Podnikatelia vytýkajú vláde väzby na oligarchov (Aktuality.sk)

 Martin Vlachynský 23.3.2017 komentoval trend správania sa súčasnej vlády pre Aktuality.sk

Podnikatelia vytýkajú vláde väzby na oligarchov  (Aktuality.sk)

Niektorí majetní ľudia vraj ťažia z kontaktov na politikov.

Zníženie firemných daní, zlepšenie podmienok pre živnostníkov, tlak na odhalenie skutočných príjemcov z verejných zákaziek a obmedzenie špekulatívnych reštrukturalizácií.

Takýto stručný je súhrn podnikateľov pri hodnotení pozitív, ktoré sa vláde Roberta Fica podarilo presadiť za prvý rok z programového vyhlásenia.

Na strane druhej, kabinetu napríklad vyčítajú, že niektorí majetní ľudia stále neprimerane ťažia z kontaktov na politikov.

Predstavitelia vlády naopak viackrát vyzdvihovali, že krajine sa ekonomicky darí. Nezamestnanosť klesá, platy postupne rastú.

Viac rečí ako činov

"Veľmi veľa opatrení bolo iba v deklaratívnej rovine, ale prakticky sa nič nezlepšilo. Plánov, rečí, vízií a vyhlásení bolo veľa, ale do skutkov, ktoré by realitu posunuli výraznejšie dopredu, sa však objavilo poskromne," zhodnotil uplynulých 12 mesiacov výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský, ktorý patrí medzi kritikov kabinetu.

Šéf PAS poukázal na údajnú nečinnosť vlády v oblasti korupcie vo verejnom sektore. Zaviazala sa napríklad dodržiavať požiadavky iniciatívy Rule of Law (Vláda zákona). Zatiaľ však ani nezverejnila odpočet po prvom roku, ktorý mal uzrieť svetlo už na jeseň 2016.

Kabinet vraj takisto nič nespravil s odbúravaním byrokracie v podnikaní a uľahčením podnikania. "Žiadne praktické opatrenia, iba veľa sľubov," tvrdí Kremský.

Predražená energia

Ministri sa nevyznamenali ani v oblastiach hospodárskej súťaže a v transparentnosti trhu s energiami. Podnikatelia poukázali aj na tri veľké diaľničné tendre, ktoré boli naraz zverejnené, čím sa predražili.

"Navyše vláda začala riešiť ceny energií až po škandále s výrazným zdražovaním. Robí to však veľmi pomaly a nesystémovo," dodal Kremský.

Analytikovi pravicového inštitútu INESS Martinovi Vlachynskému sa nepozdáva, že vládna koalícia zaviedla niektoré nové dane, prípade zvýšila tie pôvodné.

Analytik mal na mysli, predovšetkým zavedenie dane z dividend, zrušenie maximálnej hranice sociálnych a zdravotných odvodov a zavedenie, prípadne zvýšenie odvodov z komerčného poistenia.

"Za najväčšie negatívum však považujem to, že súčasná optimistická ekonomická situácia, ktorá rozhodne nemusí trvať dlho, nie je využitá na zásadné reformné kroky," dodal Vlachynský.

Prepojenia na oligarchov

Podnikatelia veľmi neveria, že Ficov kabinet sa v nasledujúcich rokoch zlepší. Podľa nich nevidia úprimnú snahu presadiť vážne reformy a pohnúť veci dopredu.

"Vláda je príliš previazaná s oligarchami a špekulantmi, ktorí ťažia z kontaktov na politikov, ktorí sú im zjavne zaviazaní," uzavrel Kremský.

Za chybé rozhodnutie považujú analytici aj spustenie štátnych IC vlakov a vytlačenie súkromného železničného prepravcu z trasy Bratislava – Košice.

S ktorými zákonmi sú najviac nespokojní podnikatelia

Zavedenie dane z dividend – dvojité zdanenie, nerovnosť medzi slovenskými a zahraničnými majiteľmi firiem

Zrušenie maximálnej hranice sociálnych a zdravotných odvodov – postihnutie dobre zarábajúcich, špičkových pracovníkov, ich vyháňanie do zahraničia, tlak na zvýšenie mzdových nákladov firiem

Zavedenie, prípadne zvýšenie odvodov z komerčného poistenia – dodatočné zdanenie, nepriama daň, zvýšenie nákladov a zraniteľnosti firiem (rušenie poistiek, neistota)

Prijatie zákona o preverovaní zamestnancov dodávateľa – v praxi nerealizovateľný zákon, možno využiť na postihovanie nepohodlných firiem, úloh štátu majú plniť podnikatelia

Uvedenie zákona o odpadoch do života – prehnaná finančná záťaž podnikateľov, presun poplatkov za odpad úplne na plecia podnikateľov, nejasná a nelogická štruktúra, netransparentný tok peňazí z poplatkov smerom k triedeniu a recyklácii odpadu

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 23.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards