Vojna taxikárov: útočia na Uber a sami porušujú zákon (Aktuality.sk)

 Aktuality.sk publikovali 24.3.2017 článok o "vojne" taxikárov a vodičov používajúcich Uber, kde parafrázoval vyjadrenie Róberta Chovanculiaka o aktuálnosti zákonov regulujúcich taxikárov

Vojna taxikárov: útočia na Uber a sami porušujú zákon  (Aktuality.sk)

 Taxikári bojujú proti Uberu a štát sa na to prizerá.

Služba Uber funguje v Bratislave už vyše roka. Ich vodiči jazdia a zarábajú úplne inak, ako taxikári. Taxislužby kritizujú Uber, a keď nenachádzajú oporu v štáte, konajú na vlastnú päsť.

Začiatkom marca sa odohral incident, keď viacerým vodičom vulgárne vynadali a ich autá oblepili samolepkami.

Taxikári žiadajú, aby Uber buď odišiel, alebo sa bude riadiť rovnakými pravidlami ako oni. Prečo to tak nie je? Naozaj sú vodiči Uberu "privilegovaná vrstva" nad taxikármi alebo je to naopak?

Uber začal "bez pravidiel"

Na začiatok si vysvetlime rozdiel medzi taxikárom a vodičom v zdieľanej ekonomike, ktorú u nás predstavuje napríklad Uber. Zákon počíta s tým, že taxikár musí mať koncesiu, preukazy, povolenia, predpísané auto. Platí dane a odvody ako každý iný podnikateľ.

Uber je predstaviteľ tzv. zdieľanej ekonomiky. Zjednodušený pohľad je, že ak má niekto práve čas aj auto, prihlási sa do aplikácie a za poplatok vozí ľudí, ktorí o to majú práve záujem.

Čiže človek, ktorý vás cez Uber vezie nie je taxikár, nepracuje pre taxislužbu (pokiaľ taxislužba nemá zmluvu s Uberom), a preto by sa naňho nemali vzťahovať mnohé regulácie, pravidlá a povinnosti, ktoré štát nastavil na "štandardné" taxislužby a taxikárov. Z pohľadu zákona je však každá preprava osôb taxislužbou, a tak musia vodiči Uberu dodržiavať rovnaké zákony ako taxikári. V praxi sa to však tak úplne nedeje.

Keď Uber prišiel na Slovensko, fungoval presne takto – žiadne licencie ani povolenia. Postupom času sa však Uber prispôsobil našim zákonom.

Veľa však urobiť nemusel. Hoci zákon predpisuje taxameter a vydávanie bločkov, Finančnej správe stačí, že tento proces bude cez aplikáciu. Nepotrebujú ani označenie auta, lebo takéhoto vodiča si bez aplikácie neprivoláte.

Ako upozornil v komentári analytik INESS Robert Chovanculiak, zákony pre taxislužby u nás vznikali v čase, keď o smartfónoch a zdieľanej ekonomike nikto ani nechyroval. Takže hoci dnešné aplikácie vedia spočítať cestovné lepšie ako taxameter, zákon ich nepozná a teda neschvaľuje.

Načo meniť zákon?

Analytik vyzdvihuje, keď vstup zdieľanej ekonomiky do biznisu rozbehne pozitívne veci. Napríklad Estónsko síce prijalo regulácie pre Uber, no zároveň zjemnilo povinnosti pre taxislužby.

O niečo podobné sa snažia aj slovenskí taxikári. Problém je najvýraznejší v Bratislave, kde Uber pôsobí.

"Sme presvedčení o tom, že v záujme transparentnosti podnikateľského prostredia je nevyhnutné zjednotiť pravidlá pre všetky subjekty pôsobiace na trhu v oblasti prepravy osôb. Pravidlá musia platiť rovnako pre všetkých," uviedol šéf Hopinu Martin Baran.

Aplikácia Hopin funguje ako digitálny dispečing pre taxikárov a zapojiť sa do nej môžu iba firmy, ktoré dodržiavajú zákon.

"Aktivity, ktoré počas uplynulých dní vykonali svojvoľne bratislavskí taxikári voči konkurencii sprostredkujúcej zdieľanú jazdu, považujeme za nešťastný spôsob, ako poukázať na dlhodobo neriešenú situáciu," okomentoval Baran udalosti zo začiatku marca.

Viac taxíkov ako klientov

Nahromadená frustrácia vodičov pramení najmä z toho, že už predtým v Bratislave pôsobilo veľa serióznych aj neserióznych taxislužieb. Do ostrého konkurenčného boja a presýteného trhu ešte "prilial olej do ohňa" Uber a aplikácie na privolávanie taxi (Hopin, Liftago).

Bratislava má okolo 400-tisíc obyvateľov a taxíkov sú tu tisíce. Podľa šéfa Únie taxikárov Ondreja Wenzla pripadá jeden voz na 200 ľudí. Pre porovnanie, vo Viedni je to 400 ľudí na auto. A to počítame len tých riadne zaregistrovaných. Nezriedka sa stáva, že jedna firma má na jednu koncesiu viac áut aj vodičov.

Uber ponúkol ešte nižšie ceny. Kým šoférovi Uberu stačí vlastné auto, smartfón a pár povolení, taxikári toho potrebujú oveľa viac. Pre všetkých teda platia rovnaké pravidlá, no každý si ich dodržiava po svojom.

Snaha tu je

Nedá sa pritom povedať, že by sa nikto neozval. Obe zúčastnené strany sa snažia situáciu vyriešiť.

"Nadviazali sme konštruktívne vzťahy s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a Ministerstvom hospodárstva SR. Nedávno sme usporiadali prezentáciu v Národnej rade SR, kde sme prebrali sociálny, ekonomický a environmentálny potenciál kolaboratívnej ekonomiky a dôležitosť modernizácie právnych predpisov v súlade so smernicami Európskej komisie," uvádza Uber v stanovisku pre Aktuality.sk.

Taxikári tiež nelenia a okrem rokovania s úradmi stihli usporiadať jeden oficiálny a niekoľko neoficiálnych, partizánskych protestov. Rovnako komunikujú s úradmi a ministerstvom. Zatiaľ bez výsledku.

Pravá a ľavá ruka štátu

Taxikárom nahráva aj fakt, že štátne organizácie nemajú jasno v niektorých podstatných záležitostiach. Napríklad obchodnej inšpekcii prekáža, že vodiči nepoužívajú taxametre a nevydávajú bločky. Finančná správa s tým problém nemá.

"Vo veci kontroly poskytovania služieb prepravy v aplikácii Uber bolo v r. 2016 vykonaných SOI 12 kontrol, pričom v uvedených prípadoch bolo inšpektormi SOI ako nedostatok skonštatované nevydávanie dokladov o poskytnutí služby a nepoužívanie taxametra v súvislosti s poskytovaním služby prepravy osôb," uvádza Danuša Krkošová zo Slovenskej Obchodnej Inšpekcie (SOI).

Manuál pre vodičov Uberu, ktorý vydala Finančná správa však hovorí, že aplikácia nahrádza elektronickú pokladnicu a na daňové účely úplne stačí. Spotrebiteľ dostáva faktúru e-mailom, čo je náhrada bločku.

Ani jeden nie je bez viny

Klasickí taxikári však narážajú na jeden zásadný problém. Mnohí z nich robia presne to, čo vyčítajú Uberu.

"V roku 2016 vykonala Slovenská obchodná inšpekcia na Slovensku 74 kontrol (z toho 73 bolo na základe spotrebiteľských podaní) v súvislosti s prevádzkovaním taxislužby; z počtu 73 podaní bolo prešetrených 37, z ktorých 18 bolo opodstatnených," hovorí Krkošová zo SOI.

Zoznam taxikárskych prehreškov je naozaj pestrý a najčastejšie sa opakujú práve tie, ktoré vyčítajú šoférom Uberu. Teda najmä nevydávanie bločkov, chýbajúce alebo neoverené taxametre, predražené jazdy a podnikanie načierno.

Boj s veternými mlynmi

Na jednom sa však taxikári aj vodiči Uberu zhodnú. Potrebujeme nové pravidlá. Tie sú však v nedohľadne. Problém je v tom, že štát si nevie vymôcť ani tie súčasné.

Ako povedal v rozhovore pre Aktuality.sk šéf Únie taxikárov Ondrej Wenzl, štátu akoby to bolo jedno.

"Keď napríklad vo Francúzsku taxikári protestovali proti Uberu, bojovali za ochranné zákony. My ich tu už dávno máme a štát nie je schopný ich uplatniť v praxi. Načo je potom taký zákon?

Taxikári dali potom zbytočne peniaze na autá, taxametre a všetko, čo od nich štát chcel. Nech nám štát tie peniaze vráti a my môžeme zahodiť taxametre, registračné pokladnice a tiež jazdiť od buka do buka. Keď môže jeden, prečo potom nie všetci?"

Ivana Sladkovská
Aktuality.sk, 24.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards