O úľavu na vedu sa firmy nebijú (Finweb)

Finančný portál Hospodárskych novín, Finweb, publikoval 22.2.2017 článok rozoberajúci využívanie daňovej úľavy firmami investujucími do výskumu s vyjadrením Martina Vlachynského 

O úľavu na vedu sa firmy nebijú (Finweb)

 Zbaviť sa nálepky montážnej dielne Európy a zmeniť sa na krajinu inovácií a moderných technológií. K tejto vízii sme sa mali priblížiť aj vďaka daňovým výhodám pre firmy, ktoré investujú do výskumu a vývoja. Štát ich zaviedol pred dvomi rokmi.

Využíva ich však menej firiem, ako sa pôvodne čakalo. Ministerstvo financií predpokladalo, že kvôli podpore vedy príde štát na daniach o 24 miliónov eur. Suma je však omnoho nižšia. "Za rok 2015 využilo odpočet výdavkov na výskum a vývoj 82 subjektov, v celkovej sume 9,2 milióna eur," povedala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Údaje za rok 2016 ešte nie sú známe.

Podnikatelia dnes majú možnosť odpočítať si zo základu dane 25 percent skutočných výdavkov na výskum a vývoj. Aj kvôli nízkemu záujmu o podporu chce vláda túto hranicu posunúť.
"Po dohode s ministrom financií budeme navrhovať, aby sme ju zvýšili z 25 na 50 percent," informoval cez víkend premiér Robert Fico.

Pre firmy to nie je atraktívne
Krátko po tom, ako predchádzajúca vláda v roku 2015 daňovú úľavu zaviedla, spravila si spoločnosť Deloitte prieskum medzi firmami. Vyplynulo z neho, že spoločnosti toto opatrenie hodnotia pozitívne, stanovenú výšku dodatočného odpočtu však považujú za málo motivujúcu.

Nízku atraktivitu zavedeného superodpočtu potvrdzuje aj Ján Pribula zo Zväzu automobilového priemyslu. "Reálne to prinieslo firmám vrátenie asi 3,5 percenta z vynaložených nákladov na výskum. Keď si k tomu pripočítame ďalšie náklady na zvýšenú evidenciu a vykazovanie, tak je toto číslo ešte výrazne nižšie," povedal Pribula.
Podľa Petra Klama z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení možnosť odpočtu využívajú predovšetkým tie firmy, ktoré už výskum a vývoj robili aj v minulosti.

Potvrdzuje to i spoločnosť Eset, ktorá si daňový odpočet uplatnila pri vývoji nástrojov na ochranu dát a systémov. "Eset sa výskumu a vývoju venuje bez ohľadu na to, či je daňovo zvýhodňovaný alebo znevýhodňovaný. To platí aj pre tento konkrétny projekt," uviedla hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hošalová.

Zmeny môžu pomôcť

Z prieskumu Deloitte tiež vyplynulo, že firmy nemajú jasno v tom, čo vlastne môžu a čo nemôžu považovať za výskum. Potvrdzuje to aj daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová, podľa ktorej sa môže stať, že daňové kontroly spätne zhodnotia, že výdavky spoločností nesúviseli s výskumom.

Posunutie hranice z 25 percent na 50 percent však hodnotí pozitívne. "Okrem zvýšenia sadzby na superodpočet by podnikatelia privítali aj rozšírenie ďalších možností odpočtu," dodáva.

S posunutím hranice súhlasí tiež Peter Klamo, podľa ktorého sadzba na úrovni 50 percent už môže byť pre firmy zaujímavá. Upozorňuje však na to, že v okolitých štátoch je tá podpora stále podstatne vyššia. V Maďarsku a v Českej republike je to dokonca sto percent.

Iný pohľad má Martin Vlachynský z inštitútu INESS, podľa ktorého je delenie investícií firiem na užitočné a neužitočné ekonomickým nezmyslom. "Nevieme povedať, či je pre ekonomický rozvoj Slovenska dôležitejšia hi-tech investícia do vývoja v Bratislave, alebo zefektívnenie píly v Rožňave. Vláda by mala podporovať všetky firmy nižšími daňami a nižšou byrokraciou," dodal Vlachynský.

Príklad:
Spoločnosť v januári 2018 nadobudla zariadenie výskumného laboratória, ktoré využívala výlučne v súvislosti s realizáciou projektu výskumu a vývoja.
Hodnota laboratória bola vo výške 1 000 000 eur bez DPH.

Zariadenie laboratória zaradila spoločnosť do svojho majetku a podľa zákona o dani z príjmov odpisuje toto laboratórium v druhej odpisovej skupine (6 rokov).

Výdavky vynaložené na výskum a vývoj budú v roku 2018 vo forme odpisov vo výške 166 667 eur.
V prípade ponechania legislatívneho stavu spoločnosť ušetrí 8 750 eur na daniach v roku 2018, za celé obdobie používania laboratória na výskum a vývoj to bude 52 500 eur. V prípade zvýšenia sadzby na 50 percent na superodpočet spoločnosť ušetrí 17 500 eur na daniach v roku 2018 a celkovo to bude 105 000 eur.

Zdroj: vypracovala daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová

Matej Vanoch
Finweb, 22.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards