Koniec peňazí. Žiadne sci-fi (Finweb)

Portál Finweb uverejnil 23.2.2017 článok o pravdepodobnosti zániku hotovosti s vyjadrením Juraja Karpiša

Koniec peňazí. Žiadne sci-fi (Finweb)

 Neťukajte si na čelo. Nikto vás nevyzýva, aby ste sa zbavili hotovosti a nahádzali ju do skartovačiek či priložili ňou do pece. Avšak to, o čom sme ešte včera boli presvedčení, že patrí do regálu s označením Utópia, už tak úplne neplatí. So zrýchľovaním doby a nových technológií sa aj hotovosť dostáva do riadneho víru.

Na vlastnej koži sa o tom mohli presvedčiť v druhej najľudnatejšej krajine sveta. Zavedieme vás do nej v našej reportáži. Prečo India? Práve v tomto štáte koncom minulého roka v jednom okamihu zrušili bankovky s hodnotou 500 a 1 000 rupií. Dôvodom však nebola posadnutosť elektronickými menami, ale rozhodnutie premiéra Narenda Módího. Krajina sa dostala na pokraj kolapsu a Indovia sa tešili, že boháčov spláchla voda.
Bankovkám vyzváňa umieračik. Tak znie názov analytického materiálu Fokusu. K obmedzovaniu hotovosti pristupujú štáty Európskej únie a bokom nezostáva ani zvyšok sveta. Jar minulého roka vyniesla na svetlo, že do konca roku 2018 Európska centrálna banka dá posledné zbohom 500-eurovej bankovke. Bežný človek si to ani nevšimne, no následky sú širokospektrálne. Neprajníci hodnotných papierikov argumentujú počnúc zamedzením nelegálnej migrácie cez priškrtenie sivej ekonomiky až po likvidáciu terorizmu. Plávajú tieto argumenty na vode?

V infografike Fokusu sa môžete pohrať v zóne sivej ekonomiky. Dozviete sa, v akých odvetviach u nás najviac šarapatí, a ak práve tieto informácie nepotrebujete, možno vám padne na úžitok prehľad, z ktorého si ľahko prepočítate, koľko aktoviek si musíte zaobstarať na prevoz vašich miliónov. Majte však pri tom na pamäti, že tie použité zaberajú asi dvakrát väčší objem ako tie, čo práve zišli z tlačiarenského stroja.

„Možno hotovosť raz zanikne v tej podobe, ako ju poznáme dnes, ale funkcia anonymity nie a bude poskytovaná iným spôsobom. Budeme síce mávať kartou, ale nikto nebude vedieť, že ste to vy v danom čase a mieste,“ tvrdil nám v rozhovore pre HN ekonomický analytik Juraj Karpiš. Mimochodom, autor knihy Zlé peniaze – sprievodca krízou, zostáva do budúcnosti miernym optimistom aj vďaka novým technológiám.

Tými sa zaoberáme na poslednej strane špeciálnej prílohy. Bitcoin je kryptomena, o ktorej ešte budeme počuť, no málokto vie, ako vlastne funguje. Nezabudli sme ani na Švédsko, ktoré sa ako prvá krajina na svete chystá poslať hotovosť do pekla úplne. Smelé odhady hovoria o dvoch rokoch. Ale zatiaľ nemusíte svoje eurá skutočne hádzať do koša.

Jan Karásek
Finweb, 23.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards