Ľahko vyvrátiteľné nezmysly a hoaxy používajú Kotlebovci aj Fico (Sme)

 Denník Sme pripravil 15.2.2017 reportáž o používaní hoaxov a tzv. fake news na slovenskej politickej scéne, kde použil záver zo štúdie INESS o Rómoch

Ľahko vyvrátiteľné nezmysly a hoaxy používajú Kotlebovci aj Fico (Sme)

 BRATISLAVA. Zistiť, koľko Slovensko skutočne dáva na sociálne dávky, trvá na internete asi desať sekúnd.
Ešte menej času zaberie overiť si, že je nezmysel, že by španielsky futbalový klub Real Madrid musel kvôli moslimom zo svojho znaku odstrániť kríž.

Napriek tomu sa do politických diskusií čoraz viac dostávajú cielené dezinformácie najmä o menšinách.
O Rómoch, utečencoch či moslimoch od začiatku roka šíria klamstvá nielen priaznivci ĽSNS či Boris Kollár, ale aj predstavitelia vlády či policajný prezident Tibor Gašpar.

Ak ľudia stratia vášeň pre pravdu, vstúpime do obdobia temnoty
Premiér Robert Fico, ktorý vyhlásil boj politickej korektnosti, hovorí, že Cigáni zaťažujú slovenský sociálny systém. Gašpar zase podporuje konšpirácie, že utečenecká kríza je riadená, a neskôr argumentuje zavádzajúcimi číslami o kriminalite.

Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.

Kollár zase v polovici januára spomenul známy mýtus, že nepracujúci Rómovia majú vyššie dôchodky ako pracujúci ľudia. ĽSNS napriek množstvu vedeckých štúdií dokazujúcich opak tvrdí, že očkovanie môže spôsobiť autizmus.
Keď politici šíria vymyslené informácie a konšpiračné teórie, ide o nebezpečný pokus získať si viac voličov, tvrdí aktivista a učiteľ Juraj Smatana, ktorý konšpiračné weby dlhodobo sleduje.
„Ak sa politická debata úplne odtrhne od reality, budeme namiesto riešenia reálnych problémov diskutovať o okrajových a neexistujúcich veciach. To nemôže dobre dopadnúť,“ hovorí Smatana.

Denník SME bude loviť hoaxy Fico a Rómovia

Koncom januára sa Fico vrátil k výrokom z roku 2000. „Máme tu kategóriu ľudí, a nehovorím len o Cigánoch, ktorá nechce pracovať, zneužíva sociálny systém a ešte aj otravujú ľudí, ktorí žijú vedľa nich," povedal v televízii TA3. "Zakročíme proti ľuďom, ktorí vyciciavajú tento štát."

Označenie Cigán sa začalo používať po príchode Rómov do Európy, pravdepodobne preto, že ich považovali za Egypťanov. V rôznych krajinách ich volali Gypthoi (Grécko), Egyptianos, dnes Gitanos (Španielsko), Egyptions, dnes Gypsies (anglicky). Vo svojej knihe to opisuje americký Róm a predstaviteľ Medzinárodnej rómskej únie William A. Duna.
V slovenčine nadobudlo slovo Cigán v tvare cigáň aj hanlivý význam klamár. Fico je v skutočnosti len vulgárny, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov.

Sociálne výdavky 2016
Celkové výdavky štátu: 15 646 269 325 eur
Výdavky na sociálne zabezpečenie: 3 932 482 678 eur
Choroba, invalidita, postihnutie: 228 835 520 eur
Staroba: 848 269 349 eur
Pozostalí: 3 969 829 eur
Rodina a deti: 807 765 792 eur
Nezamestnanosť: 24 116 658 eur
Hmotná núdza: 215 890 440 eur
Výskum a vývoj v sociálnej oblasti: 515 777 eur
Neklasifikované: 1 803 119 314 eur

„Označiť etnikum hanlivým výrazom nie je odmietnutie politickej korektnosti, je to neslušnosť,“ povedal Mesežnikov.
Rovnako nie je pravdivé tvrdenie, že štátny rozpočet trpí veľkým počtom poberateľov sociálnych dávok.
Na dávkach v minulom roku dostali takmer 216 miliónov eur, čo je asi percento a pol zo slovenských výdavkov.
Ak by sa vláde podarilo napríklad odstrániť len výpadky na daniach z nafty a benzínu, získala by asi 234 miliónov eur, čo by pohodlne stačilo na všetky sociálne dávky.

Ako je to s rodičovskými príspevkami, zisťovali analytici mimovládneho inštitútu INESS. Vypočítali, že Rómovia tvorili v roku 2012 asi 17 percent poberateľov a štát im vyplatil 57 miliónov eur.

Ďalej odhadujú, že príspevky na dieťa v roku 2012 dostávali rodičia asi na 160-tisíc rómskych detí, spolu išlo o 44 miliónov eur.

Keď Fico preháňa v téme sociálnych dávok, podľa Smatanu škodí sebe samému. „Predseda vlády ženie vodu na mlyn extrémistom, pretože sám potvrdzuje ich teóriu, že niekoľko tisíc najchudobnejších ľudí spôsobuje najväčšie problémy Slovenska."

Dobšinský: Nikto nie je takým pánom relácie ako Robert Fico

Kollárove statusy
Boris Kollár nedávno v diskusii tvrdil, že dostáva listy od ľudí, ktorí sa sťažujú, že človek, ktorý pracoval celý život, má menší dôchodok ako Róm, ktorý celý život len berie dávky.

Nikto pritom dôchodok nedostane, ak nepracoval najmenej pätnásť rokov. Výnimkou môže byť teoreticky len žena, ktorá celý život nepracovala, ale pätnásť rokov sa starala o deti do šesť rokov, vysvetľuje portál demagog.sk.

Inštitút finančných politík takisto zistil, že Rómovia nedostávajú ani neprimerane veľa invalidných dôchodkov. Kraje, kde ich žije najviac, v rebríčkoch nijako nevynikajú.
„Tak ako kotlebovci aj Kollár používa hoaxy namierené proti konkrétnej skupine, v tomto je rovnaký politik ako Trump,“ povedal Mesežnikov.

Kollár hovorí, že na facebooku trávi niekoľko hodín denne. Jeho stránka je známa tým, že šíri mnohé neoverené či priamo lživé správy.
(zdroj: INESS/SME)

V septembri 2015 napríklad šíril video s popiskom, že moslim nožom napadol svoju bývalú priateľku, aby uplatnil právo šaría. V skutočnosti išlo o psychicky chorého muža, ktorý nie je moslimom.

V lete 2016 zase sa podelil o obrázok alegorickej sochy, na ktorej nemecká kancelárka Angela Merkelová trčí z pozadia amerického strýčka Sama. Popisok k fotografii bol, že takto vítajú Česi Merkelovú počas jej oficiálnej návštevy.
Demonštrácia sa však nekonala v Prahe, ale v nemeckom Düsseldorfe a o trinásť rokov skôr. Nešlo o protest proti Merkelovej politike k migrantom, ale o jej podporu amerického ťaženia v Iraku.

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva Mýty policajného šéfa

Policajný prezident Tibor Gašpar sa v januári podpísal pod pamflet organizácie Neformálne ekonomické fórum -

Hospodársky klub, v ktorom sa napríklad píše, že „súčasná migrácia je precízne politicky a mediálne organizovaný stret s našou európskou civilizáciou“.
Gašpar sa niekoľko dní odmietal k podpisu vyjadriť. Nakoniec na tlačovej besede tvrdil, že len chcel upozorniť na vážnu tému.
„Keď sa pozrieme 70 kilometrov od Bratislavy do Viedne, tak sa konštatovalo, že migranti majú na svedomí vyše 22-tisíc trestných činov a že je tam veľmi zlá bezpečnostná situácia,“ argumentoval Gašpar. Údaj o počte trestných činov sa pritom v skutočnosti vzťahuje na celé Rakúsko.
Gašpar si svoje miesto udržal, pretože spoločnosť nie je na takéto výroky citlivá, tvrdí Smatana. „V normálnom štáte by po takýchto vyjadreniach musel odstúpiť pod tlakom verejnosti a politikov."

Mýtus, že migranti prinášajú kriminalitu, vyvracajú aj oficiálne štatistiky nemeckej polície. Z nemeckej populácie tvoria cudzinci vrátane migrantov desať percent.
V roku 2015 spáchali šesť percent zo všetkých trestných činov v krajine. Zo sexuálnych trestných činov to bolo päť percent.

Aké konšpirácie sú vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísal policajný prezident Tibor Gašpar. (zdroj: SME - MM)

Text, ktorý Gašpar podporil, tiež naznačoval, že za prílevom utečencov sú Merkelovej rozhodnutia.
„Ona dosť aktívnym spôsobom privolala utečencov na začiatku minulého roka, aj sa s nimi fotila,“ hovoril ešte pred minuloročnými voľbami napríklad aj vtedajší šéf SMK József Berényi.
V skutočnosti krátko po tom, ako 24. augusta 2015 Nemecko vyhlásilo, že prijme všetkých sýrskych žiadateľov o azyl, a Merkelová povedala známe "my to zvládneme", ich počet v Európe začal klesať. V septembri ešte o azyl požiadalo rekordných 62-tisíc Sýrčanov, ale odvtedy ich už bolo čoraz menej.

Prečo je vyhlásenie podpísané Gašparom plné konšpirácií a dezinformácií Extrémista a islam
Poslanec ĽSNS Milan Mazurek v parlamente, keď ho vyzvali, aby sa ospravedlnil za svoje hanlivé vyjadrenia o islame, napríklad tvrdil, že islam má denne v Európe na svedomí desiatky obetí, čo by bolo najmenej 3540 mŕtvych ľudí ročne.
Islamisti, ktorých nie je možné spájať s bežnými moslimami, pritom v roku 2015 v Európskej únii zabili 151 ľudí. Vlna horúčav v roku 2003 podľa oxfordských vedcov zabila len v Paríži 315 ľudí.
Napriek viacerým teroristickým útokom v Európe z uplynulých mesiacov, posledných pätnásť rokov patrí z hľadiska počtu obetí terorizmu k najbezpečnejším od roku 1970.

Mazurek takisto šíril populárny mýtus, že španielsky futbalový klub Real Madrid musel kvôli moslimom zo svojho znaku odstrániť kresťanský kríž. V skutočnosti sa úprava loga týka len oblečenia, ktoré sa predáva v šiestich krajinách na Blízkom východe.
Real Madrid už raz kríž z loga stiahol, keď ho použil sponzor klubu Národná banka Abú Zabí.
Snaha ĽSNS, aby bolo očkovanie dobrovoľné, čo by ohrozilo kolektívnu imunitu, len ukazuje, aké veľké škody by strana spôsobila, ak by sa dostala k moci, tvrdí Mesežnikov.
„Je to toxická politická sila nepriateľská voči demokracii a voči zdravému rozumu,“ povedal Mesežnikov.

(zdroj: SME/MM)

Vzhľadom na veľké množstvo dezinformácií vo verejnom priestore, denník SME pripravuje rubriku, ktorá bude vysvetľovať hoaxy šíriace sa na internete.

Roman Cuprik
Sme, 15.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards