Ľudia z východu sa strácajú (Korzár)

  Martin Vlachynský sa 17.3.2017 vyjadril pre denník Korzár k trendu poklesu obyvateľov vo veľkých mestách na východe Slovenska

Ľudia z východu sa strácajú  (Korzár)

 VIAC SA ICH ODSŤAHUJE AKO PRISŤAHUJE,TRVÁ TO UŽ ROKY

Východ Slovenska sa môže "pochváliť" nelichotivým trendom. Z jeho najväčších miest každoročne odchádza stále viac ľudí, než sa do nich prisťahuje. Výnimkou nebol ani vlaňajšok.

VÝCHOD. Košice, Prešov, Poprad. Všetky tri metropoly si môžu pripísať stratu obyvateľov. Ukázali to zisťovania Štatistického úradu. "Z Košíc sa každoročne viac obyvateľov vysťahováva, než prisťahováva. V roku 2016 migráciou ubudlo 389 obyvateľov Košíc, rovnako ako pred rokom," opisuje Emília Čičváková z odboru informatiky a informačných služieb zo štatistického úradu v Košiciach. Vlani sa teda z Košíc odsťahovalo 2867 osôb, opačným smerom pribudlo 2478 obyvateľov. "Každoročne sa od roku 2001 zaznamenával celkový úbytok počtu trvalo bývajúcich obyvateľov Košíc".

Migračne strácame

Rovnako sa z Prešova vysťahovalo 1 529 osôb, prisťahovalo sa 1 043. Tento trend kopíruje aj Poprad, z ktorého odišlo 997 ľudí a prisťahovalo sa o 363 menej. Nejde pritom o záležitosť posledného roka. "Východ Slovenska je tradične migračne stratovým regiónom, meniť bydlisko kvôli pracovným či iným príležitostiam v iných okresoch, najmä na Západnom Slovensku, či v zahraničí sa každoročne rozhoduje čoraz viac ľudí," konštatuje Čičváková.

Odchodu sa nedá zabrániť

Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš vidí za týmito číslami aj fakt, že počet uchádzačov o zamestnanie na voľné pracovné miesto je dlhodobo najnižší v Bratislavskom kraji. Naopak, najvyšší je v Prešovskom a Košickom kraji. "Je to dané rôznym stupňom ekonomického rozvoja regiónov, ktorý závisí najmä od atraktivity z pohľadu investorov. Do veľkej miery tu hrá rolu blízkosť trhov pre export produktov a kvalitu infraštruktúry. Východné Slovensko trpí nízkym ekonomickým rozvojom susediacich regiónov na Ukrajine, v Poľsku aj Maďarsku." Pokračuje, že západné kraje získavajú z blízkosti Rakúska alebo Česka. "Do veľkej miery ide o faktory, ktoré štát nevie ovplyvniť. Odchodu ľudí za lepšími zárobkami sa preto nedá úplne zabrániť."

Východu chýbajú napojenia

Sťahovanie obyvateľov netreba vnímať automaticky negatívne, myslí si Martin Vlachynsky z INESS (Institute od economic and social studies) . "Bez presunov pracovnej sily sa nedá dúfať, že sa výraznejšie zmenší problém hladových dolín." Profesor katedry Regionálnych vied a manažmentu Ekonomickej fakulty TU v Košiciach Oto Hudec zdôrazňuje, že na negatívnych číslach úbytku obyvateľov sa podieľa viacero faktorov. "Určite bohatšia a atraktívnejšia ponuka práce na západnom Slovensku. Ale aj suburbanizácia, keď si rodiny hľadajú kvalitnejšie bývanie v obciach v okolí Košíc. Vôbec najväčší úbytok obyvateľstva je na sídliskách. Štatistika však nezachytáva veľkú skupinu obyvateľov, ktorí si ponechali pôvodné trvalé bydlisko, ale prechodne žijú inde na Slovensku alebo v zahraničí." Východ Slovenska by podľa Hudeca okrem diaľničného spojenia so západom republiky potreboval aj ďalšie napojenia. Konkrétne by malo ísť aj o severné prepojenie smerom na Poľsko k Baltskému moru, ale aj na Ukrajinu a ďalej na východ, aby mohol ťažiť zo svojho umiestnenia ako dopravný uzol a nadväzujúcimi investíciami.

Profesor: Výzva pre mestá

Hudec pripomína, že vláda investičnými stimulmi doposiaľ pomáhala hlavne západnému Slovensku. "Môže sa to javiť ako regionálna politika naopak, ale to sú úplne prirodzené a logické rozhodnutia pri veľkých investíciách." Uviedol tiež, že pri avizovanom nedostatku pracovnej sily na západe Slovenska a ešte stále relatívne vysokom počte nezamestnaných ľudí v mnohých okresoch východu republiky sa azda podarí hranicu atraktívnosti pre investície posunúť viac na východ. Podľa Hudeca nastala na trhu práce zlomová situácia. "Potrebujeme zužitkovať súčasný rast počtu pracovných miest aj na východnom Slovensku. Ale tiež je kľúčové udržať v mestách mladých aktívnych ľudí a pritiahnuť aj ďalších i zo zahraničia, pretože tí sú zárukou budúcej prosperity. To je zase výzva pre mestá, aby boli pre mladšiu generáciu atraktívne."

Japonské investície

Pomôcť východnému Slovensku v posilnení zamestnanosti by mohli avizované investície. Japonská spoločnosť Minibea, ktorá podniká v elektrotechnike, plánuje postaviť závod pri košickom letisku. Počas nasledujúcich piatich rokov má zamestnať približne 1 100 ľudí a investuje asi 60 miliónov eur. Na východnom Slovensku, prípadne medzi Rožňavou a Lučencom, by mohla skončiť aj ďalšia japonská megainvestícia automobilky Mitsubishi. Hoci favoritom užšieho výberu pre novú fabriku by mali byť vraj Rumuni, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR a bývalý rektor košickej Technickej univerzity Juraj Sinay pre Korzár nedávno vyjadril presvedčenie, že u nás by japonský investor našiel lepšie podmienky. "Viaceré osobnosti z oblasti automobilového priemyslu v SR mi naznačili, že východ je ako stvorený na väčšiu investíciu v tejto oblasti."

Pod priemerom

O vytvorení pracovných miest aj pre Prešovčanov sa hovorilo i v súvislosti so strojárskou firmou Spinea. Tá koncom minulého roka počas návštevy premiéra Roberta Fica (Smer) v jej závode informovala o päťročnom projekte, ktorý by mal dať prácu 500 ľuďom. Hospodárske noviny vo februári uverejnili, že novú fabriku v hodnote 12 miliónov eur by chcela firma postaviť buď v Petrovanoch, alebo v Haniske pri Prešove. Podľa denníka sa zvýšil aj počet pracovníkov na 930. V priemyselnom parku Strážske má do konca tohto roka začať fungovať najväčšia biorafinéria v Európe. V prvej fáze by mali zamestnať 135 ľudí priamo a ďalších 500 nepriamo. Priemer evidovanej nezamestnanosti je podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny 8,76 percenta. V januári bolo najviac nezamestnaných ľudí v Prešovskom kraji (13,74 percenta) a v Košickom kraji (13,11 percenta). Najviac voľných pracovných miest majú v Bratislavskom kraji (9 180), najmenej v Košickom kraji (2 383).

KATARÍNA GÉCZIOVÁ,(jsv)

Foto:

Košice

Trvalý pobyt 239 141

Odsťahovalo sa 2 867

Prisťahovalo sa 2 478

(rok 2016)

Prešov

Trvalý pobyt 89 618

Odsťahovalo sa 1 529

Prisťahovalo sa 1 043

(rok 2016)

Poprad

Trvalý pobyt 51 750

Odsťahovalo sa 997

Prisťahovalo sa 634

(rok 2016)

Katarína Gézciová
Korzár, 17.3.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards