Len nízke dane investorov neprilákajú (HN)

Martin Vlachynský sa 13.2.2017 vyjadril pre Hospodárske noviny k daňovému zaťaženiu na Slovensku. 

Len nízke dane investorov neprilákajú (HN)

Slovensko od začiatku tohto roka znížilo dane pre firmy na 21 percent. Napriek tomu nepatríme v regióne strednej východnej a Európy k štátom s najnižšími daňami z príjmu, čo nám zhoršuje konkurencieschopnosť. Napríklad v susednom Maďarsku, od začiatku tohto roka daň pre firmy klesla na deväť percent. Na Balkáne sú tiež firemné dane nižšie ako u nás.

Napríklad Rumunsko láka investorov zo zahraničia na 16-percentnú sadzbu.
Analytici si preto myslia, že mierne zníženie dane z príjmu nebude zohrávať významnejšiu úlohu pri lákaní nových investorov na Slovensko. "Môže to pomôcť presvedčiť niektorých už prítomných investorov, aby zostali," myslí si Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Navyše na Slovensku pribúda čoraz viac selektívnych daní ako banková či na poisťovne. Investori preto pozerajú nielen na sadzbu, ale aj na efektívnu daň. "Napríklad v súčasnosti je daňová odpočítateľnosť straty na Slovensku limitovaná na štyri roky. Pritom v EÚ má 15 krajín časovo neobmedzenú prenositeľnosť straty," pripomína Martin Vlachynský, analytik INESS.

Odvody ťažia viac
Podľa odborníkov výška dane nie je jediným kritériom pre investorov pri rozhodovaní, či prísť do krajiny podnikať. Dôležité pre firmy je aj prehľadné podnikateľské prostredie, náklady na zamestnancov a celkové daňovo-odvodové zaťaženie. Podľa prieskumu PwC medzi slovenskými manažérmi za rok 2016 je najväčším ohrozením podnikania na Slovensku vymáhateľnosť práva, nekvalita školstva a vysoké daňové a odvodové zaťaženie.

Štúdia Paying tax 2017, ktorú vydáva Svetová banka a PwC, zase ukazuje, že Slovensko má celkovú daňovú sadzbu, kde je skrytá daň z príjmov, odvody aj iné dane, na úrovni 51,6 percenta. Na porovnanie, Poľsko malo túto sadzbu len 40,4-percentnú a nižšia ako u nás je aj v Česku a Maďarsku. "V rámci krajín V4 má Slovensko najvyššie daňové zaťaženie, takže v súčasnosti nedokáže konkurovať okolitým krajinám," hodnotí Christiana Serugová, partnerka a líderka daňového oddelenia PwC.

Ministerstvo financií vidí Slovensko v lepšej pozícii. "V oblasti daňovo-odvodového zaťaženia zamestnancov je Slovensko plne konkurencieschopné. U priemerného zamestnanca v rámci V4 nižšie zaťaženie dosahuje len Poľsko," tvrdí pre HN rezort.

Jednoduchosť láka
Podnikatelia si všímajú aj počet daňových sadzieb a jednoduchosť platieb. Tu pomohlo zavedenie elektronizácie daňových priznaní. Napriek tomu firmy na Slovensku strávia daňami 192 hodín za rok. Podľa odborníkov by Slovensku prospelo zjednodušiť daňové zákony vrátane počtu a štruktúry sadzieb. "Čím zložitejšie sú zákony a častejšie zmeny, tým spotrebujú firmy viac na poradenstvo, a to je neefektívne," tvrdí Peter Varga, partner Carpathian Advisory Group.

Slovensko sa v určitej miere diskvalifikuje v lákaní investorov a vyššej pridanej hodnoty aj v tom, že stále zdaňuje kapitálové zisky pri predaji firiem. "V súvislosti s bojom proti znižovaniu základu dane a presunu ziskov či brexitom sa do našich servisných centier môže postupne sťahovať vyššia pridaná hodnota z holdingových krajín, akou je napríklad Holandsko. Zdaňovanie kapitálových ziskov našu pozíciu v konkurenčnom boji oslabuje," dodáva Varga.
Najnovšie legislatívne zmeny v oblasti zvýšenia maximálnych stropov na sociálne odvody a úplné zrušenie limitov na zdravotné odvody postavenie Slovenska v porovnaní s najbližšími susedmi tiež nezlepší.

Daňové úľavy
Na prilákanie investorov slúžia na Slovensku aj priame dotácie alebo daňové úľavy pre firmy. Odborníci aj ministerstvo financií sa zhodujú v tom, že tieto úľavy deformujú hospodársku súťaž. "Vzhľadom na tvrdý konkurenčný boj, ktorý zvádzajú vlády jednotlivých krajín, sú však tieto úľavy bežným nástrojom na prilákanie investorov," vysvetľuje rezort financií.
Analytici argumentujú, že daňové úľavy sú selektívne a v konečnom dôsledku môžu mať len krátkodobý efekt. "Vláda vyberá, komu pomôže a komu nie, čím zvýhodňuje veľké zahraničné firmy na úkor domácich a taktiež zabúda na reálnu reformu podnikateľského prostredia," vysvetľuje Reguli.

Keď už štát musí poskytovať daňové úľavy, tak by ich mal obmedziť na sociálne slabý región alebo na výskum a vývoj či startupy. Najmä úľavy by mali byť transparentné " Mali by byť pre všetkých, automatické a nárokovateľné, nie závislé od rozhodnutia politikov. To prináša riziko korupcie a klientelizmu a škodí to ekonomike," dodáva Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Extra týždne o daniach v HN
Na témach o daniach a daňových priznaniach pre firmy, živnostníkov a zamestnancov budú HN pre vás pracovať až do konca marca. Pozrite si prehľad užitočných rád, ktoré v HN nájdete tento týždeň.

13. 2. - Špeciálna príloha Dane 2017
14. 2. - 20 otázok o daniach
15. 2. - Automobil v podnikaní
16. 2. - Cestovné náhrady živnostníka vz. dane
17. 2. - Daňové odpisy

Jozef Ryník
Hospodárske noviny, 13.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards