Mennyire ment a szlovákiai gazdaság szekere a kormány első évében? (Grafikonok) (Körpék.sk)
Portál Körpék 23.3.2017 uverejnil článok, kde hodnotil výkon vlády v oblasti ekonomiky, v ktorom poukázal na závery INESS ohľadom znižovania nezamestnanosti štatistickými metódami

A jelenlegi kormány létrejötte óta a gazdasági mutatók elég változatosan alakultak. Csak a munkanélküliség csökkenésén keresztül láttatni az ország állapotát – mint hogy Robert Fico kormányfőtől megszoktuk – nem túlságosan valósághű megoldás. Mindenesetre azt is ki kell emelni, hogy egy autóiparra épülő gazdaság teljesítménye elsősorban a külső hatásoktól függ – persze ez nem azt jelenti, hogy megfelelő gazdaságpolitikával nem lehetne többet elérni.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a választások óta csökkent a gazdaság és a reálbérek növekedési üteme, és nőttek az árak. Mutatjuk a részleteket.
2008 óta a legalacsonyabb munkanélküliséget mérték februárban (az évek azonos hónapjainak viszonylatában). A tavalyi év utolsó negyedévében rekordalacsony volt az állástalan aránya (9,2 százalék). A valós munkanélküliségi ráta a valóságban azonban 2 százalékponttal magasabb lehet. Ahogy arra az INESS gazdaságkutató intézet többször is felhívta a figyelmet, a második és a harmadik Fico-kormány is előszeretettel hoz olyan intézkedéseket, amellyel statisztikailag csökkenti az állástalanok számát.
A közmunkát végző állástalanok például kikerültek a statisztikából, Jár Richter munkaügyi miniszter legutóbbi javaslata pedig a visszaeső munkanélkülieket venné ki a statisztikából. Például, ha egy állástalan elfogadja a munkaügyi hivatal által javasolt állást, majd azt otthagyja, 6 hónapig nem kerülhet vissza a munkanélküli nyilvántartásba.
A másik intézkedés megnehezíti a megbízási szerződés (dohoda) alapján dolgozó regisztrált munkanélküliek helyzetét: csak 40 napig dolgozhatnak, mielőtt választaniuk kell, hogy munkanélküli státuszukat vagy részmunkaidős állásukat adják fel. Állítólag az intézkedés nem vonatkozik majd azokra, akik a létminimum 75 százalékánál kevesebbet keresnek megbízási szerződés alapján.
A szlovákiai gazdasági növekedés az új kormány megjelenése óta enyhe negatív tendenciát vett fel. Ennek oka egyrészt a beruházások hiánya, és az a tény, hogy Szlovákia ipara szinte teljesen az autógyártásra épül, ami az országot jelentősen sérülékennyé teszi a külső hatásokra.
A Jaguar Land Rover ugyan hozhat némi fellendülést, de egyesek óvatosságra intenek, hiszen maga a kormányfő is úgy véli, hogy akár válságot is okozhat az akut szakmunkáshiány. Szintén fontos megjegyezni, hogy a fentebb tárgyalt munkanélküliség egy jelentős része épp amiatt létezik, mert az álláskereső végzettsége nem passzol a piacon felkínált munkahelyekhez.
A Pénzügypolitikai Intézet szerint például az 1 évnél rövidebb ideig állástalanok aránya a válság előtt 3 százalék volt, most pedig már 5 százalék, miközben a tartós munkanélkülieket az aktivációs intézkedésekkel kivonták a nyilvántartásból, így 2,5 százalékkal csökkent a teljes munkanélküliség.
Az infláció egy rövid, mínuszban töltött időszak után +1 százalék fölé emelkedett. Februárban már 1,2 százalékos volt. A növekedés mögött az Európai Központi Bank beavatkozása áll, és ezen a szinten még nem veszélyes.
Az elmúlt évben szintén lassult a reálbérek növekedése. Ennek oka egyrészt az infláció, hiszen pénzünkért kevesebb árut tudunk megvásárolni, másrészt a tavalyi, utolsó negyedévi országos átlagbér hiába érte el 912 eurót, éves összehasonlításban ez nem jelentett komoly növekedést, ráadásul nyugatról kelet felé haladva a növekedő tendenciát egyre kevésbé észlelik a hétköznapi emberek.
Az állami széférában dolgozók béremelése sem mutatkozik meg olyan erőteljesen, hiszen csak az alkalmazottak egy részére vonatkozott, és kompenzálták azzal, hogy növelték az alacsonyabb bérkategóriába tartozó alkalmazottak számát.