Na dôchodok mladí priveľmi nemyslia (Sme)

 Radovan Ďurana sa 25.3.2017 vyjadril pre denník Sme k dôvodom malého počtu mladých ľudí vstupujúcich do druhého piliera

Na dôchodok mladí priveľmi nemyslia  (Sme)

 Čaká nás veľký problém s dôchodkami. Štát sa na kampaň, prečo vstúpiť do druhého piliera, nechystá

Na skutočnosť, že ľudia sa o súkromné sporenie až tak nestarajú a možno ani nerozumejú jeho výhodám, upozorňujú odborníci už dlho.

BRATISLAVA. O svoj budúci dôchodok sa mladí, ktorí práve skončili školu a začínajú pracovať, až tak nezaujímajú. Na svoj dôchodok si sporia prevažne v prvom pilieri, teda odvádzajú len povinné odvody do Sociálnej poisťovne. Máloktorí mladí ľudia sa rozhodnú "poistiť sa", aby dostali aj dôchodok z iného zdroja ako len od štátu. Napríklad zapojiť sa do druhého piliera sa do konca roka 2015 rozhodlo len 30 percent ľudí, ktorí vstupujú na trh práce, teda začínajú prvýkrát pracovať. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Informačnú kampaň Nechystajú

Sporenie v druhom pilieri je na Slovensku od roku 2008 dobrovoľné. Výnimkou bol len rok 2012, keď štát na pár mesiacov zmenil zákon a v podstate mladým prikázal, aby si začali na penziu sporiť aj súkromne. "V období, keď bol vstup dobrovoľný, zo sto ľudí, ktorí vstúpili na trh práce, vstúpilo do druhého piliera v prvom kalendárnom roku priemerne 7,2 ľudí. Do konca nasledujúceho kalendárneho roka vstúpilo do druhého piliera ďalších 7,2 z nich," objasňuje Tomáš Rizman, autor analýzy IFP.

Analytik INESS Radovan Ďurana tvrdí, že pod nízky vstup mladých do druhého piliera sa podpisuje viacero faktorov. V prvom rade je to nevedomosť a nezáujem. "Keď má človek 23 rokov a začína pracovať, tak má pocit, že vek 65 rokov nie je ani možný. Je to vek za hranicou jeho súčasných potrieb," vysvetľuje Ďurana.

Problém je podľa neho aj v súčasnom nastavení sociálneho systému. Odvody do Sociálnej poisťovne totiž za zamestnanca odvádza zamestnávateľ a človek často (ak neštuduje výplatnú pásku) ani nemá predstavu, koľko štátu vlastne odvádza. Keby sa o to musel starať zamestnanec sám, dostal by sa k otázke, či si chce sporiť v druhom pilieri jednoduchšie, hovorí Ďurana. Na fakt, že ľudia sa o súkromné sporenie až tak nestarajú a možno ani nerozumejú jeho výhodám, upozorňujú odborníci už dlho. Tvrdia, že štát by sa mal konečne postaviť a povedať ľuďom, že nás v budúcnosti čaká veľký problém s dôchodkami, a odporučiť im, kde si majú sporiť. Štát sa na takúto kampaň ale nechystá.

"Môžem sa riaditeľa Sociálnej poisťovne spýtať, ako vieme zvýšiť informovanosť ľudí. Ale to je asi tak všetko, čo k tomu môžem povedať," povedal začiatkom roka štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna.

V súčasnosti na Slovensku funguje trojpilierový dôchodkový systém, no povedomie o ňom je nízke a ľudia nevedia, ako si majú sporiť. Takmer 83 percent ľudí si sporí v druhom pilieri v dlhopisových garantovaných fondoch, ktoré neprinášajú veľké zhodnotenie ako rizikovejšie akciové či indexové fondy. Vlani zarobili v priemere 1,77 percenta, indexové fondy až 9,34 percenta.

Skôr lepšie zarábajúci a Vysokoškoláci

Aj z analýzy IFP vyplýva, že pravdepodobnosť vstupu rastie aj s úrovňou dosiahnutého vzdelania, pričom ľudia s vyšším ako magisterským (alebo obdobným) vzdelaním majú až o 13,5 percentuálneho bodu vyššiu pravdepodobnosť vstupu do druhého piliera ako ľudia bez vysokej školy. Faktorom vstupu do druhého piliera je aj príjem človeka. V druhom pilieri sú podľa analýzy najmä nadpriemerne zarábajúci zamestnanci. Priemerná mzda sporiteľa v druhom pilieri v roku 2015 bola o 28 percent vyššia ako mzda človeka, ktorý v druhom pilieri nesporil.

Druhý pilier ako istý druh "privyrobenia si na dôchodok" pritom odborníci odporúčajú všetkým mladým, ktorí vstupujú na trh práce. Dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa podľa nich v pomere k priemernej mzde v hospodárstve bude totiž znižovať. Dôvodom je rastúci počet dôchodcov a klesajúci počet ľudí, ktorí na nich pracujú. "Odvody do druhého piliera sa ale budú zhodnocovať bez ohľadu na situáciu na Slovensku," hovorí Ďurana.

 

Druhý pilier

- Vstup do II. piliera je dobrovoľný. To znamená, že zamestnanec do neho nevstupuje automaticky, ale musí sa tam prihlásiť. Týka sa to však len zamestnancov. Teda najskôr môže do druhého piliera vstúpiť človek, až keď začne pracovať.

- Sporiť si v druhom pilieri môže človek začať až do svojich 35 rokov. Vstup v neskoršom veku už ale nie je možný. Po vstupe do piliera už z neho nie je možné vystúpiť. Človek si musí sporiť až do dôchodku.

- Vstup do druhého piliera nie je zložitý. Človek si len musí vybrať dôchodkovú správcovskú spoločnosť a fond a podpísať so spoločnosťou zmluvu.

- Dôležité je ohlásiť uzatvorenie zmluvy s DSS svojmu zamestnávateľovi.

Michaela Kušnírová
Sme, 25.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards