Od júna cez sviatky už nenakúpite, ani na Veľkonočný pondelok, schválili to poslanci (Denník N)

Denník N publikoval 28.3.2017 článok o schválení zákona zakazujúceho maloobchodný predaj počas sviatkov, s komentárom Richarda Ďuranu

Od júna cez sviatky už nenakúpite, ani na Veľkonočný pondelok, schválili to poslanci (Denník N)

 Zákaz maloobchodného predaja sa rozšíri na všetky sviatky. Na Štedrý deň však budú môcť reťazce dopoludnia otvoriť

Zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov sa rozšíri, schválili to poslanci v novele Zákonníka práce. Dnes platí obmedzenie na 3,5 dňa: Veľkonočnú nedeľu, ktorá nie je štátnym sviatkom, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Štedrý deň od poludnia. Od júna sa obmedzenie už bude vzťahovať na všetky sviatky. Pôvodný návrh vládnych poslancov rátal s tým, že by zostali obchody otvorené niekoľko hodín na Veľkonočný pondelok. Parlament však schválil pozmeňujúci návrh, ktorým sa odstráni ustanovenie povoliť počas Veľkonočného pondelka predaj po 14. hodine. Pozmeňovací návrh o voľnom Veľkonočnom pondelku si vyžiadali podľa parlamentných materiálov samotní obchodníci – polovičné obmedzenie predaja by im vraj spôsobovalo technické a logistické problémy.

NA ŠTEDRÝ DEŇ OSTANE VÝNIMKA

Obchody budú môcť zostať otvorené na Štedrý deň do 12. hodiny. Niekoľko výnimiek schválil parlament aj pre predaj kvetov. "Je tradíciou kupovať kvety na začiatku školského roka. Keďže jeho začiatok môže byť aj 2. septembra, navrhuje sa umožniť predaj kvetov aj 1. septembra," píše sa v schvále-nom návrhu. Ním sa umožňuje predávať naďalej kvety aj 8. mája, keďže existuje pravdepodobnosť, že Deň matiek by mohol v niektorých rokoch padnúť práve na sviatočný deň. Výnimku dostane aj predaj kvetov počas sviatku Všetkých svätých. Naďalej budú môcť počas sviatkov predávať drobní predajcovia, ktorí sú aj majiteľmi obchodov a sami v nich predávajú. Novela sa netýka iných sektorov, kde napríklad prebieha nepretržitá výroba, ale ani poskytovateľov služieb – kiná či kaviarne tak zostanú otvorené. Výnimku spomedzi predajcov majú v zákone už teraz aj čerpacie stanice, predajcovia suvenírov či cestovných lístkov.

ÚTOK NA SYMBOLY TRHOVEJ EKONOMIKY

Sprísnenie zákazu predaja má umožniť zamestnancom obchodných reťazcov, aby počas sviatkov trávili čas s rodinami. Počas rozpravy viacerí opoziční poslanci kritizovali návrh preto, že práca cez sviatok sa odmeňuje príplatkami a tak tí, ktorí si chceli privyrobiť, prídu o takúto možnosť. "Rozšírenie zákazu predaja na všetky dni sviatkov vnímam ako útok na symboly trhovej ekonomiky, ktorými sú obchody," povedal počas rozpravy o novele Zákonníka práce poslanec Eugen Jurzyca (SaS) Koalícia pripomína, že so zmenami súhlasili obchodníci aj odborári. Odbory chcú iniciovať debaty s ministerstvom práce o zákaze predaja počas nedieľ. Minister Ján Richter túto myšlienku odmieta, nepozdávala by sa ani obchodníkom.

NAKÚPIA SI VOPRED

Obchodníci očakávajú, že ľudia sa predzásobia. "Nemalo by to mať dôsledok na ekonomiku, pretože ľudia si nakúpia predtým alebo potom," povedal Pavol Konštiak, šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu. Neobáva sa ani masívnejších nákupov v zahraničí. Sviatočné tržby podľa neho nepatria medzi najvyššie, no ten, kto obchod neotvoril, o ne prichádzal na úkor konkurencie. "Každý zákaz pracovať znamená nielen pomalší rast životnej úrovne, ale aj vyššie náklady pre podnikateľov, ktorí musia aj počas sviatkov vyplácať zamestnancom mzdu. Zákaz sa odzrkadlí v pomalšom raste miezd, alebo dokonca ich znižovaní v niektorých vysoko konkurenčných odvetviach, či v pomalšom rozširovaní investícií," uviedol Richard Ďurana z inštitútu INESS.

Daniela Krajanová
Dennik N, 28.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards