy, ktoré ich služby odlišujú.

Energia je vždy rovnaká a zatiaľ nemáme možnosť výberu dodávateľa, ako napríklad v Nemecku na základe podielu "zelenej elektriny" z obnoviteľných zdrojov.

Základné ceny energií sa v roku 2017 znížili u všetkých dodávateľov energií.

Práve pri zľavách a výhodách môže odberateľ v konečnom dôsledku zaplatiť najviac.

Niektorí dodávatelia dávajú už do základných cenníkov nižšie ceny a nepotrebujú ponúkať dodatočné zľavy.

Najdôležitejšie je sledovať rozdiel medzi dĺžkou viazanosti a dĺžkou plnenia benefitu.

Napríklad zľava na 12 mesiacov pri 24-mesačnej viazanosti nám môže druhý rok predražiť.

Ešte dôležitejšie je, že percentuálna zľava nie je z celej faktúry, ale len z ceny samotnej elektriny.

Taktiež ponuky na výhodné služby, ktoré vo väčšine prípadov spotrebiteľ nevyužije, ale sú spoplatnené.

Vladimir Turanský
Hospodárske noviny, 29.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards