Nemastná-neslaná (Plus 7 Dní)

 Radovan Ďurana hodnotil 23.3.2017 výkon vlády za posledný rok v oblasti ekonomiky

Nemastná-neslaná (Plus 7 Dní)

 Vládna koalícia ani po roku nepredložila víziu smerovania Slovenska

Po roku vládnutia koaličnej zostavy Smer, SNS a Most-Híd by sa dalo sarkasticky konštatovať, že keby nebolo uvrieskanej opozície, národ by ani netušil, že tu nejaká vláda je. A rovnako sa dá povedať, že veľkú zásluhu na tejto vláde má Boris Kollár. V čase úvah, že by aj jeho strana Sme rodina mohla byť súčasťou pravicovej koaličnej vlády, praskli jeho kontakty s podsvetím a informácie o pašovaní drog. Po roku sa ukazuje, že táto vláda je vládou brzdy, ktorá iba odďaľuje nástup ultrapravicových nacionalistov.

Nezáživná: ,,V prvom rade je to koalícia, ktorú nikto nečakal, ak hovoríme o pôvodnej štvorkoalícii. To bolo prekvapenie. Myslím si, že zatiaľ najväčšie. Táto koalícia je nezáživná, nechcem povedať nudná. Chýba mi silnejší vizionársky námet. Oni úradujú aj vládnu, to je v poriadku, ale stále mi chýba vízia, čo so Slovenskom v tejto meniacej sa Európe," konštatuje politický analytik Ján Baránek, zároveň chváliaci niekoľko pozitív, ku ktorým sa jednotlivé rezorty dopracovali.

,,Ak by som mal niečo pochváliť, určite by to bola snaha o zvýšenie kvality potravín. Snaha ministerky Gabriely Matečnej je fajn. Aj keď zase, nie je to niečo, čo by priamo zvyšovalo životnú úroveň, ale nech platí, že ak máme všetci v EÚ rovnaké práva, majme aj rovnaké podmienky. Páči sa mi aj navrhovaná reforma školstva. Uvidíme, či to prejde, ale ak by sa to podarilo, bola by to prvá výrazná reforma od vzniku samostatnej republiky, ktorá by mohla školstvu pomôcť. Pochváliť možno aj ministerku Luciu Žitňanskú a jej protischránkový zákon," hodnotí Baránek. Pozitívny bod je aj predsedníctvo v Rade Európskej únie.

,,Predsedníctvo dopadlo dobre, neurobili sme si hanbu, vláda aj celá koalícia to zvládli dobre. Urobili sa nadštandardné akcie, napríklad stretnutie predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie. Prebehlo to dôstojne, bez výraznejších omylov a nedostatkov. Osobne by som ešte chcel upriamiť pozornosť na postoj vlády k problematike migrácie. Schvaľujem, ako sa zachovala. Ukazuje sa, že kvóty sú problém a aj krajiny, v ktorých sa formujú komunity migrantov nekompatibilné s domácim obyvateľstvom, majú problém. Posilňovanie celej V4 musím hodnotiť kladne," uzatvára klady uplynulého roka Baránek.

Za negatíva označil nedoriešené kauzy Robert Kaliňák a Bonaparte a Zuzana Hlávková, ktoré nie sú uzavreté. ,,Do toho prišiel Čistý deň. Ale tam by som bol veľmi zdržanlivý, pretože každý z politikov urobil svoju špinavú propagandu - a robili to cez závislé deti. To bolo zlé v každom ohľade," dodal analytik. Podľa neho koalícia nemá žiadny problém, ktorý by doteraz signalizoval, že neprežije zvyšok volebného obdobia. Prekáračky medzi Erikom Tomášom a Andrejom Dankom vraj nie sú nič závažné. ,,V zásade nič nesignalizuje, že by to nemohlo vydržať. Chýba mi vízia smerovania Slovenska. Či sa nám to páči, alebo nie, stále budeme ,prilepení' na Nemecko. A chýba mi, že sa nehovorí o ďalšej alternatíve - tou je Poľsko. Má neporovnateľne silnejšiu ekonomiku a do budúcnosti by sa mohlo stať naším strategickým partnerom," uzavrel Ján Baránek.

Ekonóm kritizuje zvyšovanie odvodov a daní: ,,Hospodárska politika vlády ani v uplynulom roku nedokázala zabrzdiť tvorbu pracovných miest, vďaka čomu klesá miera nezamestnanosti. To je pozitívum, ale nie je to až tak veľmi zásluha vlády. Napriek tomu, že pribudla ďalšia miliarda eur na daniach oproti očakávaniam, ani tieto peniaze nezabránili ďalšiemu zvyšovaniu daní a odvodov. To sú prekážky, ktoré dokáže silný ekonomický rast prekonať, ale v čase spomalenia či krízy na ne bude slovenská ekonomika doplácať. Nezmyselné je najmä zvyšovanie odvodov, zdaňovanie dividend a neživotného poistenia. Z pohľadu podnikateľov je problematická cena elektriny a jej regulácia. V dôsledku toho máme jedny z najvyšších cien v Európskej únii. Pozitívne môžeme hodnotiť návrhy na obmedzenie zdravotnej služby," konštatuje analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

ANKA ŽITNÁ LUČAIOVÁ

----

Foto:

Veľavravná: Fotografie vypovedajú o tom, kto mal v koalícii aké postavenie.

Desať dní po voľbách: Na svete je dohoda o vzniku štvorkoalície.

Lazaret: V apríli Robert Fico a Andrej Danko skončili v nemocnici a pod skalpelom.

Predsedníctvo v Rade EÚ: Prebehlo bez problémov, bonusom bolo stretnutie predsedov parlamentov krajín Európskej únie. Akcie sa nezaobišli bez spochybnenia verejných obstarávaní.

Škandál Bonaparte: Pre podnikateľa Bašternáka mal premiér pod oknami svojej rezidencie protesty celé leto.

Rozchod Procházku s Beblavým: Odštiepenie časti strany Sieť prinieslo oslabenie koaličnej väčšiny.

Kaliňákove problémy: Poslanci parlamentu ho podržali vo funkcii ministra vnútra.

Spor medzi Erikom Tomášom a Andrejom Dankom: Politológ ho hodnotí ako neškodné prekáračky.

Vulgárny premiér: Fico sa zastal ministra Lajčáka v kauze šafárenie na ministerstve zahraničia a vytiahol na scénu protislovenské prostitútky.

Škandál s cenami energií: Odchádza nominant Smeru Jozef Holjenčík, na väčšej fotke druhý zľava.

Matečná a potraviny: Ministerka nahlas potvrdila, že na slovenských pultoch končia potraviny nižšej kvality.

Váhostav v pasci: Prvá firma doplatila na schránkový zákon z dielne ministerky Lucie Žitňanskej.

Plus 7 Dní
Anka Žitná Lučaiová

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards