Naše peniaze strácajú hodnotu ( TV JOJ)

Juraj Karpiš 20.3.2017 vysvetľoval pre TV JOJ dopady inflácie na spotrebiteľov a ich správanie.

Naše peniaze strácajú hodnotu ( TV JOJ)

Výňatok:

Aneta Sedlmair Parišková: "Po troch rokoch totiž začali ceny na Slovensku opäť rásť a tak tu máme infláciu. Za február je to jedno celé dve desatiny percenta. V tomto roku by podľa odhadov mala dosiahnuť maximálne jeden a pol percenta."

Adam Zavřel: "No a keďže na bežných účtoch alebo termínovaných vkladoch máme úroky nižšie, jednoducho prerábame. Európska centrálna banka totiž stále drží úrokové sadzby mimoriadne nízko."

Juraj Karpiš, INESS: "Keď ceny rastú rýchlejšie než úroky na účtoch, tak ľudia strácajú časť hodnoty svojich peňazí a preto sa snažia viac nakupovať, viac si berú hypotéky, viac spotrebovávajú. A takýmto spôsobom sa centrálna banka snaží stimulovať ekonomiku."

Aneta Sedlmair Parišková: "Jednoducho, aby sme svoje peniaze nenechávali len tak ležať na účtoch, ale ich pohybom teda nákupom a predajom rozpohybovali aj ekonomiku. Takúto politiku Európska centrálna banka drží ešte od krízy, ale už sa nám tu začala objavovať inflácia."

Adam Zavřel: "Lenže pokiaľ si napríklad sporíte na účte napríklad na kúpu auta alebo prerábku bytu a máte už na účte takých deväťtisíc eur s úrokovou sadzbou pol percenta pri inflácii jedno celé dve desatiny percenta strácate približne šesťdesiat eur ročne."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards